PRESIDENTI EGJIPTIAN AL-SISI REFUZON PLANIN PËR TRANSFERIMIN E BANORËVE TË GAZËS NË SINAI TË EGJIPTIT!

Synimi i qeverisë sioniste izraelite të është pushtimi dhe dëbimi i popullit palestinez nga Rripi i Gazës në Gadishullin Sinai të Egjiptit!

PRESIDENTI EGJIPTIAN AL-SISI REFUZON PLANIN PËR TRANSFERIMIN E BANORËVE TË GAZËS NË SINAI TË EGJIPTIT!

“Ajo që po ndodh tani në Gaza është një përpjekje për të detyruar banorët civilë të migrojnë në Egjipt, gjë që nuk duhet pranuar.” Presidenti i Egjiptit, Abdel Fattah al-Sisi

Nga Nayera Abdallah, Nadine Awadalla dhe Mohamed Wali, më 19 tetor 2023

KAIRO, 18 tetor (Reuters) – Presidenti Abdel Fattah al-Sisi tha të mërkurën se egjiptianët në miliona të tyre do të refuzonin zhvendosjen e detyruar të palestinezëve në Sinai, duke shtuar se çdo lëvizje e tillë do ta kthente gadishullin egjiptian në një bazë për sulme kundër Izraelit.

Më vonë, pas një telefonate midis Sisit dhe Presidentit të SHBA Joe Biden, një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë tha se rreth 20 kamionë që transportonin ndihma humanitare do të hynin në Gaza nga Gadishulli Sinai i Egjiptit në ditët në vijim.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë John Kirby tha se rruga kishte nevojë për disa riparime fillimisht dhe se ai shpresonte se do të pasonin më shumë kamionë. Presidenca egjiptiane tha se ishte rënë dakord që ndihma duhet të ofrohet në një “mënyrë të qëndrueshme”.

Egjipti është përpjekur të kanalizojë ndihma humanitare në Gaza përmes kalimit Rafah, por ndihmat janë grumbulluar në anën egjiptiane pasi bombardimet izraelite e bënë kalimin të pafuqishëm.

Egjipti është alarmuar nga ideja se bombardimet dhe rrethimi i paprecedentë i Gazës nga Izraeli, shtëpia e 2.3 milionë njerëzve, mund t’i detyrojë banorët e tij drejt jugut në Sinai.

Rripi i Gazës është efektivisht nën kontrollin e Izraelit dhe palestinezët në vend të kësaj mund të zhvendosen në shkretëtirën e Negevit të Izraelit “derisa të trajtohen militantët”, tha Sisi në një konferencë të përbashkët shtypi në Kajro me kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Kufiri midis Sinait dhe Rripit të Gazës ka të vetmin vendkalim nga territori palestinez që nuk kontrollohet nga Izraeli.

“Ajo që po ndodh tani në Gaza është një përpjekje për të detyruar banorët civilë të migrojnë në Egjipt, gjë që nuk duhet pranuar,” tha Sisi.

“Egjipti kundërshton çdo përpjekje për të zgjidhur çështjen palestineze me mjete ushtarake ose përmes zhvendosjes së detyruar të palestinezëve nga toka e tyre, e cila do të vinte në kurriz të vendeve të rajonit,” tha ai.

Sisi tha se populli egjiptian do të “dalë dhe do të protestojë me miliona… nëse thirret për ta bërë këtë” kundër çdo zhvendosjeje të banorëve të Gazës në Sinai.

Duke iu referuar qëndrimit egjiptian në një konferencë shtypi në Bejrut, zyrtari i Hamasit, Osama Hamdan bëri thirrje “për tubim rreth këtij pozicioni dhe për ta mbështetur atë në nivelin zyrtar popullor dhe arab, sepse kjo përfaqëson mbrojtje të vërtetë për popullin tonë palestinez”.

SHQYRTIMET PËR SIGURINË

Egjipti është i kujdesshëm ndaj pasigurisë pranë kufirit të tij me Gazën në verilindje të Sinait, ku një kryengritje islamike u intensifikua një dekadë më parë.

Çdo transferim i palestinezëve në Sinai do të thotë “që ne e zhvendosim idenë e rezistencës, të luftimit, nga Rripi i Gazës në Sinai, dhe kështu Sinai do të bëhet baza për nisjen e operacioneve kundër Izraelit”, tha Sisi.

Jordania, e cila ndan një kufi me Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli dhe thithi shumicën e palestinezëve që u larguan ose u dëbuan nga shtëpitë e tyre kur u krijua Izraeli, gjithashtu ka paralajmëruar kundërshtimin e dëbimit të palestinezëve nga toka e tyre.

Çdo plan për dërgimin e ndihmave në Sinai pritet të përfshijë evakuimin e disa mbajtësve të pasaportave të huaja nga Gaza, diçka që zyrtarët egjiptianë e kanë kushtëzuar me marrjen e ndihmës.

Të mërkurën, pas bisedimeve me Biden, zyra e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu tha se Izraeli nuk do të bllokojë ndihmën për civilët që hyjnë në Gaza nga Egjipti.

Dy burime egjiptiane të sigurisë thanë se ndërsa Izraeli kishte qenë kokëfortë, të mërkurën vonë ai kishte përmendur vendndodhjet në Gaza ku mund të dërgohej ndihma, por nuk kishte specifikuar një kohë kur kalimi kufitar mund të fillonte të funksiononte në mënyrë të sigurt.

Tërbim i ri u shpërthye në të gjithë Lindjen e Mesme pas një shpërthimi në një spital në Gaza, duke vrarë qindra njerëz. Zyrtarët izraelitë dhe palestinezë fajësuan njëri-tjetrin për vdekjet.

Vullnetarët që prisnin në anën egjiptiane të Rafahut kryen një lutje funerali për të vrarët.

Sisi dhe udhëheqës të tjerë arabë u tërhoqën nga një takim i planifikuar me Biden në shenjë proteste për shpërthimin dhe atë që ata e shohin si njëanshmëri pro-izraelite të Uashingtonit.

Qindra egjiptianë protestuan të mërkurën në qendër të Kajros dhe në kampusin e Universitetit të Kajros, thanë reporterët e Reuters. Televizioni shtetëror tregoi protesta gjetkë në vend.

Me kamionët e policisë që qëndronin aty pranë, protestuesit në Kajro brohoritën “Hapni vendkalimin!” dhe “Populli dëshiron rrëzimin e Izraelit!”

(Përgatiti në shqip, Sheradin Berisha)

________

Burimi: Sisi i Egjiptit refuzon transferimin e banorëve të Gazës, diskuton ndihmën me Biden

https://www.reuters.com/world/egypt-rejects-any-displacement-palestinians-into-sinai-says-sisi-2023-10-18/

___________

Ilustrimi: takimi i kancelarit gjerman Olaf Scholz me presidentin egjiptian Abdel Fattah al-Sisi (më 18 tetor 2023) dhe harta e Gazës dhe Gadishullit të Sinait, ku është bërë plani Izraelit për shpërnguljen e palestinezëve nga Rripi i Gazës

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura