SIMPOZIUMI I VI-të NDËRKOMBËTAR: HISTORIA E LASHTË E POPULLIT SHQIPTAR DHE E GJUHËS SHQIPE

Pashtriku, 12 Prill 2020: TË NDERUAR MIQ, ANTARË DHE SIMPATIZANTË TË QENDRËS SË STUDIMEVE PELLAZGJIKE!!
Siç jeni njoftua gjatë muajit tetor 2019, Kryesia e Qendrës së Studimeve Pellazgjike në mbledhjen e saj vendosi, që simpoziumi i VI i radhës së qendrës sonë të mbahet në Prishtinë. Ditët e fundit me Institutin Albanologjik caktuam ditët 16-17 tetor 2020.

Gjatë simpoziumit do të referohen kumtesa të ndryshme, që bëjnë fjalë për aspekte të historisë së lashtë të shqiptarëve nga të gjitha trojet etnike. Vend të rëndësishëm do të zejnë edhe kumtesat mbi lashtësinë e gjuhës shqipe dhe të dialekteve të saj.
Për referuesit në simpozium dhe për studiuesit më aktiv do të jepen fletë MIRËNJOHJE.
Përmbledhjet deri ½ faqe, mund të jenë edhe në anglisht dhe do të botohen në revistën DODONA. Për mbarëvajtjen e punës së simpoziumit dhe për përgatitjen e materialeve, kërkojmë ndihmë financiare nga të gjithë.
Qendra e Studimeve Pellazgjike
Organizon/Organizes:
SIMPOZIUMI I VI-të NDËRKOMBËTAR
“HISTORIA E LASHTË E POPULLIT SHQIPTAR DHE E GJUHËS SHQIPE”

VI-th International Symposium
“THE ANCIENT HISTORY OF THE ALBANIAN PEOPLE AND ITS LANGUAGE”
Prishtinë, 16-17 tetor 2020/October 16-17, 2020, ora 9:00, Instituti Albanologjik, Prishtinë
FTESË PËR PJESMARRJE
Call for partisipation
Unë/I……………………………………Institucioni/Institution…………………………..
dëshiroj të marr pjesë në Simposiumin e V (me/pa) kumtesë/ will participate in the 6 nth symposium (with/without)paper:……………………………………………………….
Dorëzimi i përmbledhjeve shqip/anglisht (1-3 fq., me ilustrimet dhe referencat), deri më 1 Tetor 2020
Dorëzimi i referateve (deri 15 fq A4), deri më 30 tetor 2020
Deadline for abstracts albanian/english(1-3 pgs., including illustrations and references), October 1, 2020
Deadline for the papers (max. 15 pgs A4), October 30, 2020
Gjuha: Shqip & Anglisht
Data/ Date: Nënshkrimi/Signature:
Kontact: Prof., Doc., RNDr. Luftulla PEZA, CSc., DrSc.
e-mail:[email protected];
Çlirim Hoxha: [email protected], Shyhrete Reçica:
Lutemi shpërndajeni në rrjetet sociale!
***

QENDRA E STUDIMEVE PELLAZGJIKE
Simpoziumi i 6, Prishtinë, 16-17 TETOR 2020
REFERATET e propozuara deri tani:
1-Dr. Jusuf Buxhovi, Prishtinë: -Dardania e Lashtë,
2-Prof. Dr. Enver Bytyçi, Prishtinë :-Beteja e Fushë Kosovës,
3-Prof. Shaban Berisha, Kamenicë, Kosovë: Gjuha e lashtë maqedone,
4-Liljana Peza & Luftulla Peza, Tiranë: Historia e gjuhës shqipe
5-Luftulla Peza & Liljana Peza, Tiranë: Indo-Hittite languages Gjuha Para-Indo-Hitite
6-Kasam Vela, Tetovë: “Lashtësia e shqipes, çelësi i artë që i hap dyert e mbyllura të gjuhëve botërore”
7-Fatbardha Demi, Tiranë: Dëshimtari dardan i Manastirit të Deçanit.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura