SKENDO FRASHËRI: FE Ç’ËSHTË, KOMB Ç’ËSHTË

(O Shqipetarë të krishterë apo muhamedanë! hapni sytë: Jini vëllezër, o të mjerë! (…) Feja është ndërruar, po kurdoherë kemi qënë Shqipetarë, dhe ashtu duhet të jemi.

***

Që në kohët e vjetra kur Shqipetarët besonin e u faleshin yjeve, djellit, hënës, druve, shkëmbinjëve. Që atëhere Shqipetarët quheshin: Shqipetarë.

Pastaj zun e besonin që ç’do gjë në jetë ka një perëndi, përmbi të cilat Hyiji (Jupiteri) mbretëronte. Këta njerëz përsëri quheshin: Shqipetarë.

Pas ca kohëra u bënë të krishterë dhe besuan Ungjillin; po përsëri qenë Shqipetarë. Shqipetarët ishin të tërë të krishterë deri sa erdhi Turku; pas kësaj, disa prej atyre u bënë muhamedanë, dhe ca mbetën si ishin.

O Shqipetarë të krishterë a muhamedanë! hapni sytë: Jini vëllezër, o të mjerë! Kini qënë gjithnjë Shqipetarë, e vetëm feja u është ndërruar, po jeni një gjak, një fëmijë. Pse rrini si të ndarë! sa turp i madh! Me ngjyrosur një mollë gjysmën me një ngjyrë e gjysmën me tjetër, a mund të themi që janë dy copa?

Feja është ndërruar, po kurdoherë kemi qënë Shqipetarë, dhe ashtu duhet të jemi.

Sheradin Berisha © Pashtriku.org

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura