NJË VIZITË ME VETERANËT E UÇK-së NË VIJAT E FRONTIT NË GOROZHUP

NJË VIZITË ME VETERANËT E UÇK-së NË VIJAT E FRONTIT NË GOROZHUP

Nga Sheradin Berisha

Në shkencën e historisë ngjarjet e luftës nuk mund të ndryshohen as të tjetërsohen, sepse ndryshimi dhe tjetërsimi i tyre i dëmton faktet historike!  Rrjedhimisht ngjarjet nuk mund të improvizohen, ato argumentohen nga burime të ndryshme arkivore dhe shkruhen ashtu si kanë ndodhur, e jo ashtu si dëshirojmë ne të kishin ndodhur!

***

Edhe operacioni i UÇK-së “Shigjeta” në Pashtrik

(maj – qershor 1999), si një nga ngjarjet më të rëndësishme të luftës së Ushtrisë Ҫlirimtare të Kosovës duhet të faktohet me dëshmi shterruese të luftës.

***

Për t’i mësuar përmasat e këtij Operacioni sulmues në Pashtrik më së miri është t’i vizitosh vijat e frontit. Më 12 gusht 2018, bashkë me veteranët e UÇK-së vizituam vijat e frontit të luftës në DT-3 në Gorozhup dhe me këtë rast zhvillova bisedë me dy ushtarë të UÇK’së të Forcës TF2 / DT3, Fahri Nazifin dhe Shemsi Topallin.

Më gjerësisht shikoni videon:

Fahri Nazifi & Shemsi Topalli: Fronti i Gorozhupit DT3/TF2 “Shigjeta” Pashtrik, maj – qershor 1999 /

Kliko këtu 👇👇👇

***

Njohuri bazike për frontin e Gorozhupit, gjatë Operacionit Shigjeta në Pashtrik, maj-qershor 1999!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura