PROTESTË KUNDËR NDARJES SË MITROVICËS MBI LUMIN IBËR – NGA KFOR-i FRANCEZ … (VIDEO)

24 vjet më parë

PROTESTË KUNDËR NDARJES SË MITROVICËS MBI LUMIN IBËR – NGA KFOR-i FRANCEZ …

Nga Sheradin Berisha, Pashtriku 15 korrik 2023

Prizren, gusht 1999: protestë e qytetarëve të Prizrenit kundër ndarjea së Mitrovicës Jugore nga ajo veriore (mbi lumin Ibër nga trupat e KFOR-it francezë) së bashku me tri komunat tjera, atë të Zveçanit, Zubin Potokut dhe të Leposaviqit… Në këtë protestë qytetarët bartnin pankarta:

– “Ibri s’mund të jetë kufi për Kosovën”,

–  “Ndaloni dhunën ndaj shqiptarëve të Mitrovicës”,

– “Leni vëllazërit tanë të qetë”,

– “Nuk ka ndarje të Kosovës”, etj…

DISLOKIMI I KFOR’i FRANCEZË MBI URËN E LUMIT IBËR …

Në gjysmën e dytë të qershorit 1999, trupat franceze të NATO-s (KFOR-it) u vendosën mbi urën e lumit Ibër, dhe nuk i lejuan forcat e UÇK-së, të shkojnë në pjesën veriore të Mitrovicës deri në kufi me Serbinë, dhe në këtë mënyrë NATO-ja e bëri fakt të kryer ndarjen e Mitrovicës Jugore nga ajo veriore së bashku me tri komunat tjera, atë të Zveçanit, Zubin Potokut dhe të Leposaviqit.

Për më keq në këtë periudhë KFOR-i francezë së bashku me policinë e UNMIK-ut nuk i lejonte familjet shqiptare, madje as punëtorët dhe mantelbardhit shqiptarë që të kalonin nëpër urë mbi lumin Ibër për të shkuar në punë dhe shtëpitë e tyre në pjesën veriore të Mitrovicës!

Gjatë protestave, KFOR-i francezë për të penguar shkuarjen shqiptarëve në veri të Mitrovicës kishin vendosur edhe tela me gjemba, madje edhe tela me rrymë në Urën e lumit Ibrër.

Dëshmi: Kosovo: Mitrovica; Protestors clash with K-FOR Troops (Video)

***

HASHIM THAÇI KONFIRMON NDARJEN E MITROVICËS!

Në verën e vitit 1999 në një nga protestat e shqiptarëve të cilët nuk lejoheshin nga KFOR-i francezë për të shkuar nëpër shtëpitë e tyre në veri të Mitrovicës, për ndalimin dhe qetësimin e protestuesve shqiptare ka marrë pjesë: Kryeministri i QPK dhe ish Drejtori i Drejtorisë Politike të UÇK-së Hashim Thaçi me bashkëpunëtorët e tij, Kadri Veselin, Bilall Sherifin, Bajram Rexhepin dhe Komandantin e Zonës Operative të Shalës, Rrahman Rama…

Dëshmi: Hashim Thaçi në verën e vitit 1999 kur u nda Mitrovica (Video)

***

Hashim Thaçi konfirmon ndarjen e Mittovicës

***

Më gjerësisht lexoni këtu 👇👇👇

VERIU BOMBË E KURDISUR NGA REGJISORËT E POLITIKËS…

***

Si funksionon Serbia në Kosovë?!

STRUKTURAT PARALELE SERBE DHE FUQIZIMI I TYRE NGA UNMIK’u, KFOR’i, EULEX’i DHE QEVERIA E KOSOVES! (1999 – 2011)

https://pashtriku.beepworld.de/veriu_i_kosoves.htm

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura