HILL: MË VJEN KEQ PËR BOMBARDIMIN E SERBISË NË VITIN 1999. DO TË JEMI SËRISH ALEATË! (VIDEO)

Flet ambasadori amerikan, Christopher Hill

HILL: MË VJEN KEQ PËR BOMBARDIMIN E SERBISË NË VITIN 1999. DO TË JEMI SËRISH ALEATË! (VIDEO)

Nga Sheradin Berisha, Facebook 31.12.2022

Në një intervistë për telegrafin serb, ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, ka folur hapur për problemin e Kosovës, vendosmërinë e Uashingtonit për të respektuar të gjitha marrëveshjet e nënshkruara në Bruksel ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

Ambasadori Hill, ka thënë se atij i vjen keq dhe nuk është i lumtur me bombardimet e NATO-s në vitin 1999. Ai është gjithashtu i bindur se të dy vendet do të jenë sërish miq dhe aleatë të sinqertë, siç ishin dikur dhe pret një numër edhe më të madh të investimeve amerikane në Serbi.

Hill ka theksuar se marrëdhëniet e SHBA-së dhe Serbisë duhet të përqendrohen në disa nga vlerat dhe pikëpamjet e njëjta që kanë dhe jo në diçka që ka ndodhur 23 vjet më parë.

Në pyetjen: “A mendoni se bombardimet e vitit 1999 ndikuan në imazhin e keq që ka Amerika tek serbët?”

Hill përgjigjet:

“Më duhet t’ju kujtoj se kjo ka ndodhur 23 vjet më parë. Është njësoj sikur në vitin 1968 të flisnim për ngjarjet e vitit 1945. Mua personalisht më vjen shumë keq që kjo ka ndodhur në historinë tonë dhe nuk jam i lumtur për këtë. Por në një moment njerëzit duhet të kthehen drejt së ardhmes, për të ecur përpara. Të përpiqesh të mësosh diçka nga e kaluara, por jo të jesh peng dhe skllav i së shkuarës. Erdha këtu pas 23 vitesh, me shpresën se mund të bëjmë shumë më tepër së bashku. Ne ndajmë disa nga vlerat dhe pikëpamjet e njëjta për botën dhe mendoj se duhet të përqendrohemi në këtë, dhe jo në diçka që ka ndodhur 23 vjet më parë”, ka thënë Hill.

Në pyetjen: “Ju keni marrë pjesë në bisedimet e Rambujesë. A mund të kishte bërë diçka Serbia atëherë për të shmangur bombardimet?”

Hill përgjigjet:

“Roli im në Rambuje ishte të përpiqesha që Kosova të rifitonte shkallën e autonomisë që kishte në të kaluarën. Rambujeja nuk u mor me pavarësinë e Kosovës, kjo erdhi shumë më vonë dhe unë nuk mora pjesë në të. Në Rambuje, ishte e rëndësishme të gjenin pika të përbashkëta, diçka që mund t’i afronte të dyja palët dhe të shihnin se çfarë marrëdhëniesh mund të ndërtonin në të ardhmen. Çfarë do të ndodhte nëse nuk do të ndodhte, unë kam mendimin tim për këtë, por këtë do t’ua lija historianëve sepse është shumë më e rëndësishme për mua të shoh se çfarë mund të bëhet për të ardhmen.”

Në pyetjen: “Presidenti Vuçiq, me të cilin keni komunikim të mirë, së fundi tha se kemi gjashtë marrëveshje për Kosovën, por që partnerët ndërkombëtarë nuk i respektojnë ato marrëveshje dhe se në fakt nuk e dimë se cila është e vlefshme, cila duhet të përmbushet. cila është më e rëndësishmja?”

Hill përgjigjet:

“Kur marrëveshjet në fjalë janë arritur tashmë, ndërmjetësit, veçanërisht z. Escobar, si përfaqësues i Shteteve të Bashkuara, e bënë të qartë se SHBA-të besojnë se të gjitha marrëveshjet duhet të zbatohen.”

 Rreth bashkëpunimit ushtarak SHBA – Serbi, Hill ka thënë se kjo është çështje që duhet të shtyhet nga të dyja palët.

“E kam përsëritur shumë herë se ne e vlerësojmë Serbinë si mike dhe si partnere dhe varësisht se çfarë vendos Serbia në të ardhmen do ta vlerësonim edhe si aleate, sepse dikur kemi qenë aleate. Unë do të doja të shihja më shumë bashkëpunim ushtarak, por ne nuk mund ta shtyjmë vetëm nga ana jonë. Duhet të jemi të sigurt se edhe Serbia e dëshiron”, ka thënë ambasadori amerikan Hill.

_______

Burimet:

Dëgjoni këtu intervistën e plotë 👇👇👇

***

ŽAO MI JE ŠTO JE SRBIJA BOMBARDOVANA! Američki diplomata otvoreno o spornim pitanjima: OPET ĆEMO BITI SAVEZNICI! (VIDEO) / AUTOR: TANJA KOVAČEVIĆ

https://www.republika.rs/vesti/politika/404808/intervju-kristofer-hil

***

SHTOJCË

PËRFSHIRJA E AMBASADORIT HILL NË NEGOCIATAT E FSHEHTA SHBA – SERBI PËR  STATUSIN DHE SIGURINË E KOSOVËS NË KUADËR TË SERBISË!

Ambasadori amerikan në Shkup Christopher Hill gjatë vitit 1998 ka qenë i përfshirë në negociatat e fshehta me Beogradin për statusin politik dhe të sigurisë të Kosovës në kuadër të Republikës së Serbisë.

Për negociatat e fshehta SHBA – Serbi për herë të parë ka folur për javoren serbe ‘Nedeljnik’, profesori i së Drejtës Kushtetuese të Serbisë, Vladan Kutleshiç.

Ai ka deklaruar se negociatorët nga pala serbe ishin: presidenti i Serbisë, Milan Milutinoviç, dhe personalisht ai në cilësinë ekspertit të së Drejtës Kushtetuese të Serbisë, ndërsa nga pala amerikane ishin: Këshilltari special i Sekretares së Shtetit Madeleine Albright, Jim O’Brien dhe ambasadori amerikan në Shkup, Christopher Hill.

“Negociatat e fshehta me amerikanët mbi statusin e Kosovës u mbajtën në Beograd edhe para Konferencës së Paqes në Rambuje, e cila dështoi dhe çoi në bombardimet e Serbisë.” ka thënë Vladan Kutleshiç.

Profesori Vladan Kutleshiç, si ekspert i së Drejtës Kushtetuese, së bashku me Këshilltarin e M.Albright, Jim O’Brien në Beograd kanë përpiluar një dokument me përmbajtje politike (për statusin e një autonomie) për Kosovën, ndërsa një dokument tjetër, me natyrë ushtarake, lidhur me aksionin ushtarako-policor serbë në Kosovë, u përgatit nga presidenti serb Milan Milutinoviç, së bashku me ambasadorin amerikan Christopher Hill.

Zoti Kutleshiç e kujton shumë mirë bashkëpunimin e ambasadorit Hill me presidentin Milutinoviç.

“Ambasadori Hill iu drejtua Milutinoviçit me shumë përzemërsi, mirëkuptim dhe këshilla se si të kryhej veprimi në Kosovë, por në të njëjtën kohë ai vendosi kufizime ndaj tij të përfshira në rregullat e OSBE’së për konfliktet e brendshme.” kujton Kutleshiç.

Dhe pastaj e dëgjoj, mund të citoj atë që dëgjova: “Milan, ne nuk duhet të jemi të gjelbër në fushë, vetëm blu. Do të thoshte që ne nuk ishim ushtria për të qenë atje, por policia. ‘Nëse nuk ka blu sa duhet, pikturojeni atë në të gjelbër në blu’. ‘Asnjë aviacion, asnjë helikopter,’ asnjë tank, asnjë BPR, asgjë mbi 80 mm ‘. Këto ishin rregullat e OSBE-së që amerikanët kërkuan të respektoheshin” – tregon Kutleshiç.

Më gjerësisht lexoni këtu 👇👇👇

SI U ZHVILLUAN NEGOCIATAT E FSHEHTA SHBA – SERBI PËR KOSOVËN, GJATË LUFTËS 1998 – 1999?!

Edhe këtu

https://www.facebook.com/1125324528/posts/10221519858442248/

______________

SERWER: DORËZIMI PARA KRIMINELËVE NË VERI DO TË KISHTE PASOJA KATASTROFIKE PËR KOSOVËN!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura