SHERADIN BERISHA: SI MUND TË VIJË NDRYSHIMI I MADH?!

Pashtriku, 22 Korrik 2019: “Askush nuk mund të kalërojë mbi kurrizin tënd nëse ti nuk përkulesh” – Martin Luther King (1929 – 1968)
***

 

 

– Òªdo shoqëri brenda vetes përbëhet nga grupime të ndryshme!
– Kush vendos mbi fatet e shoqërisë?!
– Politika!
– Pra është kryesisht politika ajo që kalëron mbi kurrizin e njerëzve të përkulshëm!
***
Në këtë kuadër:
– Njeriu gjithmonë kërkon ndryshim për zhvillimin e shoqërisë!
– Kush e bënë ndryshimin?
– të papërkulshmit!
– Kush janë ata/o?
– Janë njerëzit e ditur e të guximshëm!
– Ku janë ata/o?
– Në çdo grupim të shoqërisë!
– Atëhere, pse nuk organizohen kundër të keqes dhe padrejtësive?
– Sepse janë pakicë brenda grupimeve të shoqërisë, dhe duke qenë të tillë, “mbytet” dija dhe guximi i tyre brenda shumicës së atij grupimi, me plotë interesa vetjake!
– Ani, çka duhet bërë?!
– Duhet të bashkohen të gjitha pakicat e këtyre grupimeve për ta bërë shumicën e të diturve dhe të guximshmëve, dhe në këtë mënyrë është i pashmangshëm ndryshimi i madh që e kërkojme çdo ditë!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura