TAKIMET E TIRANËS

Nga Rexhep Kasumaj Fror, 2024

Takimet e Tiranës

(Një vështrim i qetë)

1.

“Nuk do t’a harrojmë kurrë qëndrimin e ngrohtë të shqiptarëve ndaj Ukrainës.”

Kështu, një një moment emocional, u shpreh Wolodimir Zelenski, president e prijës lufte çlirimtare.

E di, në politikë s’mendohet me zemër. Domethënë reflektimi, është, dendur, pragmatik e rrallëherë parimor e i pathyeshëm.

Por, sërish, a duhet dhe shqiptarët të kujtojnë Ukrainën? Kohën kur vetë vuanin kalvarin e vdekjes për liri?

Gjithësesi! Veçse jo për qëndrimin e ngrohtë të popullit të saj. Sepse, thjeshtë, në vend të ngrohtësisë, vinin armë për gjaksin tonë shekullor.

Mjerisht!

Dhe tani një strategji e re kthestare flakëron në horizont: Ukraina hyn në gjeopolitikën e Ballkanit juglindor.

Dhe fillon në Tiranë.

Tash 20 e ca vjet, hynte poashtu. Por stacioni qendror i saj ishte në Belgrad dhe aty, ne terr mesjete, farkoheshin interesat komplementarë.

Harresa, thonë, i bën dëm higjienës kombëtare.

2.

Ndodh shpesh të dëgjoj, në punë, bisedë të afërt përzemërsie mes kolegeve ruse e ukrainëse.

Ah, kohë e zymtë, por thashë, njerëzore është sigurisht.

Ndërkaq, një ag të bukur dimri, kur dielli shëndriste ftohtë, tani dy ukrainëse borëbardha kuvendonin plot afsh.

I kuptoja. Flisnin për atdheun e larë në gjak.

Histori e përjetuar.

Meqë unë nuk vërej dot dallimin, i pyes: në ç’gjuhë po flisni?

Njëra prej tyre (L.) tha: rusisht!

Si kështu, përse, them pak habitshëm.

Pastaj ishte tjetra (N.) që, në përpjekje justifikimi, do ndërhynte shpejt.

Po ne, vijoi ajo, në Ukrainë, në Kijev madje, flisnim qysh herët rusisht.

Pyetja ime mbeti e njëjtë: përse, por, tashmë, njëj toni të prerë.

Por, e dini, se ukrainishtja cilësohej një gjuhë fshatarësie, e vjetër dhe e pakultivuar. Ndaj dhe në publik, sidomos në rrethet e epërme, flitej kudo rusisht.

U përpoqa të kisha mirëkuptim për ndjesinë e panevojshme inferiore (nëse jo shfytyrimin e

afërvdekshëm) që ishte strukur si hije në shpirtin e tyre, e nuk tretej dot.

3.

Mirëpo, hebreut të mirë Wolodimir, i uroj ngadhnjim e, pra,  shpartallimin e Rusisë.

Një armike e tij dhe shqiptarëve.

Për shqiptarët, armike natyrale, përsakohë është mike, poashtu natyrale, e  Serbisë.

Për Ukrainën? Nuk e di.

Po, fundja, uresën time do t’gëzojë kushdo që hap, epokalisht, këtë faqe të bukur historie.

Në fakt, kjo është prirja e kulturë sime të lirisë.

Rusia është fuqia e vetme koloniale në Europë dhe perandoria më e vjetër, që ende mbahet, në botë.

A nuk janë të mjafta këto dy arsye dialektike për të prekur ngadalë fundin e vet?

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura