NËNË TEREZA , LIDHJA E PRIZRENIT DHE SALIH SHABANI

Nga Argjira Ukimeri – Mr.sci. Pedagoge

NËNË TEREZA

Nënë Tereza

Nënë e Universit

Prehet lartë në Qiell

Prehet afër Diellit

*

Shpirti saj i ndritur

E ndriçon Atdheun

Bashkë me Ibrahimin

Bashkë me Skënderbeun

*

Nënë Tereza

Kjo Nënë e uruar

Kujdeset për të gjithë

Edhe në botën e Amshuar

*

Pusho Nënë e dashur

Në kopshtin e Perëndisë

Fanar i pashuar

Në tokën e Ilirisë

***

LIDHJA E PRIZRENIT

Themelet që u vunë

100 vite më parë

Tash po hedhin shtat

Në shtetin e ri Shqiptar

***

Kosovën Dardane

Bijën e Ilirisë

Tani po e ngrohë dielli

Me rrezet e Pavarësisë

***

Ku i thonë bukës bukë

E ujit ujë

Është tokë e të parëve

Nuk ia lëmë askujt

***

Që nga Konispoli

Gjerë tek Molla e Kuqe

Shqipëria dhe Kosova

Do të shkëlqejnë si Nuse

***

SALIH SHABANI

Heeej  Kabash fortesë Dardane

Nëpër shekuj me stuhi

Gjithmonë në ballë krenar qëndrove

Për ta mbrojtur Nënën SHQIPËRI

*

Qifteli një dru prej mali

Dridhe telat si kurrë më parë

Ti këndojmë Salih Shabanit

Trim i madh e atdhetar

*

Thonë me këmishë e lindi Nëna

Këtë vigan të Dardanisë

Në Baqevc rrëzë maleve t’Sharrit

Dridhi carët e Rusisë

*

Në fushë të thatë afër një shkëmbi

Shkrepi armën e trimërisë

E qëlloi në lule të ballit

Spirrë çetnikun e Shumadisë

*

Mori hakun e vendasëve

Që u vranë nga një barbarë

Busti i tij me shtat kolosi

Përshëndet çdo kalimtarë

*

Prishtinë, Nëntor 2023

ARGJIRA UKIMERI – BIOGRAFIA

Argjira Ukimeri u lind në vitin 1989, në Prizren. Shkollimin parafillor, fillor dhe atë të mesëm (Gjimnazi i shkencave sociale), i përfundoi në Prizren. Krahas shkollimit fillor, Argjira Ukimeri ndjekë dhe edukimin muzikor pranë Shkollës së Muzikës “Lorenc Antoni” në Prizren – Dega Piano. Studimet themelore dhe ato post-diplomike i mbaroi në Universitetin e Prishtinës, në fushën e Pedagogjisë së Përgjithshme. Që nga fëmijëria e hershme, Argjira u morë me shkrime. Fillimisht në shkollën fillore, mori çmimin e dytë me shkrimin “Hartim mbi Përrallat e Gjyshit” (shkruar nga Mark Krasniqi), duke vazhduar më pas dhe me shkrime dhe çmime të tjera ndër vite. Nga viti 2004-2007, ishte pjesë e “Hulumtuesve të Rinjë në Prizren”.

Në vitet 2010-2014, ishte pjesë e revistës shkencore “BOTA E RE”, pranë Fakultetit Filozofik – Universiteti i Prishtinës. Argjira Ukimeri, është autore e shumë shkrimeve me karakter kulturor, të botuara në shumë revista, portale dhe gazeta – brenda dhe jashtë vendit. Poashtu, Argjira Ukimeri është bashkëpunëtore me:

– GAZETA NACIONAL

-PORTALIN PASHTRIKU.ORG

   – REVISTA ORFEU

   – REVISTA HESHTJE

   – AKADEMINË e ARTIT, SHKENCËS DHE LETRAVE “MIRDITA”, – SHQIPËRI

   – LIDHJA E HISTORIANËVE SHQIPTAR – ZVICËRR (ANËTARE)

   – HULUMTUESIT E RINJË TË PRIZRENIT (ANËTARE)

   – BIBLIOTEKA KOMBËTARE E KOSOVËS – ANËTARE DHE HULUMTUESE PËR GRUMBULLIM TË DHËNASH.

   – GAZETA PANSHQIPTARE DIELLI/VATRA – USA

   – REVISTA KUVENDI – MICHIGAN/USA

   – GAZETA E ALPEVE

   Aktualisht, Argjira Ukimeri është pjesë e shoqërisë civile (Pjesë NGO ZËRI YNË).

   Total
   0
   Shares
   1 comments
   1. I am really inspired along with your writing skills and also
    with the format to your blog. Is that this a paid topic or
    did you customize it yourself? Either way stay up the nice
    quality writing, it is rare to look a nice blog like this one today..

   Lini një Përgjigje

   Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

   Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

   Unë pajtohem me këto kushte.

   Postime të Lidhura
   Read More

   GJUHA JONË

   GJUHA JONË Nga Ndriçim Kulla, Tiranë 26 shtator 2021 “Historia që ka një farë rëndësie në jetën e…