LETËR E 37 INTELEKTUALËVE TË BOTËS – NË MBËSHTETJE TË QEVERISË NË DETYRË TË ALBIN KURTIT

Pashtriku, 1 Prill 2020: Intelektualë dhe akademikë ndërkombëtarë qëndrojnë në solidaritet me Albin Kurtin dhe qytetarët e Kosovës në këtë periudhë të vështirë.
Frank Ruda, Gabriel Tupinambá & Colleagues
30 March 2020
Fillimi për here të parë i Qeverisë së Republikës së Kosovës, shkurt 2020. (kryetar Albin Kurti.)
Një veprim i paparë më herët ka ndodhur javën e kaluar në parlamentin e Republikës së Kosovës.
Ndërsa vendi – si shumë vende të tjera – është goditur nga pandemia, qeveria e re e Kosovës, e cila mori pushtetin vetëm në fillim të shkurtit, qysh ditët e para kishte menaxhuar mirë situatën. Kishte vendosur masa të vështira parandaluese, ndërsa e mbante popullsinë të qetë dhe pa panik.
Përhapja e virusit ishte përmbajtur në mënyrën më efektive sesa në vendet drejtpërdrejt fqinje, pjesërisht një efekt fatlum i izolimit fatkeq të Kosovës, aktualisht i vetmi vend në Evropë me një regjim vizash për Zonën Shengen.

Megjithëse qeveria e re gëzon mbështetje të konsiderueshme nga një shumicë e votuesve (dhe jo votuesve), ajo ka prishur interesat e elitave të vjetra, të cilët kanë qeverisur Kosovën për 20 vjet. Meqenëse kjo qeveri kundërshton privatizimin dhe politikën neoliberale, si dhe korrupsionin e rritur, një aleancë joformale kundër saj është arritur midis gardës së vjetër politike dhe shoqërive private lokale.
Kjo aleancë “e paqëndrueshme” ka gjetur një mbështetje tek Richard Grenell, një diplomat besnik tradicional i Trumpit, në kërkimin e sukseseve të lehta të politikës së jashtme që mund të krijojnë përfitime shtesë për fushatën e tanishme të Trumpit dhe qëndrimin politik. Teknikat famëkeqe të shtrëngimit të përkrahësve të Grenellit u përdorën për të shtyrë qeverinë e Kosovës të pranonte një marrëveshje të padrejtë dhe të rrezikshme me Serbinë, e cila përfshinë ndryshime në kufijtë e tanishëm dhe në këtë mënyrë shpërngulje të popullsisë. Sipas shumë analistëve të Ballkanit, ndryshime të tilla kufitare do të përfshijnë shkëmbime të popullsisë – dhe shumë vuajtje me të.
Kjo marrëveshje nuk u pranua nga Albin Kurti, kryeministri i ri i majtë i Kosovës. Por presioni i Grenellit, i kombinuar me taktikat e Hashim Thaçit, presidenti i gardës së vjetër, rezultoi në një ndarje brenda qeverisë së koalicionit. Partia konservatore e qendrës së djathtë, LDK, paraqiti një mocion mosbesimi kundër qeverisë Kurti. LDK ishte partner në qeverinë e re Kurti dhe, ndërsa ata edhe pse e “vlerësuan shumë” punën e bërë nga ministrat në parandalimin e pandemisë virale, si dhe masat kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, ata pretenduan se ishin detyruar të rrëzohej qeveria! Qeveria u akuzua se po rrezikon aleancën e Kosovës me Perëndimin dhe BE-në.
Siç tregojnë shumë politikanë dhe specialistë të Ballkanit si dhe nga SH.B.A. dhe BE-ja, nuk mund të jetë ky shkaku. Si rezultat, këta politikanë, figura publike dhe specialistë mbështetën publikisht qeverinë e z.Kurti, dhe denoncuan taktikat e Grenell si dhe tërë marrëveshjen (përfshirë shkëmbimin e territorit) e cila ekziston. Megjithatë, mocioni i mosbesimit fitoi një shumicë të konsiderueshme në parlamentin e Kosovës. Si rezultat, qeveria e Kurtit tani është vetëm një “qeveri kujdestare”. Do të jetë në detyrë vetëm derisa të mbahen zgjedhjet e reja pas pandemisë.
Situata në Republikën e Kosovës me pandeminë është nën kontroll dhe e menaxhueshme. Kosova është një nga vendet që ka ndërmarrë masa të hershme në luftimin e përhapjes së virusit, dhe gjithashtu duke shpallur një gjendje urgjence mjekësore. Qeveria jo vetëm që është plotësisht përgjegjëse për aftësitë dhe kapacitetet e saj për të siguruar shëndet dhe siguri, por i ka vendosur ato me sukses, gjë që asnjë masë e emergjencave nuk është bërë ende e nevojshme. Përkundër kësaj, për shkak se Kosova është një nga vendet më të varfra në Evropë, ajo ende ka nevojë për solidaritet ndërkombëtar dhe mbështetje për të përballuar COVID-19.
Me këtë letër ne, intelektualët dhe akademikët e nënshkruar më poshtë, qëndrojmë në solidaritet me qeverinë në veprim të Albin Kurtit në këto periudha të vështira për të, popullin e Kosovës dhe kundër pranisë së përhapur të korrupsionit në politikë.
NËNSHKRIMET
1. Frank Ruda, senior lecturer in philosophy at the University of Dundee, Scotland
2. Gabriel Tupinambá, psychoanalysts, member of Circle of Studies of Idea and Ideology, post doctorate researcher at Philosophy Department at UFR
3. Slavoj Žižek, International Director of the Birkbeck Institute for the Humanities
4. Natalia Romé, Chair Professor and Researcher. Instituto de Investigaciones Gino Germani, Facultad de Ciencias Sociales.
5. Vittorio Morfino, associate professor of History of Philosophy at the University of Milan-Bicocca
6. Ted Stolze, professor of philosophy, Cerritor College, L.A.
7. Catherine Malabou, Professor at the Centre for Research in Modern European Philosophy at Kingston University
8. Nick Nesbitt, Professor of French and Italian at Princeton University
9. Rodrigo Nunes, professor of modern and contemporary philosophy at the Catholic University of Rio de Janeiro (PUC-Rio)
10. Michael Hardt, professor of literature, Duke University
11. Warren Montag, Brown Family Professor of Literature at Occidental College in Los Angeles
12. Alenka Zupančič, research advisor at the Institute of Philosophy, Scientific Research Center of the Slovene Academy of Sciences
13. Mladen Dolar, Professor and Senior Research Fellow at the Department of Philosophy, University of Ljubljana.
14. Riccardo Bellofiore, professor of Political Economy, University of Bergamo
15. Ceren Özselçuk, Associate Professor of Sociology, BoÄŸaziçi University, Turkey
16. Robert Pfaller, professor of philosophy, University of Art and Industrial Design, Linz, Austria
17. Michael Roberts, economist UK
18. Saskia Sassen, Columbia University, New York
19. Todd McGowan, Associate Professor of English at the University of Vermont
20. Justin Clemens, Associate Professor at The University of Melbourne, Australia
21. Sophie Wahnich, historian, director of research CNRS, Paris
22. Eric Alliez, philosopher, University Paris 8
23. Simon Hajdini, University of Ljubljana
24. Gregor Moder, University of Ljubljana
25. Kohei Saito, associate professor of political economy at Osaka City University.
26. Mark De Kesel, Titus Brandsma Institute, Radboud University Nijmegen, The Netherlands.
27. Adrian Johnston, Distinguished Professor and Chair Department of Philosophy, University of New Mexico
28. Lidija Šumah, University of Ljubljana
29. Nick Srnicek, King’s College, London
30. Matthew Abbott, Federation University Australia
31. Christian Ingo Lenz Dunker, Professor at Psychology, Institute of Universidade de São Paulo
32. Laurent de Sutter, Professor of Legal Theory, Brussels
33. Gavin Walker, Associate Professor at McGill University, History and Classical Studies
34. Bruno Bosteels, Professor at Latin and Iberian Studies, Columbia University
35. G.M.Tamás, Professor at Central European University
36. Sheila Kunkle, Associate Professor, Metroplitan State University, Minnesota
37. Matthew Flisfeder, Associate Professor of Rhetoric and Communications, The University of Winnipeg

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura