PLANI PESËPIKËSH I ALEKSANDËR VUÇIQIT PËR KOSOVËN!

PLANI PESËPIKËSH I ALEKSANDËR VUÇIQIT PËR KOSOVËN!

Nga Sheradin Berisha

Avokati nga Beogradi Çedomir Stojkoviq, në rrjetin e tij social X duke komentuar sulmin terrorist të 24 shtatorit 2023 në Banjë të Zveçanit, ndaj Policisë së Kosovës, ka thënë se Milan Radoiçiq është  pjesë e BIA-s, dhe se të gjitha këto veprime kriminale në veri të Kosovës janë bërë me koordinim të Vuçiqit. Vuçiqi me anë të propagandës ruse po krijon frikë dhe panik te serbët e Kosovës.

“Milan Radoiçiq është pjesë e Agjencisë serbe për Siguri dhe Informacion. Nuk ka mundësi që Radoiçiq të bëjë asnjë veprim pa lejen e Aleksandar Vuçiqit! Radoiçiq ka më shumë se 60 milionë euro punë me prokurim publik, të dhëna direkt nga Aleksandër Vuçiq. BIA koordinon drejtpërdrejt aktivitetet e tij afariste dhe paraushtarake”, ka shkruar avokati i njohur Stojkoviq.

Avokati i Beogradit pretendon se njëra nga strategjitë e Vuçiqit ndaj Kosovës është krijimi i skenarit të Donbasit apo Krimesë!

Cili është plani me pesë pika i Vuçiqit për Kosovën, sipas avokatit Çedomir Stojkoviq?

Në vijim lexoni shkrimin e plotë;

SKENARI I ALEKSANDËR VUÇIQIT PËR KOSOVËN

Milan Radoiçiq është pjesë e Agjencisë Inteligjente të Sigurisë së Serbisë (BIA).

Nuk ka mundësi që M. Radojiçiq të bëjë çkado pa dijeninë dhe lejen e Aleksandër Vuçiqit!

M. Radojiçiq ka mbi 60 milionë euro punë në prokurim publik, të cilat i jep drejtpërdrejt Aleksandër Vuçiq.

BIA koordinon drejtpërdrejt aktivitetet e tij të biznesit dhe ato paraushtarake.

Dhe e gjithë kjo ndodh sipas strategjisë së përfaqësuar nga Aleksandër Vuçiq.

Nuk ka mundësi që 24 automjete rrugore të drejtuara qartë nga serbët, të cilët erdhën qartazi nga Serbia, të jenë plot me armë (qartësisht serbe) dhe të jenë të tilla brenda në Kosovë pa dijeninë dhe lejen e Aleksandar Vuçiqit.

Ka muaj që ai përgatit skenarin DONBAS & KRIME 2014 në Kosovë. Dhe këtë e përgatiti fillimisht në media, duke hedhur anatema të plota ndaj Prishtinës, dhe duke ngulitur besimin tek serbët në Kosovë se:

– Kurti dëshiron t’i dëbojë

– Kurti dëshiron t’i vrasë

– Kurti dëshiron t’i ngacmojë ata

– Kurti do të bëjë spastrim etnik

Të gjitha këto ka një vit që Aleksandër Vuçiq i përsërit dhe mediat nën kontrollin e tij vunë tituj të tillë dhe shtojnë kualifikime si:

“Kurti e keqja”,

“Kurti satana”,

“planet e përgjakshme të Albin Kurtit”,

“Kurti kërkon vdekjen e serbëve”,

“Kurti do therjen e serbëve”….

Çdo gjë shumë qartë u punua në Beograd dhe u përgatit që serbët në Kosovë të futeshin në një dëshpërim psikologjik, frikë, pasiguri dhe panik të tillë – derisa BIA me Milan Radojiçiqin, me forcat e saja speciale të organizuara nga Beogradi dhe Serbia, ndezin zjarrin e një ‘rebelimi të armatosur të dirigjuar nga Beogradi’, me pretendimin se serbët në Kosovë nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të bashkohen me ta! KY ËSHTË NJË PLAN I QARTË I ALEKSANDËR VUÇIQIT!

Kjo është dhe arsyeja pse Beogradi po organizon grumbullimin e armëve në Kosovë. 30 persona, të paktën gjysma e të cilëve janë nga Serbia, kanë pasur me vete armë këtë fundjavë për rreth 150 persona!

Për këtë arsye, jo më pak se një njësi speciale antiterroriste e Serbisë, arrestoi policët e Kosovës në kufi në maj të këtij viti: për të mos qenë në gjendje t’i shohim këto armë të dërguara atje.

***

Plani i Aleksandër Vuçiqit në 5 pika:

1) Futni armë në Kosovë për disa mijëra njerëz. Pushkë automatike,, raketahedhësit, bombat…

2) Përdorimi i metodave të Gebelsit për të krijuar frikë dhe panik tek serbët në Kosovë, nëpërmjet propagandës së fortë dhe komunikimit strategjik që do të përsëritet nga Aleksandar Vučić dhe të gjithë zyrtarët shtetërorë (“Kurti dëshiron të dëbojë serbët, “Kurti dëshiron të vrasë serbët”, “Kurti do gjak serb”, “Planet e përgjakshme të Albin Kurtit…”)

3) Organizoni nga Beogradi një grup që do të ndezë përleshjet: për shembull, 20 persona nga Serbia të kalojnë me automjete të gjithë terrenin për në Kosovë, atje do të bashkohen me 20 serbë të tjerë nga Kosova. Pastaj të gjithë bllokojnë një rrugë ose një urë, pastaj vjen policia e Kosovës, pastaj ndodh një konflikt i armatosur, pastaj serbët e frikësuar më parë nga veriu i Kosovës bashkohen me bllokadat dhe barrikadat, pastaj atyre u jepen këto armë që janë sjellë në Kosovë për dy vjet. Pastaj marrim 3 000 serbë të armatosur të koordinuar nga Beogradi deri në dhëmbë dhe kështu arrijmë kushtet për një luftë të vërtetë.

3a) Shërbimi Informativ rus dhe propaganda ruse frymëzojnë guxim tek serbët e frikësuar që tani janë të armatosur mirë: “fillon operacioni special serb” (si ai i Rusisë në Ukrainë), “qëllimi për të mos mbrojtur popullin” [pikërisht kështu ndodhi në fundjavë]

4) Pastaj Aleksandar Vučić i paraqet bashkësisë ndërkombëtare se serbët u rebeluan kundër “terrorit të Albin Kurtit”, dhe fillon në vijim:

4 A) të paraqitet me një komunikim të ri strategjik si paqeruajtës që “dëshiron paqe dhe stabilitet, por populli u rebelua kundër terrorit të Albin Kurtit”,

4B) Me bashkësinë ndërkombëtare të bëjë pazare rreth veriut të Kosovës, derisa njerëzit në terren po vdesin.

5) Kjo pikë e pestë është rezervuar për Putinin, i cili do t’i përdorte këto ngjarje për të arritur qëllimet e tij. Kjo pikë nuk është pjesë e mendimit të Aleksandër Vuçiqit. Kjo pikë është e rëndësishme për Serbinë në pjesën ku Putini do të ngrinte pozicionin e tij ndërkombëtar në këto konflikte dhe më pas do të sakrifikonte Serbinë.

Është e rëndësishme të theksojmë se Aleksandar Vuçiq nuk hoqi dorë nga ky plan dhe nuk do të heqë dorë në një afat të afërt.

Ilustrimi:

Flet i çmenduri Aleksandër Vuçiqhttps://www.facebook.com/1125324528/videos/pcb.10223255344868324/830420301865099

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura