BEHXHET SHALA BAJGORA: NOSTALGJIKËT E TAKSËS, DASHAMIRËT E KEKSIT DHE VIKTIMAT E SEKSIT!

Prishtinë, 30 mars 2019: Nostalgjikët e taksës: Askush , madje as ne analistët që jemi shtuar si shtogu afër m…t nuk e kemi paraparë se taksa prej 100 për qind për mallrat nga Serbia dhe Bosnja , do të ketë jetë aq të gjatë . Edhe ata që e pranuan atësinë dhe mëmësinë për këtë taksë , pa pasur nevojë ta bëjnë ADN-në , pas një kohe u lodhën duke deklaruar se duhet të pezullohet për katër ( 4 ) muaj e pastaj , nëse Serbia nuk mbledhë mend mund dhe duhet të rikthehet. Për këtë e patën përkrahjen e atyre që vrajnë e kthjellin në Kosovë e që ne i quajmë miq ndërkombëtarë duke u përbetuar për nënshtrim të përjetshëm. Te ne , sidomos te një pjesë të atyre që ua merr mendja se merren me politikë , me të ardhur në pushtet , që në fillim i lëshojnë brekushet para këtyre miqve duke mos e bërë dallimin midis mirënjohjes, falenderimit dhe nënshtrimit ! Ka të tillë që thonë se : “ pa më thënë Amerika , as me grua nuk flejë….” dhe gënjejnë , pa asnjë dyshim. Amerikën e përdorin si mbulesë për ta maskuar impotencën seksuale sepse nuk kanë guxim ta përdorin “ hajmalinë “ e Ferid Muratit e që e quajnë viagra. Ma merr mendja se miku i vërtetë nuk e donë mikun që i nënshtrohet , të gjunjëzuar , pa dinjitet , pa koqe apo me koqe që përmbajtjen e kanë si të trileqesë ! Nuk besoj se midis dy shteteve ka miqësi të përjetshme për faktin se politika është interes i dyanshëm , midis dy shteteve normale apo bindje dhe nënshtrim , midis dy shteteve , njëri prej të cilëve nënshtrohet që më parë. I keni parë disa ambasadorë , me një dorë ta jep shishen me ujë , me tjetrën të kapë për fyti ! Kjo është kur e ke të falur dhe jo të fituar me djersë. Po besoj se Kosova është shtet i dinjitetshëm që e ka dëshmuar me faktin se niveli i korrupsionit tregon rezultate për admirim për faktin se gjithmonë jemi në majat e listave ndërkombëtare . Sa i përket qëndrimit në krye të listave , jemi më të fortë se Reali dhe Barcelona bashkë. Ndërkaq , sa i përket nepotizmit ( punësimit të të afërmve të ngushtë dhe të gjerë ) mendoj se është egzagjeruar për faktin se njohë shumë fëmijë të njerëzve me pushtet që janë në çerdhe dhe shkolla private dhe ende nuk e kanë një vend pune . Apo , që në moshën e adoleshencës kanë realizuar ndonjë tender simbolik , sa për para të xhepit , me një shumë gjithashtu simbolike prej 300-400.000 euro. Kosova , pas vendosjes së taksës e sidomos pas refuzimit të pezullimit të kësaj takse , u faktorizua në planin ndërkombëtar duke e forcuar pozitën negociuese . Tash mund të themi ç’të duam dhe varësisht nga interesi që na udhëheq mirëpo , po të mos ishte kjo taksë , Hashimi dhe Aca do t’i prenin biletat për Uashington ku , në prani të presidentit Tramp dhe “ mikut “ të madh të Kosovës , Xhon Bolton do ta nënshkruanin një marrëveshje për integrimin e Lemes nga Medvegja në Kosovë si dhe disa këshilltarëve politikë nga Lugina e që në Kosovë janë integruar pasi janë martuar këtu dhe kanë zënë një vend pune , Luginën e Preshevës e përdorin si “ Vaj e mall për Çamërinë “ . Taksa për mallrat nga Serbia dhe Bosnja ka pamundësuar nominimet për Çmimin Nobel për Paqe për maskarenjtë e Brukselit , Mogerini dhe Han , politikanët që pretendonin se janë e ardhmja e që , sipas të gjitha gjasave po bëhen pjesë e së kaluarës , pa mundësi riciklimi , Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiqi dhe presidenti Tramp i cili , po të arrihej një marrëveshje , do ta fitonte Çmimi Nobel për Ekonomi dhe Letërsi . Kohëve të fundit për taksën nuk po flasin as militantët për pezullimin e saj ; Bororamiz Kelmendi , Enveri nga Gjiroreka , Xhaviti M16 , tovarish Pacolli , as biseksualët politikë të LDK-së e as Nisma që kohën e fundit u zbothë për taksën por , flamurin e mosdorëzimit për pezullim të taksës po e mbanë heroikisht dhe stoikisht vetëm Hajdari nga Gjylekari . Me fjalë të tjera , nëse Ramushi nuk ka bërë asgjë tjetër , e unë them se ka bërë shumë , vetëm këmbëngulja për mbajtje të taksës e arsyeton . Po ta takosh ambasadorin Kosnet në rrugë , duhet të largoheni për faktin se duket si buldozher e lëre më të ju hyjë në zyrë dhe , “ me fjalë të ëmbla “ “ lu lutë “ ta pezulloni taksën. Apo kur duhet t’i rezistoni tundimit për ta refuzuar kërkesën e së “ Bukurës së nëntokës “ , Federika Mogerinit apo “ bredhësit mashtrues “ , Johanes Han. Por , përfundimisht , së paku , deri më tani mbajtja e taksës 100 për qind për mallrat nga Serbia dhe Bosnja po del të jetë mbrojtës më i mirë dhe më efikas i kufijve të Kosovës se vet KFOR-i , ndonëse politikisht i ka kaluar afati i përdorimit.
Dashamirët e keksit – zgjedhjeve të parakohshme : Dy subjekte politike , LDK dhe LV , që nga certifikimi i rezultatit të zgjedhjeve të fundit , tërë aktivitetin politik e bënin për zgjedhje të parakohshme . LDK është e sigurt se i fiton zgjedhjet ndonëse ka shumë probleme me udhëheqje ; nuk dihet kush është kryetar dhe ka shumë të interesuar për t’u bërë kryetar ! Vlerësimi im është se LDK i fiton zgjedhjet , me një dallim të papërfillshëm ndaj subjektit që do të renditet i dyti e ai subjekt është LV dhe me të cilin ka shfaqur gatishmëri të krijojë marëdhënie martesore politike apo bashkëjetesë pushtetore . LDK , nëse zgjedhjet mbahen deri në qershor të këtij viti e që unë nuk besoj dhe madje jam i sigurt se nuk do të ketë zgjedhje në këtë kohë , do të fitojë por se , për formimin e qeverisë , më së paku do të vendosë LDK për faktin se do të shantazhohet nga të gjithë . Sot , LDK problemin më të madh e ka se kush do të bëhet kryetar dhe se lufta më e madhe po bëhet nën rrogoz për “ mbretin “ e ardhshëm të LDK-së. Aktualisht në LDK nuk ka politikan që do të pranohej nga shumica e anëtarësisë së kësaj partie dhe nuk ka asnjë kandidat që e ka një karizmë , të nevojshme apo të domosdooshme për një lider poltik e që e kërkojnë standardet ballkanike . Për lider të profilit evropian as që mund të flitet. Prandaj , mendoj se Isa Mustafa mund të kandidohet edhe për një mandat apo që Kuvendi zgjedhor i kësaj partie të shtyhet për më vonë ! Sa më shumë të shtyhen zgjedhjet , votat për LDK-në do të ulen. LV po kërkon gjithashtu zgjedhje të parakohshme me shpresë se do të del partia fituese për çka dyshoj. LV , pa pjesën e shkëputur të saj e ka të vështirë të arrijë rezultatet e fundit ndonëse strategët e kësaj partie , sipas meje e kanë shumë gabim , mendojnë se , duke e luftuar PSD , do të rrisin numrin e votave . LV ka arritur majat e Himalajave politike në zgjedhjet e fundit dhe vetëm një koalicion parazgjedhor me LDK , AAK , Nisma u garanton fitore por se pastaj lindin probleme se si të ndahet pitja . LV nuk duhet ta përjashtojë nga koalicioni parazgjedhor ose pas zgjedhjeve as PSD e as PDK për faktin se nuk është më subjekti politik që sillen të gjithë rreth saj. Po të mbahen zgjedhjet deri në qershor , fituesi më i madh do të jetë AAK kurse humbës më i madh , pa asnjë dyshim do të jetë PDK. Nëse zgjedhjet do të mbahen në vjeshtën e vonshme do ta kishim një situatë tjetër ; nëse PDK arrinë t’i pastrojë radhët nga përfituesit e luftës dhe të paqes dhe të përtrihet me kuadro të reja , do të ngritet lartë në tabelën politike. PDK po e përdorë metodën kineze të politikës ; sa më i moshuar të jeni , aq më shumë do të keni pushtet. Duket se ky vit do të jetë vit i zgjedhjeve në shtetet e BE –së , Shqipëri , Kosovë , Maqedoni të Veriut dhe Serbi dhe se do të vizatohet një konjukturë tjetër politike dhe qeverisëse . Por , mbetet ta shohim ! Po thonë se Hashim Thaçi u dorëzua para amerikanëve për kompletimin e KQZ-së. Është e kundërta ; Hashimi po e luan lojën që nuk po e kuptojnë të tjerët duke futur sherr midis subjekteve politike . Duke lënë jashtë KQZ-së PSD , Nismën , AAK –në e sidomos AKR-në , e nxiti hidhërimin e këtyre subjekteve politike dhe e bëri paqëtimin e LDK –së dhe LV –së. Tash , partitë kundërshtuese mund ta dërgojnë këtë lëndë në Gjykatën Kushtetuese dhe kjo Gjykatë mund ta marrë një vendim që përsëri paralizon KQZ-në. Në anën tjetër , pasi me PDK-në nuk pati mundësi ta rrëzojë qeverinë Haradinaj , tash me AAK , Nisma , PDK dhe sidomos me AKR mund ta rrëzojë qeverinë . Nuk ma kap mendja se si ka mundur ta lërë sidomos AKR -në pa asnjë përfaqësues në KQZ ?! Gjithashtu , aspak nuk besoj se koalicioni PAN do të shkojë në zgjedhje për faktin se nuk janë të përfaqësuar në KQZ , sipas parimit të stupcit ! Mirëpo , Hashimi po e luan lojën ; mirë me amerikanë sa i përket KQZ-së , mirë me LDK dhe LV por se ka aktivizuar minën në pjesën e KQZ të pozitës. Kur ta kërkojë Hashim , fitilin në KQZ e ndezë Betimi !
Viktimat e seksit : “ Rroku , rrokullisni gajdet , bëni qefin taman , se qefi është i ëmbël , nuk blihet o me para ….”. Kjo serenatë e mrekullueshme korçare e tregon një realitet të besueshëm deri sa doli në skenë humanisti i madh Ferid Murati me zbulimin e tij që , krijon kushte që , me para mund të blihet edhe qefi ( ni ) . Zbulimi i Ferid Muratit i përmbledhë dy skajet ; siguron kënaqësi për ata që po shkepojnë për arsye të ndryshme , objektive dhe subjektive por , në anën tjetër e luan rolin e vrasësit masiv , sidomos për kategorinë e cenueshme e që kanë probleme shëndetësore por që duan ta dëshmojnë të kundërtën. Numri i atyre që e kanë paguar taksën e dashurisë me ndihmën e viagras , në botë është bukur i madh sikur që është edhe në Kosovë. Në Kosovë , disa personalitete të shquara dhe të pashquara , falë Ferid Muratit kanë mbetur “ mbi të “ . Rasti i fundit , nëse i referohemi mediave ishte martiri 74 vjeçar që u “ martirizua “ për zanën 22 vjeçe .
Thuaja në të njëjtën kohë , deputetët e Kuvendit të Kosovës e luajtën një lojë të pornografisë politike dhe juridike duke mbyllur me një dekret të gjitha lojërat e fatit dhe kazinotë që papengueshëm kishin operuar që nga përfundimi i luftës në Kosovë . Si pretekst u përdorën vrasjet kriminale të dy të punësuarve në kazino që ishin duke punuar aty për një pagë. Pastaj , deputetët e Kuvendit të Kosovës , shumica e të cilëve i kapen ligjit pas bishtit apo për qëllime politike kërkuan që të mbyllen të gjitha lojërat e fatit dhe kazinot ndonëse një numër i tyre ishin pajisur me leje pune , kishin paguar tatime dhe taksa tjera dhe nuk kishin rënë në kundërshtim me kushtet e parapara me ligj. Dikush prej deputetëve u kujtua se edhe Llotaria e Kosovës duhet të mbyllet e që u pranua me aklamacion . Kohë më parë kishte të vrarë edhe gjatë grabitjes së bankave , pompave të karburanteve , shtëpive private apo objekteve tregtare. Asnjë nga këto objekte nuk u mbyllë. Objektet biznesore mund të mbyllen vetëm me vendim të gjyqit nëse aty ushtrohet ndonjë aktivitet kriminal dhe kurrsesi me vendim politik apo për qëlime politike. Kjo i përngjanë një fushate sikur që bëhej konfiskimi apo shpronësimi i pronave , pas përfundimit të luftës në vitet 1945 . Pse do të duhej të mbyllej Llotaria e Kosovës dhe si do të veprohet me asetet që i ka ? Si do të veprohet me të punësuarit aty e që janë mbajtës të familjes apo edhe kanë kredi bankare dhe tash , pas mbylljes arbitrare , në pamundësi të paguajnë kreditë , duhet të përballen me përmbaruesit. Kush do të marrë përgjegjësinë për këtë veprim të Kuvendit të Kosovës ? Në asnjë vend normal në botë nuk i merret askujt licenca e punës , me një vendim politik ! Është i njohur parimi juridik se : “ nuk mund të merret një drejtë e fituar nëse kjo nuk është objekt i veprës penale për të cilin duhet një vendim i gjykatës përkatëse …”. Duket se prapa saj është një lojë më e madhe ! Tash , kazinot dhe bastoret do të kalojnë në ilegalitet të thellë me ç’rast shteti e humbë kontrollin mbi to , nuk i mbledhë taksat dhe tatimet kurse shkalla e kriminalitetit do të rritet . Është e pamoralshme që vrasja në kazino në komunën e Suharekës të ndërlidhet me militantizëm partiak sepse kjo vrasje , sipas dyshimeve të para nuk është bërë për të ndihmuar një subjekt të caktuar politik apo për të dëmtuar tjetrin por se prapavija është grabitja e parave dhe asgjë tjetër. Shteti është dashur me kohë të rregullojë dhe mbajë nën kontrollë lojërat e fatit dhe kazinotë dhe vendimi i Kuvendit të Kosovës për mbyllje të përgjithshme është në kundërshtim të çdo logjike juridike , ligjit të punës dhe të drejtave të njeriut .
Po të vepronin sipas parimit moral dhe politik , deputetët e Kuvendit të Kosovës , pas vdekjeve të shpeshta nga viagra , do të miratonin një ligj për mbylljen e të gjitha barnatoreve ku shitet viagra dhe të gjitha moteleve apo hoteleve ku organizohen “ seancat e pushimit “ e që nuk e kanë bërë këtë. Në një shtet normal , politika nuk është mbi ligjin dhe vetëm me ligj vendoset rendi dhe rregulli. Kosovën , më shumë e kanë dëmtuar oligarkët plaçkitës , korrupsioni endemik , nepotizmi çoroditës , klientelizmi primitiv dhe politikanët vendorë dhe ndërkombëtarë që , qindra dhe miliarda euro të tenderëve dhe të privatizimit i kanë përvetësuar duke i investuar në parajsat fiskale dhe duke krijuar perspektivë derri në Kosovë !
29 mars 2019 Prishtinë Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura