ALFRED CAKO: KUSH PRET MONEDHËN KONTROLLON GJITHË EKONOMINË DHE SHOQËRINË POLITIKE TË NJË VENDI!

Tiranë, 18 Qershor 2019: Nga ky titull kuptohet se prerja e monedhes eshte biznesi me i mire; do te shtoja edhe me i lehti. Kur monedhat e shume vendeve te medha priten nga i njejti grup njerezish ose nje Trust bankieresh, atehere ky grup kontrollon gjithe ekonomite dhe shoqerite politike te atyre vendeve si edhe institucionet nderkombetare.
E kuptoni se c’do te thote te presesh parane e vendeve kryesore te botes qe kane 70-80% te GDP-se boterore, sidomos vendeve te Rimlandit ne Perendim? Por kur keto vende qe kontrollohen ne masen e volumit te emisionit te parase nga FMN dhe BB shtohen akoma edhe me teper edhe me vendet e botes se dyte dhe te trete?
E dini se tatimet e gjithe bizneseve paguhen per llogari te ketyre pronareve te parase gjysem – virtuale, leter qe nuk ngopen vetem me kapitalin leter qe e presin nga hici?!! Sidomos te ekonomite dhe shoqerite moderne ku qarkullimi i parase online eshte shume i shpejte. Eeee?
Kjo para pritet mbi bazen e principit te kontrollit te mases se volumit te kesaj “energjie te energjive” nisur nga piketat e zhvillimit ekonomik dhe numrit te parashikuar te popullsise ne planetin tone te percaktuar nga Klubi i Romes, bazuar mbi teorite e rendesishme te Maltusit tek libri i tij i famshem “Ese mbi parimin e popullsise”, – te sjelle ne shqip nga enti im Helga’SSecrets.
Kjo eshte shume e thjeshte por njerezit nuk e kuptojne.
Per t’a bere sa me te thjeshte nje mashtrim, si dhe sa me afer syve te njerezve. Misterin dhe funksionimin e parase nuk e dine as menaxheret kryesore te bankave ketu tek ne. Madje dyshoj se edhe ish guvernatoret tane nuk e kuptojne. Me disa sosh kam biseduar dhe kam vene re qe ata s’marin gjekafshe vesh se sa e rendesishme eshte te jesh ‘owner’ mbi emisionin e parase dhe zoterimin e saj pasi kjo para jepet hua ne ndonje qeveri ose banka te nivelit te dyte ta zeme me 3% interes per 10 vjet.
E zeme se Banka Qendrore private jep hua si borxh publik para te re 10 miljard euro ne nje qeveri te fuqishme dhe 10 miljard euro ne bankat e nivelt te dyte dhe i kerkon sejciles afersisht 13 miljard euro ose 26 miljard euro gjithesej.
Kjo para prodhohet me nje kosto gati zero, vetem kostoja e letres speciale, ta zeme 30 mije euro dhe kostoja e 10 puntoreve te shtypshkronjes + kostoja e konsumit te makinerise speciale dhe godines. Besoj e keni pare serialin e Netflix “La casa de papel” sesi pritej non stop paraja e re euro per ekonomine e Spanjes.
Edhe komunizmi i krijuar nga nje ideolog cifut si Marksi, – qe ka pasur mentor te tij Trustin e bankiereve qe ja dhane te shkruar Manifestin e PK ku synohej te mbahej ne konflikt gjithe ana kombetare e cdo shoqerie mes punes dhe kapitalit dhe ku nuk trajtohej si problem shoqeror ana financiare e Trustit si pjese e kapitalizmit sipermares, – kontrollohej nga pikpamja financiare prej atyre qe e krijuan: Iluminati.
Ja, me thoni ju brezi mbi 45 vjec, a e mbani mend se c’shkruhej ne bankenotat e lekut?
“I takon (i paguhet) Pruresit me te Pare”.
C’do te thoshte kjo?!
Kush ishte Pruresi me i Pare?!
Emetuesi i monedhes; keta jane pronaret e tij.
Po sot Leku shqiptar perse nuk pritet dhe nuk eshte prone e BSh (ashtu si edhe Pasaportat dhe Kartat e Identitetit qe i ruan Trusti i te dhenave te Iluminatit per te ditur te dhenat e popullsise se cdo vendi ne bote per te kaluar me pas drejt mikrocipimit hap pas hapi, por kjo eshte teme tjeter)?!
Si?!
Per arsye sigurie?!!
O sa kam qeshur.
Po Letrat tona te Ministrise se Financave me Vlere shummilionshe per blerje huaje perse priten ne vend?
A nuk kane ato elemente te larte sigurie?!
Nejse, te vazhdojme. Kur prodhohet paraja, ne fillim eshte dhjame, eshte inflacion, para e tepert ne gjakun e ekonomise qe ashtu si gjaku i tepert sjell rritje te presjonit arterjal, rritje e cila luftohet me rritje cmimesh sporadike. Kur qeverite, njerezit dhe bizneset e kthejne kete volum te ri parash ne rritje peshe dhe muskujsh te ekonomise, pra ne ekonomi reale, ata e rikthejne parane pasi ka bere disa perdorime ne transaksione te tjera ekonomike, tek emetuesit, pronaret aksionere te bankave qendrore dhe ne kete moment kjo para nuk eshte me dhjame por para reale ne pronesi te dembelave kryesisht, dhe jo vetem, bankiereve cifute, e barabarte ne vlere me pronat e ngritura me shume djerse e mundime prej ish huamaresve.
Por ky eshte fillimi, me e pakta.
Nese kete para do e prodhonte shteti, kur t’i rikthehej nga huamaresit me norme 0 % interes, shteti do t’i fuste keto para ne buxhet dhe s’kishte nevoje per te mbledhur rreth 50% tatime mbi cdo lek te arketuar nga bizneset.
Por vec kesaj mrekullie, bankieret kerkojne edhe 6 miljard euro me teper nga principali i dhene hua, per rastin hipotetik qe morrem me lart. Ku do ta gjeje ekonomia te jape nje sasi lekesh, pasi ajo eshte nje peshore ne ekuiliber te brishte mes parase dhe ekonomse reale? Kjo para, 6 miljard euro nuk eshte prere, ajo nuk egziston. Kjo do te thote se bankieret cifute futin duart edhe 30% (10 vjet x 3 = 30%) tek ekonomia reale, pervec 20 miljard eurove qe i prodhuan nga hici.
E kuptoni sesa e thjeshte eshte?!!!
Jo?!
Lexojeni edhe 2 here te tjera kete postim super te rendesishem.
Kjo eshte arsyeja e borxheve te medha qe ju rrine qeverive dhe shoqerise si kular ne qafe. Kjo eshte arsyeja se perse Majer Amchel Rothscajld, themeluesi i dinastise me te madhe bankare ne Historine e njohur nga ne, theksonte se “Mua me intereson pronesia mbi parane. Te tjerat le t’i mare kush te doje.”
Nuk po flas ketu as per krizat artificiale monetare te shkaktuara nga terheqja e parase, gjakut te ekonomise ose nga deflacioni dhe krizat pasuese ne tregjet e medha te letrave me vlere, Bursat, te cilat jane Kazinote e Djallit ku roposen organizatat e medha te biznesit qe shenohen si te devijuara nga qellimi i Big Brotherit. Bangat mund te renojne artificialisht individet, Bursat bizneset e regjistruara ne Tregun e Letrave me Vlere.
Per kete lexoni librat e Helga’s Secrets “Historia e Fed-it” e te madhit Eustance Moulins dhe “Te kuptojme bursen e Wall Street”. Gjithashtu duhet lexuar libri i mrekullueshem “Paraja” i Emil Zolait.
***
Sic thame, edhe komunizmi ishte nje shpikje e Iluminatit. Ky kontrollonte me Marreveshjet financiare te San Franciskos edhe politikat e Bankes Qendrore te BRSS-se dhe vendeve komuniste te cilat buxhetin e varfer e siguronin kryesisht nga emisioni i parase pasi nuk mblidhnin tatime. Big Brother nuk lejonte rritje te emisionit te parase ne keto vende, cfare do te thoshte rritje te ekonomise nga rritja emisionit te parase ose rritja e buxhetit dhe investimeve kapitale.
Nje nga arsyet e konflikteve me Iranin, Kuben, Venezuelen, Korene e Veriut, eshte edhe moskontrolli i Big Brotherit mbi emisionin e parase te Bankave Qendrore. Ketyre vendeve ju vendosin sanksione tregtare per t’i frenuar nga zhvillimi ekonomik. Madje edhe Kenedi ne ShBA dhe Aldo Moro ne Itali, vec te tjerave, u vrane per politikat e tyre kunder tutelimit te monedhave te tyre kombetare nga trusti i bankiereve cifute…
E leme kete teme me kaq, te trajtuar thjesht, pavaresisht se dyshoj nese te gjithe e kini kuptuar apo jo. Pjesa tjeter e bankingut eshte mikro dhe zbatim mekanik softueresh bankare.
Deri ketu kemi folur per Bankat Qendrore dhe aksioneret e saj private. Mos u genjeni nga emri i bukur Federal tek fjala Fed psh, ne SHBA. Kurse bankat e nivelit te dyte jane shume te rendesishme per sistemin bankar se menaxhojne edhe depozitat e kursimeve dhe jane pjesa e lojes deflacion-inflacion ose krize-zhvillim qe organizojne BQ; gjithashtu ato jane hienat qe hane kermen e luanit te madh te Bankes Qendrore. Psh, nese ne shembullin tone per 10 miliard eurot e huajtura prej tyre nga pronaret private te Bankes Qendrore me 3% per 10 vjet ata ju marrin sipermaresve 5 % ose 6 % interes, pra arketojne edhe me ane te Zyrave Permbarimore rreth 15 ose 16 miljard euro, pra fitojne bruto rreth 2-3 miljard per 10 vjet.
Dhe e fundit, mos harroni te mbuloni koken me jorgan: te shikoni si cdo dite keto 30 vjet emisionet nonstop te lajmeve per batutat e lidereve apo kenget e BBF-se me shalet jashte te cingieve moderne; njeriu i shkrete ka nevoje per pak droge mediatike per t’ju larguar realitetit te dhimbshem!
_______________________

Complete List Of Rothschild Owned And Controlled Banks In All Countries
https://www.youtube.com/watch?v=RZaiaUqt_Jg
***
Complete List Of Rothschild Owned And Controlled Banks
http://anonymous-news.com/complete-list-rothschild-owned-controlled-banks/

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura