NDRYSHIMI I MADH QË E KËRKOJMË ÇDO DITË!

NDRYSHIMI I MADH QË E KËRKOJMË ÇDO DITË!

Nga Sheradin Berisha, Pashtriku – 22 Korrik 2021

“Askush nuk mund të kalërojë mbi kurrizin tënd nëse ti nuk përkulesh” – Martin Luther King (1929 – 1968)

– Ҫdo shoqëri ka grupime të ndryshëm të interesit!

– Kush vendos mbi fatin e shoqërisë?!

– Pa dyshim politika!

– Prandaj rrjedhimisht është politika ajo që kalëron mbi kurrizin e njerëzve të përkulshëm!

– Në cdo situatë njeriu kërkon ndryshim për zhvillimin e shoqërisë!

– Kush e bënë ndryshimin?

– Njerërzit e papërkulshëm!

– Kush janë të papërkulshmit?

– Janë njerëzit e ditur e të guximshëm!

– Ku mund t’i gjesh ata/o?

– Në çdo grupim të shoqërisë!

– Atëhere shtrohet pyetja: pse nuk organizohen kundër të keqes dhe padrejtësive që ua bënë politika?

– Janë të pafuqishëm!

– Pse?

– Sepse janë pakicë brenda grupimeve të shoqërisë, dhe duke qenë të tillë, “mbytet” dija dhe guximi i tyre brenda shumicës së atij grupimi të përkulshmish, me plotë interesa vetjake!

– Ani, çka duhet të bëjnë?!

– Duhet të bashkohen të gjitha pakicat e të diturëve dhe të guximshmëve, pra të papërkulshmit e këtyre grupimeve për ta bërë shumicën e të diturve dhe të guximshmëve, dhe në këtë mënyrë është i pashmangshëm ndryshimi i madh që e kërkojmë çdo ditë!

____________

Nga arkivi, 21 Korrik 2020

NDRYSHIMI I MADH QË E KËRKOJMË ÇDO DITË!

Nga Sheradin Berisha

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10217202646794655&id=1125324528

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura