RUZHDI SARAMATI VAZHDON TA SHQETËSOJ FAMILJEN E DËSHMORIT TË KOMBIT, FLORIM RUSHITI!

Pashtriku.org, 20 korrik 2018:
Më 19 korrik 2018, Lulzim Rushiti, vëllai i dëshmorit Florim Rushiti – Kingji, përmes një reagimi të publikuar në facebook drejtuar, bashkëlufëtarëve të Operacionit ‘Shigjeta’, kryetarit të Shoqatës së Dëshmorëve të UÒªK-së, Xhavit Jasharit dhe miqve të tij, ka shprehur shqetësimin, lidhur me një vizitë të paparalajmëruar që ia ka bërë Ruzhdi Saramati (bashkë me pesë prersona të tjerë) prindërve të tij në Prishtinë. Florim Rushiti, ka lindur më 2 prill 1979 në fshatin Kapit të Medvegjës, ndërsa ka rënë dëshmor më 26 maj 1999 në majen e Pashtrikut, saktësisht “Te varri i Pashtrikut”. Sipas dokumenteve arkivore Florimi ishte ushtar i Skuadrës së parë të Togut të Dytë të njësisë Diverzanto – Vëzhguese TF-0, me komandant Fadil Rifat Zejnullahu, nga Llausha e Skënderajt.

Florim Rushiti,  (2 prill 1979 – 26 maj 1999)

Ruzhdi Saramati, komandanti i TF-3, në DT-3 gjatë op.’Shigjeta’ (maj – qershor 1999).

***
Lulzimi, në reagim shkruan se, “qëllimi i vizitës së tyre (Ruzhdi Saramatit etj) ishte marrja e pëlqimit për vendosjen e një pllake përkujtimore” për dëshmorin Florim Rushiti në Gorozhup (!) Mirëpo, babai i tij nuk e ka dhënë pëlqimin për këtë gjë, për një arsye të vetme, sepse Florimi gjatë luftës në Pashtrik nuk paska qenë ushtar i Ruzhdi Saramatit, gjegjësisht ushtar i ‘brigadës 128’, dhe për më tepër “as (ushtar) i Drejtimit Taktik nr.3 (DT-3) ku kjo “brigadë” ka vepruar si TF-3″!
Rrjedhimisht, Lulzimi thotë se “R.Saramatin e kemi informuar disa herë dhe e kemi lutur që të na lë rahat e të mos na shqetësojnë familjarisht”. Pavarësisht këtij fakti, Lulzimi në reagim shkruan se, Ruzhdi Saramati i ka përsëritur fyerjet dhe kërcënimet ndaj tij, meqë ai para disa kohe ia paska “kthyer të gjitha Mirënjohjet dhe Dekoratat e kësaj njësie” që i ka ndarë Ruzhdiu për vëllain tij, Florimin!
Dhe krejt në fund, Lulzimi edhe një herë i lutet Ruzhdi Saramatit dhe bashkpunëtorëve të tij, që t’i lenë “rahat dhe mos” t’i “shqetësojnë më”, për këtë gjë, sepse dëshmori Florim Rushiti “ishte ushtar i Njësisë Speciale Diverzanto – Vëzhguese, TF-0, me komandant Fadil Zejnullahu”, dhe se “ka rënë Dëshmor më 26 maj 1999 në vijën e frontit të DT-nr.2, në anën e djathtë nga maja e Pashtrikut!”
***
Në vazhdim lexoni reagimin e plotë të Lulzim Rushitit:

VAZHDOJNE SHQETESIMET NDAJ FAMILJES SE DESHMORIT FLORIM RUSHITI!
Të nderuar bashklufëtarë të Operacionit SHIGJETA,
i nderuari Kryetar i Shoqatës së Dëshmorve të UÒªKs z. Xhavit Jashari dhe ju të nderuar miq,
me këtë reagim dëshiroj ta shprehi shqetsimin tim dhe familjes sime pas vizitës së paparalajmruar që ia bënë sot (19 korrik 2018) prindërve të mi në Prishtinë, z. Ruzhdi Saramati ish kom. i të ashtuquajturës “brig 128”, z. Avdi Ibrahimi, z. Fehmi Mehani, z. Naser Koqinaj si dhe dy persona të tjerë të cilët babai im nuk i njihte! Qëllimi i vizitës së tyre ishte marrja e pëlqimit për vendosjen e një pllake përkujtimore për vllain tim, Florim Rushiti – Dëshmor i Kombit, diku në hapësirën e Gorozhupit!
Babai im atyre nuk ua ka dhënë pëlqimin për këtë veprim, për faktin sepse Dëshmori Florim Rushiti nuk ka qenë ushtar i “brig.128”, madje as i Drejtimit Taktik nr.3 (DT-3) ku kjo “brigadë” ka vepruar si TF-3. Për këtë gjë R.Saramatin e kemi informuar disa herë dhe e kemi lutur që të na lë rahat e të mos na shqetësojnë familjarisht.
Ruzhdi Saramati edhe kësaj here i ka përsëritur fyerjet dhe kërcënimet ndaj meje, meqë unë para disa kohe ia kam kthyer të gjitha Mirënjohjet dhe Dekoratat e kësaj njësie që i ka ndarë për vëllain tim!
Me këtë rast, edhe një herë e lus, z. Ruzhdi Saramati dhe bashkpunëtorët e tij, që të na lenë rahat dhe mos të na shqetësojnë më, sepse e përsërisë – Dëshmori Florim Rushiti (vëllai im) nuk ka qenë ushtar i Ruzhdi Saramatit dhe s’ka të bëjë fare me “brig.128”. Florimi ishte ushtar i Njësisë Speciale Diverzanto – Vëzhguese, TF-0, me komandant Fadil Zejnullahu, dhe ka rënë Dëshmor më 26 maj 1999 në vijën e frontit të DT-nr.2, në anën e djathtë nga maja e Pashtrikut!
Me respekt,
Lulzim Rushiti, 19 korrik 2018
***
Lexoni faksimilin e këtij reagimi:

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura