NË GJERMANI 77 MILIONË DOZA TË VAKSINËS PO SHKOJNË DREJT SKADIMIT! MINISTRI LAUTERBACH DUHET TË JAP LLOGARI!

NË GJERMANI 77 MILIONË DOZA TË VAKSINËS PO SHKOJNË DREJT SKADIMIT! MINISTRI LAUTERBACH DUHET TË JAP LLOGARI!

Sindikata kritikon politikën e rendit

Miliona doza të grumbulluara të vaksinave kundër koronës skadojnë

11/04/2022,

Prodhuesit tashmë kanë zgjatur datën e skadencës së vaksinës së tyre. Megjithatë, disa milionë doza në stoqet federale së shpejti do të skadojnë. Oferta që ka akumuluar qeveria është e konsiderueshme, kërkesa aktualisht është mjaft e ulët. Sindikata flet për “freni pazar”.

Sipas Ministrisë Federale të Shëndetësisë, Gjermania ka në magazinë 77 milionë doza të vaksinës kundër koronës. Një zëdhënës i ministrisë konfirmoi një raport nga “Welt am Sonntag”, sipas të cilit ky numër kanaçesh ishte në magazinën qendrore të qeverisë federale që nga 4 prilli. Sipas një përgjigjeje nga ministria ndaj një pyetjeje nga fraksioni i Unionit në Bundestag, më shumë se 10 milionë kanaçe do të arrijnë datën e skadencës deri në fund të qershorit dhe 50 milionë në tremujorin e tretë.

Sipas pultit të vaksinimit të Ministrisë Federale të Shëndetësisë, kohët e fundit janë administruar vetëm disa dhjetëra mijëra doza në ditë. Dhjetorin e kaluar, ndonjëherë kishte më shumë se një milion vaksinime në ditë. Ministria tha se afati i ruajtjes për vaksinën e Biontech tashmë ishte zgjatur nga gjashtë në nëntë muaj. Moderna gjithashtu ka zgjatur afatin e përdorimit të vaksinës së saj nga shtatë në nëntë muaj dhe i është kërkuar të dorëzojë të dhëna për një zgjatje të mëtejshme.

Zëdhënësi i politikës shëndetësore për fraksionin e Unionit, Tino Sorge, akuzoi Ministrin e Shëndetësisë Karl Lauterbach për një “zbavitje pazari” në “Welt am Sonntag”: “Ministri nuk njeh më asnjë kufi kur bëhet fjalë për porositë e vaksinave. Ai urdhëron çfarëdo që të jetë, atje – nevoja aktuale dhe kostot nuk janë më një çështje për të.”

Në funksion të situatës së tensionuar buxhetore, ministri do të duhet të japë llogari për “çfarë kushton buxheti federal si rezultat i urdhrave të tij të panevojshëm”, tha Sorge. Siç tregon përgjigja e ministrisë, gjithsej 677 milionë doza vaksinash janë porositur për Gjermaninë midis 2021 dhe 2023, më shumë se gjysma e tyre nga Biontech/Pfizer – 375 milionë doza.

———

Burimi:

Union kritisiert Bestellpolitik

Millionen gehortete Corona-Impfdosen verfallen /11.04.2022, 12:35 Uhr (aktualisiert)

https://www.n-tv.de/panorama/Millionen-gehortete-Corona-Impfdosen-werden-verfallen-Union-kritisiert-Karl-Lauterbach-article23258807.html

***

https://www.waz.de/panorama/corona-impfstoff-lager-vernichtung-verfallsdatum-kritik-id235071997.html

————-

Lauterbach nën kritika: miliona doza të vaksinës së koronës janë në rrezik të skadimit

Ndërsa vaksina kundër virusit korona fillimisht ishte në kërkesë të madhe, kërkesa tani ka rënë ndjeshëm. Aktualisht po afrohet data e skadencës për miliona doza të vaksinës kundër koronës. Ministri Federal i Shëndetësisë Lauterbach është kritikuar për grumbullimin e stoqeve.

Vitin e kaluar, vaksinat e koronës ndonjëherë ishin në mungesë dhe datat e vaksinimit ishin shumë të kërkuara. Për këtë arsye, Ministri Federal i Shëndetësisë Karl Lauterbach urdhëroi miliona doza menjëherë pas marrjes së detyrës në dhjetor 2021. Me sa duket, stoku është rritur sërish në javët e fundit. Tani, disa nga 77 milionë dozat aktuale të vaksinës janë në rrezik të skadimit pasi fundi i datës së skadencës po afrohet vazhdimisht.

Miliona doza të vaksinës kundër koronës janë në rrezik të skadimit

Disa muaj më parë, qeveria federale urdhëroi miliona doza vaksinash nga kompani të ndryshme për t’i ofruar çdo qytetari një ofertë vaksinimi kundër virusit korona. Megjithatë, meqenëse kërkesa nuk ka qenë aq e lartë sa pritej, miliona doza vaksinash tani janë në rrezik të skadimit. Aktualisht, vetëm 34,000 doza vaksinohen mesatarisht në ditë.

Ndërsa inventari në mars ishte ende 70 milionë doza të vaksinës kundër koronës, ai ishte tashmë 77 milionë doza më 4 prill, sipas Ministrisë Federale të Shëndetësisë, siç raportohet nga Spiegel Online. Ministri Federal i Shëndetësisë Karl Lauterbach tani duhet të durojë kritikat për këto blerje.

Nga afërsisht 70 milionë, 27.4 milionë doza thuhet se vijnë nga Biontech/Pfizer, 40.2 milionë nga Moderne, 1.3 milionë doza nga Johnson & Johnson dhe 700,000 nga Novavax. Deri në fund të qershorit, të paktën njëmbëdhjetë milionë kanaçe duhet të arrijnë datën e skadencës dhe 57 milionë të tjera në tremujorin e tretë.

/ Përshtati në shqip, Sheradin Berisha, Facebook 21 Prill 2022 /

——–

Burimi:

Lauterbach in der Kritik: Millionen Dosen Coronaimpfstoff droht Verfall

https://www.bildderfrau.de/gesundheit/article235056511/Lauterbach-Kritik-wegen-Coronaimpfstoff-Verfall.html

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura