NDRYSHIMI I KLIMËS KA TË BËJË ME KONTROLLIN, JO ME MJEDISIN!

NDRYSHIMI I KLIMËS KA TË BËJË ME KONTROLLIN, JO ME MJEDISIN!

Nga Bill Kocacs, 25 Mars 2022

Fjalimi apokaliptik për ndryshimet klimatike nuk është gjë tjetër veçse një harengë e kuqe nga qeveria, e majta ekstreme dhe shtypi i tyre kryesor. Ligjet e shumta, triliona në fondet federale dhe kreditë tatimore, dhe propozimet e pazbatueshme për të trajtuar ndryshimet klimatike nuk do të ngadalësojnë ngritjen e oqeanit apo të shërojnë planetin.

Lobimi për më shumë rregullime klimatike synon të forcojë fuqinë e shtetit autoritar dhe jo të mbrojë mjedisin.

E majta ekstreme e pyet botën nëse kemi 10, 20 apo 50 vjet para se të vijë pragu i shkatërrimit. Histeria i jep qeverisë justifikimin që i nevojitet për më shumë kontroll mbi energjinë që përdorim, produktet që blejmë, shtëpitë ku jetojmë, ushqimin që hamë dhe, që nga pandemia, kur mund të largohemi nga shtëpitë tona. Megjithatë, të dhënat që mbështesin studimet klimatike për t’u verifikuar nga shkencëtarë të pavarur publikohen rrallë.

Qytetarët e Shteteve të Bashkuara tashmë jetojnë nën një kuadër ligjor që përmban mbi 3,000 vepra të ndryshme penale në 50 seksione të statutit të SHBA, 23,000 faqe të ligjit federal, mbi 200,000 urdhëresa dhe urdhra ekzekutivë pothuajse çdo ditë, zakonisht duke kufizuar veprimet e ndërmarra nga kakistokracia – konsiderohet fyese.

Për më tepër, qeveria ka 136 ligje emergjente që e lejojnë atë të marrë kontrollin e prodhimit industrial, komunikimit, bankingut dhe shumicës së aspekteve të tregtisë. Shumica e këtyre ligjeve emergjente hyjnë në fuqi kur Presidenti i shpall në fuqi.

“Profecitë e ngjarjeve apokaliptike që do të çonin në zhdukjen e njerëzve, rënien e qytetërimit ose shkatërrimin e planetit kanë ekzistuar të paktën që nga fillimi i epokës së përbashkët.” Deri më tani, planeti ekziston ende. George Orwell vërejti: “Burrat mund të parashikojnë të ardhmen vetëm kur ajo pajtohet me dëshirat e tyre, dhe faktet

 jashtëzakonisht të dukshme mund të injorohen kur nuk janë të mirëpritur.”

Në rastin e ndryshimit të klimës, ata që parashikojnë të ardhmen besojnë se kapitalizmi është një kancer në tokë, se njerëzit duhet të shkojnë dhe se e vërteta është e parëndësishme. Libri i Kuq i Vogël i të Majtës mbi Formimin e një Republike të Re të Gjelbër përmbledh shumë deklarata nga e majta që mbështesin këto synime. Një nga udhëheqësit e tyre, Princi Phillip, thotë me qetësi: “Nëse do të lindja përsëri, do të dëshiroja të kthehesha në Tokë si një virus vrasës për të zvogëluar popullsinë njerëzore.” Ndoshta Covid-19 ia plotësoi atë dëshirë?

Gjurma e gishtit të së majtës radikale është kudo. Brenda një viti, administrata Biden ka përdorur fuqinë ekzekutive për të mbyllur Rezervën Kombëtare të Naftës së Alaskës, tubacionin Keystone dhe tubacionin e gazit natyror EastMed, i cili ishte projektuar për të furnizuar Evropën me gaz jo-Putin. Pa energji bota shembet. Por kjo është një taktikë e përdorur nga e majta radikale për të arritur qëllimet e saj.

Duke ndërprerë furnizimin me energji amerikane, Biden po dëmton sigurinë dhe ekonominë e Shteteve të Bashkuara. SHBA-ja është e detyruar të mbështetet te shtetet terroriste (Rusia, Arabia Saudite, Kina dhe tani Irani dhe Venezuela) për të prodhuar karburant të pistë, në mënyrë që ne të vazhdojmë të vazhdojmë. Asnjë lider i shëndoshë nuk do ta linte kurrë kombin e tij në mëshirën e terroristëve nëse nuk kishte një qëllim të fshehtë.

E majta radikale luan sistemin federal rregullator si një mjeshtër i madh në piano. Me dispozitat e çështjeve gjyqësore të qytetarëve të sanksionuara në të gjitha ligjet mjedisore, e majta bllokon në mënyrë rutinore industritë që kërkojnë leje federale.

E majta ekstreme përdor Aktin e Ujit të Pastër për të rregulluar bujqësinë dhe strehimin sepse uji rrjedh nëpër tokë. E majta po përdor Aktin e ajrit të pastër për të mohuar lejet për pothuajse të gjitha aktivitetet që shkaktojnë emetimet në ajër, duke përfshirë prodhimin, prodhimin e energjisë dhe transportin.

Ata përdorin Aktin Kombëtar për Mbrojtjen e Mjedisit për të vonuar lejet për vite, ndonjëherë me dekada, duke shkaktuar tejkalime të kostove dhe falimentime thjesht sepse pretendojnë se një deklaratë e ndikimit mjedisor prej mijëra faqesh është e pamjaftueshme.

Përveç pengimit të zhvillimit ekonomik, e majta radikale po e detyron qeverinë të rregullojë pothuajse çdo artikull në shtëpi, duke përfshirë pjatalarëse, lavatriçe, koka dushi, tualete, tifozë tavani, llamba, sistemet e ngrohjes dhe kondicionimit, sobat, furrat, frigoriferë dhe produkte të zakonshëm të gatimit. Për këto produkte zbatohen shtatëdhjetë e katër standarde.

15,000 produkte të tjera, nga tenxheret e kafesë deri te fishekët e bojës, rregullohen nga Komisioni i Sigurisë së Produkteve të Konsumatorit.

Tani e majta radikale dëshiron të ndalojë shumë ushqime të zakonshme, duke përfshirë sheqerin, çokollatën, kafenë, mishin, vajin e palmës, sojën, ujin në shishe, shishet plastike, peshkun, veçanërisht salmonin, orizin dhe drithërat, dhe të gjitha frutat dhe perimet që kërkojnë ujë.

Një grup tjetër radikal i krahut të majtë emëron 10 ushqimet më të rëndësishme që dëmtojnë klimën: qengjin, viçin, derrin, pulën, gjelin e detit, salmonin, tonin e konservuar, djathin, vezët dhe patatet.

Për ambalazhet plastike që ruan ushqimin tonë, e majta radikale ka 25 arsye për ta ndaluar atë. Ata gjithashtu duan të ndalojnë pirjen e kashtës – por nuk thonë asgjë për miliarda paund qeliza diellore plastike dhe polisilikon të lidhura me metale toksike. Ata padyshim ia kanë dalë të rrisin koston e benzinës, lëndëve djegëse fosile që fuqizojnë fabrikat dhe ekonominë tonë, dhe mijëra produkte të prodhuara nga petrokimikatet: plastika, bojërat, ilaçet, kozmetika dhe të tjera të panumërta.

Tani e majta radikale po kërkon që Rezerva Federale të shkatërrojë bankat për huadhënie ose investim në lëndë djegëse fosile që dëmtojnë Tokën — por jo për nxjerrjen dhe përpunimin e miliarda tonëve metale dhe minerale të nevojshme për energjinë e erës dhe diellit “të pastër, të rinovueshme”që janë të nevojshme.

Këto kufizime nuk bazohen në shkencë, logjikë, realitet apo qëndrueshmëri – por vetëm në një narrativë politike që mënyra jonë e jetesës do të çojë në një apokalips planetare. Narrativa e apokalipsit errëson axhendën e vërtetë të qeverisë: qeverisje më autoritare.

Gjithçka ka të bëjë me kontrollin autoritar, budalla!

E vetmja përmbledhje adekuate e këtij artikulli është një citim nga David Forman, themeluesi i një grupi mjedisor të ekstremit të majtë. Forman tha: “Zhdukja e racës njerëzore do të zgjidhë çdo problem social dhe ekologjik në Tokë”.

Duke pasur parasysh aktivitetet hipokrite të shumë liderëve të majtë – si Gavin Newsom, Gretchen Whitmer, Lori Lightfoot, AOC, Nancy Pelosi, Stacy Abrams dhe qindra të tjerë – dikush do të mendonte se ata do të përjashtoheshin nga largimi i Forman.

William L. Kovacs ishte nënkryetar i lartë i Dhomës së Tregtisë së SHBA-së, këshilltar i përgjithshëm i një komiteti kongresi dhe partner në një firmë ligjore në Uashington. Libri i tij Reforma e Kakistokracisë mori Çmimin e Pavarur të Shtypit 2021 për Ndryshimin Politik/Social. Libri i tij i dytë, Libri i Vogël i Kuq i së Majtës mbi Formimin e një Republike të Re të Gjelbër, citon të majtën si përpjekje për të kontrolluar shoqërinë duke përdorur ndryshimin e klimës në kapitalizëm për të eliminuar njerëzit dhe të vërtetën.

/ Përshtatur në shqip Sheradin Berisha, Facebook 4 Prill 2022 /

—————

Burimi:

Climate change is about control, Stupid – Not the environment / March 25th, 2022 / BY BILL KOCACS:

https://www.cfact.org/2022/03/25/climate-change-is-about-control-stupid-not-the-environment/

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura