TË PARANDALOHET EKSTRADIMI I JULIAN ASSANGE NË SHBA

Peticion për autoritetet britanike

TË PARANDALOHET EKSTRADIMI I JULIAN ASSANGE NË SHBA

Nga Sheradin Berisha, Facebook 20.01.2020

Pas shtatë vitesh strehim në ambasadën ekuadoriane të Londrës, Julian Assange u arrestua atje javën e kaluar.

Assange ka dhënë një kontribut të rëndësishëm global që është me interes për të gjithë ne. Ai ndihmoi në sjelljen e dokumenteve amerikane shumë të ndjeshme dhe të klasifikuara për publikun. Rrjedhjet e tij zbuluan abuzime të të drejtave të njeriut dhe përpjekjet e qeverisë amerikane për të spiunuar aleatët.

Prandaj u bëj thirrje autoriteteve britanike që në çdo rrethanë të pengojnë ekstradimin e Assange në SHBA! Atje ai do t’i nënshtrohej një gjyqi të motivuar politikisht dhe të padrejtë.

Pavarësisht nëse jeni dakord, mbështesni, pajtoheni ose nuk pajtoheni me Assange, ekstradimi i tij në SHBA do të përbënte një precedent të rrezikshëm. Kjo do të thotë që çdo gazetar që ekspozon dhe publikon informacione të vërteta mund të ekstradohet në SHBA për ndjekje penale.

Në rast të rifillimit të procedimit penal suedez, sigurisht që akuza duhet të hetohet dhe ai duhet të mbajë përgjegjësi për veprimet e tij. Megjithatë, çdo akuzë kundër tij duhet të trajtohet brenda kornizës së sistemit të drejtësisë penale në Mbretërinë e Bashkuar ose evropiane.

Zyra e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar ka konfirmuar se ai u arrestua në lidhje me një kërkesë ekstradimi nga SHBA. Ne duhet ta parandalojmë këtë ekstradim në qeverinë amerikane tani!

Ju lutem përkrahni me nënshkrimin tuaj dhe ndajeni këtë peticion. Vetëm së bashku mund të ndalojmë autoritetet britanike që të ekstradojnë Julian Assange në Shtetet e Bashkuara.

————–

Petition / Verhindert die Auslieferung von Julian Assange an die USA!

Klikoni këtu

https://chng.it/yDRLJZJc

_________________

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura