NË HEILBRONN TË GJERMANISË U PROMOVUAN VEPRAT PËR GJENOCIDIN SERB MBI SHQIPTARËT

Gjermani – Heilbronn, 27 janar 2024

Promovim veprash të gjenocidit serb mbi shqiptarët!

Në lokalet e restoranit „Sportgaststätte“, të pronarit shqiptar, Besnik Thaçi në Heilbronn, u promovuan veprat publicistike e dokumentare: „Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844 – 1999“, të autorit Nusret Pllana, „Fëmijët shqiptarë viktima të gjenocidit shtetëror të Serbisë 1981 – 1999“, të autorëve: Hanëmshahe Ilazi e Nusret Pllana, „Mos harro kurrë – Vergiss Niemals “, të autorëve: Nusret Pllana e Agim Aliçkaj, të filmit dokumentar „Kush i vret fëmijët?! “, të autorëve: Nusret Pllana e Esat Shala dhe, të filmit dokumentar „Drenusha“, të autorit Nusret Pllana.

Me këtë rast, me prezencën e tyre, përveç të tjerëve na nderuan: Imer Lladrovci – ish Konsulli i Republikës së Kosovës dhe Shefi i Konsullatës së Republikës së Kosovës në Shtutgart, z. Hamdi Berbatovci, veprimtari dhe diplomati, z. Kadri Gërvalla, veprimtari i çështjes kombëtare dhe Kryetari i Ansamblit „Pavarësia“ të Shtutgartit, z. Baki Mustafa me bashkëshorten e tij Bedrije Mustafa, veprimtarët e palodhshëm të çështjes kombëtare, Shaip Ademaj, Lindita Haxhiu, Shemsi Zeqiri, Nazim Bajrami, Naser Sadiku, Lon Karrica, Skender Alimetaj dhe Grupi i të rinjëve nga Heilbronni, të Shoqatës „Zanat e Mërgimit“, me koreografen Arbnora Sadiku, ish i burgosuri politik dhe bashkëvuajtës me Nusret Pllanën, z. Abdullah Zhegrova, këngëtarët Nikolin Perpali, Claudie Prenaj e Pajazit Zhegrova, mësuesja e Shkollës shqipe në Heilbronn, znj. Luljeta Krasniqi dhe fotografi e kameramani i përkushtuar, Prof.Gani Kryeziu, të cilët i falënderojmë nga zemra për kontributin e madh gjatë kësaj mbrëmjeje të suksesshme promovuese, të cilën e udhëhoqi me përgjegjësi e profesionalizëm, patrioti dhe veprimtari i devotshëm i çështjes kombëtare, tropojani Can Tahiri – Kryetar i Parlamentit paqësor kombëtar shqipëtar.

Një falënderim i veçantë për këtë manifestim të suksesshëm kulturor I shkon bashkëluftëtarit tim, z. Agron Morina dhe veprimtarit e poetit Lulzim Osmanaj.

Total
0
Shares
1 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura