SHERADIN BERISHA: DEMOKRACIA E ILUZIONEVE!

Pashtriku, 3 tetor 2020: Në shkollë mësohet se, Demokracia (demo – popull; kraci – qeverisje, rend) është një sistem që qeveriset nga populli, që do të thotë se pushteti i takon popullit dhe se ushtrohet drejtpërdrejt nga përfaqësuesit e zgjedhur (prej tij) sipas një sistemi të lirë elektoral.
Presidenti i 16’të i SHBA’ve, Abraham Linkoln (1809 – 1865) ka thënë se, demokracia është qeveri «që i përket popullit, del nga populli dhe i shërben atij».
A është kjo e vërtetë?!
Jo, nuk është e vërtetë!
Ekonomisti i shquar austriak, Jozef (Joseph) A. Schumpeter(1883-1950)lidhur me demokracinë thotë: “Demokraci nuk do të thotë se drejton drejtpërdrejt populli. Demokraci do të thotë vetëm ajo, që populli ka të drejt të pranojë ose të mos pranojë ata njerëz (të imponuar) të cilët duhet ta drejtojnë (atë popull).”
Òªka do të thotë kjo?
Kjo do të thotë që populli i ‘zgjedh’ ata njerëz që i imponohen për t’i votuar, pra nuk janë të zgjedhurit e tyre për votim!
Kjo është “demokracia” e iluzioneve që ushtrohet në sistemet politike!!!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura