SERBIA E SËMURA E BALLKANIT  

SERBIA E SËMURA E BALLKANIT  

KFOR-i  – E VETMJA FORCË USHTARAKE E ARMATOSUR E LEJUAR NË KOSOVË

REZOLUTA 1244 KA KOHË QË KA VDEKUR

Nga Xhelal Zejneli

Sipas Rezolutës 1244 të KS të OKB-së, përkatësisht Marrëveshjes së Kumanovës, e vetmja forcë ushtarake e armatosur e lejuar në Kosovë  është KFOR-i, i cili si mision i NATO-s në kuptimin ushtarak, është i ngarkuar për sigurinë në Kosovë.

Në pikën 4 të Rezolutës parashikohet që “një numri të dakorduar të personelit ushtarak dhe policor jugosllav dhe serb, t’i lejohet kthimi në Kosovë, për të kryer detyra në përputhje me aneksin dy”, ndërsa në pikën 6 të këtij aneksi thuhet se “ky personel do të mbajë lidhje me UNMIK-un dhe me KFOR-in, do t’i shënojë dhe do t’i pastrojë fushat e minuara dhe do të jetë e pranishme në vendet e trashëgimisë kulturore serbe si dhe në vendkalimet kufitare kryesore.  

 Rezoluta 1244 e KS të OKB-së, e qershorit të vitit 1999, me të cilën u kërkua fundi i konflikteve luftarake në Kosovë dhe tërheqja nga Kosova e ushtrisë dhe e policisë së RF të Jugosllavisë së atëhershme, jep mundësinë që në kushte të posaçme një pjesë e personelit të mundë të kthehet, “me mbikëqyrjen e pranisë ndërkombëtare të sigurisë, e pikërisht në masë të kufizuar të darkorduar (qindra vetë dhe jo mijëra vetë”.

*   *   *

        E ashtuquajtura rezolutë 1244 ka vdekur qëmoti. Pas kësaj rezolute:

        – Kosova e ka shpallur pavarësinë e saj;

        – Kosovën e kanë njohur 117 shtete të botës;

        – Kosova e ka krijuar policinë e vet;

        – Kosova e ka ndërtuar ushtrinë e vet;

        – Policia e Kosovës ruan rendin edhe në veri të Kosovës;

        – Policia e Kosovës kontrollon edhe disa pika kufitare midis kufirit Kosovë – Serbi.

Kërkesa e Beogradit për të vendosur në Kosovë një numër të caktuar ushtarësh të Serbisë, është bizare, groteske dhe absurde. Vetë kryetari i Serbisë – Vuçiqi, ka deklaruar: “E di se kjo kërkesë do të refuzohet nga KFOR-i”.

Kjo kërkesë e Vuçiqit dëshmon për qëndrimin destruktiv të Serbisë ndaj Kosovës dhe ndaj mbarë rajonit. Kjo kërkesë groteske e tij, nuk është veçse një ëndërr e parealizueshme për  të ripushtuar Kosovën.

Një numër policësh serbë që ishin pjesë e policisë së Kosovës, luanin rolin e kalit të Trojës. Ata, në vend që të ruani rendin dhe rregullin në Kosovë apo në veri të saj, punonin për Serbinë. S’ka shtet në botë që e lejon një destruksion të tillë. Të hash bukën e Kosovës dhe të punosh për Serbinë.

Barrikadat në veri të Kosovës janë të orkestruara nga Beogradi dhe nga Vuçiqi. Këto farë barrikadash mbështeten vetëm nga Vladimir Putini si dhe nga bashkëmendimtarët e tij – Lukashenko dhe Kim Jong-un.

Kosova ka paraqitur kërkesë për t’u bërë anëtare e BE-së, Beogradi ndërkaq paraqet kërkesë për rikolonizimin e Kosovës. Kjo tregon se ora e Serbisë është ndalur në mes të shekullit XIX, në kohën e Garashaninit. Sikur akademikët dhe politikanët serbë të ishin racionalë dhe të shkonin në hap me kohën, aplikimin e Kosovës për t’u bërë pjesë e familjes demokratike, do ta përshëndetnin. Kosova në BE është interes i të gjithë qytetarëve të saj, po edhe i rajonit. Sikur Serbia nuk është në Evropë, sikur nuk është në shekullin XXI. Politika serbe është metaforë e konfliktit, e konfliktit me të gjithë – me Kosovën, me shqiptarët, me kroatët, me malazeztë, me boshnjakët, me bullgarët. Ata ende mendojnë se kundër tyre na qenkëshin: CIA, Vatikani, Berlini dhe Vjena.

A ka inteligjencie kjo Serbi?! Turp!

Evropë, Amerikë! Serbia s’mbushte dot me mend pa ia bërë me dije në mënyrë të prerë se kolonializmi serb në Kosovë ka marrë fund sot e mot.

Ka zgjidhje për marrëzinë serbe: Kosova të pranohet në Këshillin e Evropës, në BE dhe në NATO, ndërsa Serbisë t’i mbyllen të gjitha dyert e kancelarive perëndimore. Le t’i mbeten të hapura dyert e Kremlinit, të Bjellorusisë dhe të Koresë së Veriut.

Serbia është shndërruar në të sëmurën e Ballkanit. E sëmurë për mend. Si ajo komedia e Molierit “I ligu për mend”. Gjithë Ballkani shikojnë para, serbët shikojnë Putinin dhe Sergej Lavrovin.

Para ca ditësh, ministrja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Gjermanisë Annalena Baerbock deklaroi: “S’ka hyrje të trupave ushtarake serbe në Kosovë”.  

Total
0
Shares
1 comments
 1. HEU, E SËMURA E BALLKANIT!” EU, E TËRBUARA E KALLKANIT!! ËH, FJALA BALLKAN AH TI, MORE
  KALLKAN; NË GJUHËN RUSO SERBEZE TURKO JUGOSLLAVE DO TË THOTË: QË ME SHEKUJ EDHE
  TEMPUJ, A NUK U NGOPËT, A NUK U KOPËT, ME GJAK DHE PRAG TË MBARË PELLAZGO ILIRO ËH,
  MBARË SHQIPTARISË; HEJ, MBARË SHQIPTARISË?! QË KËTA ARDHACAKË, GARDHALAKË O RUSIA
  NGA PUSIA, GJËJA ME TRAKTATE NACISTE AH, NGA THARPATE RACISTE, KËSO BISHA KANIBALË
  PËSO ISHA KATASTROFALE; POROSIRA, HORRORZIERA, SOLLI MORE POLLI, N’TROJET PELLAZGO
  ILIRO MBARË SHQIPTARISË; DUKE U SHTIRË SI LYPSARË BOTË, GËRRYSARË SQOTE; SHQIPTARIA,
  SI NËNË TEREZE HUMANITARE, UA HAPI DERËN, DUKE GJEJA, PREJA, PËR TU SHPETUAR JETËN;
  DHE, KUR TERË KËTA, PËR HATA, MU SI BISHA TË TËRBUARA KANIBALË, SI ISHA MË ISHA, KISHA,
  DUKE MASAKRUAR, KASAPRUAR, GJERË HOLOKASTE GJENOCIDALË O DHE SHPETIMTARËT ORE,
  GJERË T’ZOTË O, PREJ ZOTIT AUTOKTON, MILENIUME SHEKULLORE, TEMPULLORE; PËRKRAHJES
  RUSE OJ PUSE, A, NDËR SHEKUJ TË VONË, TEMPUJ MË ZEZONË, DUKE PASTRUAR, KASTRUAR O,
  PASTRIME ETNIKE, KASTRIME ÇETNIKE, MBI 80% TË MBARË SHQIPTARISË DHE, SOT KËSAJ DITE O TERË MOT THERMAJË HORDHITË KERKOJNË, TENTOJNË 100% PELALZGO ILIRO OH, TË MBARË
  SHQIPTARISË; POR, KRYELEGJENDA ORE HYEREGJENDA SHEKULLORE, TEMPULLORE ORE, ADEM
  KRYELEGJENDARI, SËBASHKU ME GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEUN, NDËRGJEGJA GRANDEMA,
  I ZOTI KËTIJ DHEU; PËRGJEGJJA GJENE TOKË DHE QIELLI OJ, NENË LOKË QE DIELLI; RREZATIME
  TË LIRIRSË, PAVARËSISË, DEMOKRACISË, MBARË KOMBËTARE, MBARË SHQIPTARE; HEJ, NDËRSA
  PËR KATASROFALË KËTA KANIBALË, QË NUK MBLEDHUN MEND AS REND, LE T’KTHEHËN ANDEJ,
  KAH KANË ARDHUR; NË STEPAT OR DJEPAT E TYRE-KARPATET RUSE NGA TRAKTATET PUSE E, LE
  TË KTHENIN DHE GJENIN JETËN ME TË VERTETËN, SËBASHKU ME BISHA KARPATIANE, TRISHAT
  TRAKTATZIANE: PA FE, PA DHE, PA ATDHE, PA ATKRE, PA ZOT, PA MOT, VETËM, VETËM KOT, LE TA
  PAGUAJNË DHE TA VUAJNË, MALLKIMIN O, KALLKRIMIN, NDAJ GJAKUT DHE PRAGUT TË MBARË
  PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPTARISË HEJ, TË MBARË SHQIPTARISË!! MË T’FALA NGA MANI USA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura