PSE PUSHTETI ËSHTË NË SHËRBIM TË BANKËS?!

PSE PUSHTETI ËSHTË NË SHËRBIM TË BANKËS?!

Politika në thelb është një teatër! Pse? Sepse politikanët janë ‘aktorë’, ndërsa Banka është regjisore!

Nga Sheradin Berisha, facebook 5 shkurt 2022

Katër vjet më parë kam shkruar: “Populli në çdo sistem politik voton për të sunduar pakica, e cila vihet në shërbim të Bankës!”

Tani dikush mund të pyesë:

– Kush është pronar i parasë, shteti apo banka?

– Banka!

– Pse?

– Sepse paraja është pronë private e bankës, ndërsa shteti (pushteti) është në shërbim të saj!

– Pse pushteti është në shërbim të bankës?!

– Sepse pushteti (ekzekutivi) është klienti i bankës, ashtu sikurse është klient çdo njeri që ka në bank një zhirollogari!

Për këtë qëllim themeluesi i dinastisë bankare Rothschild, Mayer Amschel Rothschild (1744-1812) ka thënë: “Më jepni të drejtë t’i shtypi paratë e një shteti, e pastaj nuk më intereson se kush i harton ligjet e tij”.

____________

Shkurt e trup – njeriu është rob i bankës!

KUSH JANË KREDITORËT NDËRKOMBËTARË?!

____________

BOTA SI BURG PA MURE DHE ROBËRIA MENTALE MEDIALE!

https://pashtriku.org/bota-si-burg-pa-mure-dhe-roberia-mentale-mediale/

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura