PROFECIA E ORWELLIT!

PROFECIA E ORWELLIT!

Nga Sheradin Berisha, Pashtriku 14 tetor 2021

George Orwelli ishte shkrimtari dhe eseisti më i shquar i shekullit XX’të. Lindi në vitin 1903 në Motihari, në Bengal të Indisë (emri i tij i vërtetë ishte Eric Arthur Blair) ndërsa vdiq nga turbekulozi në Londër, më 21 janar 1950. Ka shkruar gjashtë romane.

Duke pas parasysh ndalimin e çdo aktiviteti jetësor në këtë kohë të plandemisë “Covid19”, Orwelli në kryeveprën e tij “1984”, në mënyrë profetike ka parashikuar duke shkruar:

“Çdo gjë tjetër përveç punës ishte e ndaluar: ecja në rrugë, argëtimi, kënga, vallëzimi, mbledhja, gjithçka ishte e ndaluar …”

Në anglisht:

“Everything other than working was forbidden: walking in the streets, having fun, singing, dancing, getting together, everything was forbidden…”

Në gjermanisht:

“Alles andere als Arbeiten war verboten: auf der Straße spazieren gehen, Spaß haben, singen, tanzen, zusammenkommen, alles war verboten …”

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura