RAMUSH HARADINAJ – ÇAKORRI DHE KULLA E ZHLEPIT

RAMUSH HARADINAJ – ÇAKORRI DHE KULLA E ZHLEPIT

Nga Sheradin Berisha, Facebook 27.01.2021  

Në vitet 2015 – 2016 kur po bashkëqeverisnin PDK – LDK, në Kuvendin e Kosovës vazhdimisht në rend dite ishte ratifikimi i marrëveshjes për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Kosova me këtë marrëveshje i humbi 8200 hektarë tokë në Çakorr dhe në Kullë të Zhlepit!

Në këtë kohë Ramush Haradinaj duke qenë në opozitë (LVV – AAK – NISMA S.) ratifikimin e kësaj marrëveshjeje në Kuvend e kundërshtonte me gaz lotsjellës e bilbil!

Në qershor të vitit 2017, kur Ramush Haradinaj u bë kryeministër në agjendë sërish ishte ratifikimi i marrëveshjes për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi!

Më 21.03.2018 (pas disa seancave në Kuvendin e Kosovës) kryeministri Ramush Haradinaj i thotë PO marrëveshjes së njejtë që i kishte thënë JO me gaz lotësjellës e bilbila sa ishte në opozitë! 

Me ratifikimin e kësaj marrëveshjeje, politika e Ramushit e mundi historinë, sepse fitoi interesi politik, ndërsa humbi argumenti historik!

***

Këto ditë kur po zhvillohen debate të shumta zhurmuese në kuadër të fushatës elektorale për zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit 2021, vëllai i Ramushit, Daut Haradinaj, e aktualizon sërish çështjen e kufirit me MZ! Ai zotohet se kufiri me Malin e Zi do të kthehet aty ku ka qenë (në Çakorr – Zhlep) nëse Albini e Ramushi bëhen bashkë!

“Nëse Albin Kurti dhe z.Haradinaj janë bashkë, njëri president e tjetri kryeministër, zgjidhet problemi i demarkimit me Malin e Zi edhe kufiri ka me u kthy aty ku është”, tha Daut Haradinaj në emisionin e Jeta Xharrës “Kallxo Përnime”!

– A mund t’i besohet Dautit dhe Ramushit, kur kemi parasysh JO-në e tyre të 2015/16, sa ishin në opozitë dhe PO-në e 2018-tës, kur ishin në pozitë?!

– Jo, nuk mund t’iu besohet!

– Pse?

– “Kush flet për njerzillëk kërkon t’u mashtrojë.” ka thënë, ekonomisti dhe sociologu francezë, Pierre -Joseph Proudhon (1809 – 1865).

Ndërsa shkrimtari dhe gazetari anglez, Gilbert Keith Chesterton (1874 – 1936) thotë: “E keqja triumfon, falë njerëzve të mirë që mashtron.”

Ramush Haradinaj duke folur për “njerzillëk” me zë triumfatori, lidhur me marrëveshjen e kufirit me Malin e Zi, i ka mashtruar edhe njerëzit më të mirë që i besonin!

Prandaj edhe gara për “president” në zgjedhjet parlamentare (!) nuk është gjë tjetër veç se një mashtrim i paskrupullt në karierën e tij politike

E tmerrshme! Ramushi – një komandant i suksesshëm i UÇK-së në luftë, është bërë dyfëtyrësh, gënjeshar e mashtrues në paqe!

Krejt në fund dëgjoni rrenën e Ramushit për liberalizimin e vizave!

https://www.facebook.com/RTV21live/videos/1547353088695825/

_________________

SHERADIN BERISHA: TË NDERUAR DEPUTETË, MOS E RATIFIKONI MARRËVESHJEN, E CILA CËNON TËRËSINË TERRITORIALE TË DARDANISË – KOSOVËS (DOKUME NTE ARKIVORE)

Nga Sheradin Berisha, Pashtriku 23 Mars 2018

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura