SHERADIN BERISHA: SI FUNKSIONON SERBIA NË REPUBLIKËN E PAKOS SË AHTISARIT?!

Pashtriku, 27 korrik 2020: Në 9 vjetorin e aksionit ROSU, më 25.07.2011!
Më 25 korrik u bënë nëntë vjet nga ndërhyrja e njësisë Speciale të Policisë së Kosovës (ROSU) në veri të vendit, si përpjekje e parë serioze për shtrirjen e sovranitetit në këtë pjesë të republikës, të cilën unë vazhdimisht e kam quajtur si ‘republikë e pakos së Ahtisarit’!

Në këtë aksion pati humbur jetën Enver Zymberi, njëri nga policët e njësitit ROSU, pasi në të dhe pjesëtarët e tjerë kanë shtënë me armë zjarri grupe serbe kriminale, dhe deri më sot askush nuk është dënuar për vrasjen e tij!
Ndonëse krerët e shtetit vazhdimisht e vlerësojnë si aksion që ka penguar ndërhyrjen e Serbisë në veri, atje shumëçka funksionon si para aksionit të 25 korrikut 2011!
Realisht në këtë republikë, Serbia funksionon pa u penguar:
– me arsim (nga qerdhet e fëmijëve deri në univerzitet);
– me shëndetësi (nga ambulantat deri në spitale);
– me banka;
– me telekom;
– me telefoni mobile;
– me elektrokosmet;
– me shërbime sekrete;
– me polici, e cila formalisht është në zingjirin komandues të Policisë së Kosovës, por realisht punon për Serbinë!
– me 44 kisha e manastire ‘serbe’ si zona eksteritoriale, të cilat pa miratimin e tyre s’mund të ndërtohet asgjë, madje as një rrugë nacionale përreth këtyre zonave!
– me 10 vende të rezervuara për deputetët serb në Kuvendin e Kosovës,
– me 2/3 e shumicës së pakicës serbe në këtë Kuvend,
– me listën sërbska e cila nuk e njeh ‘pavarësinë’ e Kosovës, dhe si e tillë brenda institucioneve të kësaj republike, funksionon si qeveri e presidentit serb, Aleksandër Vučič!
Pas intervenimit të ROSU-s (më 25.07.2011), në fillim të gushtit 2011 kam botuar (në pashtriku.org) një studim përmbajtësor, të cilin mund ta lexoni në vijim:
***
Si funksionon Serbia në Kosovë?!
STRUKTURAT PARALELE SERBE DHE FUQIZIMI I TYRE NGA UNMIK’u, KFOR’i, EULEX’i DHE QEVERIA E KOSOVES! (1999 – 2011)
Shkruan: Sheradin Berisha – Gusht 2011
PËRMBAJTJA E LËNDËS

– NË VEND TË HYRJES
– A u vu në Veri të Kosovës „rregulli nga kriza”?!
– KOSOVA NËN ADMINISTRIMIN E OKB’së
– STRUKTURAT SERBE TË PASLUFTËS NË KOSOVË!
– DOSJET E KRIMINELËVE NË SIRTARËT E KFOR’it
-VEPRIMTARIA E STRUKTURAVE PARALELE SERBE NË RAPORTET E MISIONEVE TJERA NË KOSOVË
– FUNKSIONIMI I MUP’it DHE I STRUKTURAVE
TJERA SERBE NË KOSOVË
– FUNKSIONIMI I GJYKATAVE SERBE NË VERI
– FUQIZIMI I STRUKTURAVE PARALELE SERBE NGA UNMIK’u DHE QEVERIA E KOSOVËS
– MBAJTJA E ZGJEDHJEVE SERBE TË MAJIT 2008
NË SHTETIN E PAVARUR TË KOSOVËS
I.Strukturat paralele të Leposaviqit që dolën nga zgjedhjet e 11 majit 2008
II.Strukturat paralele të Zveçanit që dolën nga zgjedhjet e 11 majit 2008
III.Strukturat paralele të Zubin Potokut që dolën nga zgjedhjet e 11 majit 2008
IV.Strukturat paralele në Mitrovicën Veriore që dolën nga zgjedhjet e 30 Majit 2010
– FUNKSIONIMI I QEVERISË SERBE NË KOSOVË PËRMES MINISTRISË PËR KOSOVË DHE METOHI
– STRUKTURA E PUSHTETIT SERB NË KOSOVË
– FUNKSIONIMI I INFRASTRUKTURËS PUBLIKE SERBE NË KOSOVË
I. Funksionimi i Odës Ekonomike të Kosovës dhe Metohisë
II. Funksionimi i Elektro&Kosmet’it, Postës dhe Telekomit të Serbisë!
III. Funksionimi i të gjitha niveleve të arsimit serbë në Kosovë
IV. Funksionimi i sistemit shëndetësor serbë në Kosovë!
V. Funksionimi i institucioneve serbe të kulturës dhe sportit
VI.Funksionimi i radiove serbe në Kosovë!
– SHTOJCË
KOMUNAT E REJA SERBE, TRASHËGIMIA KULTURORE DHE FETARE SERBE SIPAS PAKOS SË AHTISAARIT
***

Lexoni këtu të plotë studimin:
Si funksionon Serbia në Kosovë?!
STRUKTURAT PARALELE SERBE
DHE FUQIZIMI I TYRE NGA UNMIK’u, KFOR’i, EULEX’i DHE QEVERIA E KOSOVES!
(1999 – 2011)
Shkruan: Sheradin Berisha – Gusht 2011
https://pashtriku.beepworld.de/veriu_i_kosoves.htm

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura