ZVICËR: NË 80 VJETORIN E LINDJES – SIMPOZIUM SHKRENCOR KUSHTUAR ADEM DEMAҪIT (PROGRAMI I SIMPOZIUMIT)

Pashtriku.org, 11. 02. 2016: Me rastin e 80-Vjetorit të lindjes së Adem Demaçit, Fondi “Nderi i Kombit-Adem Demaçi” në Zürich – organizon simpozium shkencor kushtuar Adem Demaçit – me moton: “ADEM DEMAҪI – URA MBI TË CILËN KALON LIRIA E KOSOVËS”. Simpoziumi mbahet më 21 shkurt duke filluar nga ora 9:00. Pas simpoziumit, do të mbahet edhe një program kulturor-artistik duke filluar nga ora 18:00. Programin e begatojnë këta artistë: Shkolla Shqiptare e Vallëzimit „Shota“ në Zvicër dhe këngëtarët Alim Dauti, Altin Asllani, Ajshe Muriqi – Fetaj, Isuf Rashiti, pastaj Mehmet Petrovci, Naim Selmani, Shpend Dervish Shaqa dhe Xhemal Murtishi. Ndërkaq nga krijimtaria e Adem Demaçit dhe për Adem Demaçin, deklamon Imer Balaj.
Adresa e mbajtjes së këtij eventi të rëndësishëm:
Vloklshaus
Stauffacherstrasse 60
8004 Zürich

 

– PROGRAMI –

Seanca Plenare
Seanca plenare hapet në orën 9:00
Kryesia e punës
Sejdi Gegaj, kryetar; Ibish Neziri, përgjegjës; dhe Isuf Sherifi e Adnan Asllani anëtarë
Fjala e hapjes, Ibish Neziri ; Fjala përshëndetëse, Sejdi Gegaj
***
Seanca e parë
Drejtuesit: Hasan Ukëhaxhaj, Nufri Lekaj, Kadri Rexhaj
Adnan Asllani Adem Demaçi – Hallkë lidhëse e brezave për liri
Agush Buja Adem Demaçi dhe SHKSH „Mëmëdheu“
Bedri Islami Demaçi dhe Shqipëria – Simbioza e një qëndrese
Bejtullah Tahiri Adem Demaçi dhe motivi për liri
Bislim Elshani Roli emancipues i veprës letrare të Adem Demaçit
Emrush Xhemajli Adem Demaçi dhe LPK
Fatmir Arifi Filozofia politike bashkohere e Adem Demaçit
***
Seanca e dytë
Drejtuesit: Tahir Gecaj, Saime Isufi, Xhevat Hasani
Fehmi Berisha Adem Demaçi fugurë artistike frymëzimi
Florim Berisha Ndikimi i Adem Demaçit në Luftën Çlirimtare të Kosovës
Hasan Ukëhaxhaj Adem Demaçi poet
Ibish Neziri Adem Demaçi në burgun e Stara Gradishkës
Imer Xh. Lladrovci Adem Demaçi- një titan i shqiptarisë
Isuf Sherifi Demaçi dhe Mandela
Kadri Rexhaj Vështrim për dramën e Adem Demaçit „Politika dhe pushka“
Lebit Murtishi Baca i madh – udhërrëfyesi i jetës sime.
***
Seanca e tretë
Drejtuesit: Bedri Islami, Shaip Beqiri, Adnan Asllani,
Mikel Sopi Adem Demaçi edhe simbol i tolerancës ndërfetare dhe
ndërnacionale
Nufri Lekaj Roli i Adem Demaçit në promovimin e të drejtave të njeriut të
ndërlidhur me proceset e kartës së Helsinkit
Ramadan Avdiu Ndikimi i figurës së Adem Demaçit dhe LRBSH-së në organizimin
e lëvizjes ilegale, deri në fillimin e luftës së armtosur
Ramadan Pllana Baca Adem – feniksi i ndërgjegjes sonë kombëtare
Sabri Kiçmari Diskurs teorik mbi filozofinë politike të Adem Demaçit
Saime Isufi Pak e njohim Adem Demaçin
***
Seanca e katërt
Drejtuesit: Mikel Sopi, Ramadan Avdiu, Ramadan Pllana
Sejdi Gegaj Zëri i Kosovės dhe Adem Demaçi (deri nė vitin 1990)
Sylë Arifi Adem Demaçi, hero i përmasave botërore!
Shaip Beqiri Adem Demaçi ndërmjet dy kohëve në letërsi dhe në politikë
Tahir Gecaj Pasqyrim i një periudhe karakteristike për organizim
jo adekuat në planin e çlirimit kombëtar
Vaxhid Sejdiu Personifikimi i figurës njerëzore dhe letrare të Adem Demaçit!
Xhevat Hasani Adem Demaçi dhe mërgata shqiptare
Xun Çeta Demaçi i dy epokave Shqiptare
***
Seanca e mbylljes
Ora 17:00
Fjala përmbyllëse: Adnan Asllani

***
Programi kulturor artistik
Ora 18:00 Program kulturor artistik me Shkollën Shqiptare të Vallëzimit „Shota“ në Zvicër dhe këngëtarët Alim Dauti, Altin Asllani, Ajshe Muriqi – Fetaj, Isuf Rashiti dhe Mehmet Petrovci, Naim Selmani, Shpend Dervish Shaqa dhe Xhemal Murtishi.
***
Nga krijimtaria e Adem Demaçit dhe për Adem Demaçin, deklamon Imer Balaj.
Ora 19:30 përfundimi i programit artistik
***
Ekspozitë me fotografi
Më 22 shkurt në orën 17:00, në Konsullatën e Republikës së Kosovës në Zürich, hapet ekspozita me fotografi dhe piktura që pasqyrojnë jetën dhe veprën e Adem Demaçit. Ekspozita do të qëndrojë për një muaj e hapur.
_______
Shënim:
Kumtesat janë përfshirë në program sipas renditjes alfabetike të autorëve të tyre. Koha për leximin e kumtesës është 7 minuta. Pas çdo seance do të ketë pushim për kafe, kurse koha e drekës është pas seancës së dytë.
Autorët duhet të dorëzojnë një kopje elektronike në këtë e-mail adresë:
[email protected], ose në CD, si dhe një kopje të shtypur të kumtesës.
Kumtesa për botim duhet të jetë e kufizuar në 12 faqe të formatit A4 me shkronja Arial 12.
 

===========================================================

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura