NË 145 VJETORIN E LIDHJES SHQIPTARE TË PRIZRENIT (POEZI)

NË 145 VJETORIN E LIDHJES SHQIPTARE TË PRIZRENIT (POEZI)

Nga Argjira Ukimeri (Ma.Sc. Pedagoge), Prizren – qershor 2023

KUSHTUAR LIDHJES SËPRIZRENIT

Themelet që u vunë

100 vjet më parë

Tash po hedhin shtat

Në shtetin e ri shqiptar

*

Kosovën Dardane

Bijën e Ilirisë

Tani po e ngrohë dielli

Me rrezet e pavarësisë

*

Ku i thonë bukës bukë

E ujit ujë

Është tokë e të parëve

Nuk ia lëmë askujt.

*

Që nga Konispoli

Gjerë te Molla e Kuqe

Shqipëria me Kosovën

Do të shkëlqejnë si nuse.

POEZI PËR HEROIN KOMBËTAR SALIH SHABANI

Heej, Kabash fortesë Dardane

Nëpër shekuj me stuhi

Gjithmonê në ballë krenar qëndrove

Për ta mbrojtur Nënën Shqipëri

*

Çifteli një dru prej mali

Dridhi telat si kurrë më parë

T’i këndojmë Salih Shabanit

Trim i madh e atdhetar

*

Thonë me këmishë e lindi nëna

Këtë vigan të Dardanisë

Në Baqevc rrezë maleve të Sharrit

Dridhi carët e Rusisë

*

Në fushë të thatë afër një shkëmbi

Shkrepi armën e trimërisë

E qëlloi në lule të ballit

Spirrë çetnikun e Shumadisë

*

Mori hakun e vendasve

Që u vranë nga një barbar

Busti i tij me shtatë kolosi

Përshëndetje çdo kalimtar.

DREJTË BASHKIMIT KOMBËTAR

Ngrihu në këmbë shqiptari

Për Atdhe ta bëjmë kuvendin

Si vepruan burrat e Kombit

Abdyl Frashëri e Ymer Prizreni.

*

Erdhi koha me ngrit zërin

Për bashkim në një Atdhe

Mjaft vajtuam njëri-tjetrin

Dhe tallen armiqtë me ne.

*

Një flamur ne e kishim

Trashëgim nga Skënderbeu

Sot shumë të tjerë që sollën të huajt

Hije të keqe i bëjnë Atdheut.

*

Shkabën tonë shumë e pengojnë

Me valuar lirshëm në hapësirë

Në troje të lashta të Ilirisë

Me na nxeh i njëjti diell.

*

S’jemi grekë, as maqedonë

Malazezë e Serbianë

Po të gjithë jemi shqiptarë

Në këto treva gjithmonë të parë

*

Trojet tona na i copëtuan

Në Berlin edhe në Londër

Fqinjët tanë keq na tradhtuan

Na helmuan bukën në sofër.

*

Në 6 shtete sot jetojmë

Që s’ka shembull kund në botë

Në shumë aspekte na injorojnë

Të barabartë s’jemi në Europë.

*

Është e drejtë ndërkombëtare

Tokat tona me i bashkuar

Çdo kund ku janë trojet amtare

Në një shtet të gëzuar.

*

Fajin më të madh e kemi vetë

Që nuk çajmë kokën për Atdhe

Kemi formuar mbi 100 parti

Vetëm për vete ato mendojnë.

*

Të përçarë, të çoroditur

Ardhmëri nuk do të kemi

Në familjen europiane

Të përbuzur do të jemi.

*

Pse nuk ecim në këmbët tona

po gjithmonë me paterica

Asnjëherë nuk do ta arrijmë cakun

Në errësirë nuk agon dita.

*

E gjithë bota na vështron

Masin pulsin e shqiptarëve

Në Europë s’na duan të gjithë

Të bashkuar s’na duan fare.

*

Nëse gishtin ia vëmë kokës

E mendojmë me mençuri

Veç një shtet në mes të Europës

Do ta kemi SHQIPËRINË.

Argjira Ukimeri (Ma.Sc. Pedagoge), Prizren – qershor 2023

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura