‘KRIMET E ҪLIRIMTARËVE’ – PAS LUFTËS SË DYTË BOTËRORE! (FOTO+VIDEO+LIBRA)

Pashtriku.org, 11. 6. 2016: Profesoresha e historisë dhe sociologjisë në Universitetin e Konstanzës, Miriam Gebhardt – në studimin e saj të fundit ka theksuar se forcat aleate amerikane, britanike, franceze dhe kanadeze në peiudhën 1944 – 1955, kanë dhunuar seksualisht 900 mijë femra gjermane. Miriam Gebhardt deklaron se vetëm ushtarët amerikanë janë përgjegjës për 190 mijë sulme seksuale në dekadën e përmendur.
Sipas saj çdo i 100’ti rast i dhunimit ka rezultuar me një shtatzëni. Hulumtimi i këtij studimi përfshin raportet e Policisë dhe intervista me gra që ishin ekzaminuar për të vlerësuar çmimin e kujdesit të fëmijëve në Gjermaninë e pasluftës.
Profesoresha gjithashtu i referohet të ashtuquajturave “raporte të pushtimit”, apo incidenteve në komunitetet lokale, që janë regjistruar nga priftërinjtë gjermanë. “Dy ushtarë amerikanë përdhunuan një vajzë shumë të mirë”, shkroi një prift në korrik të vitit 1945, në një raport të paraqitur në dokumentarin e ZDF-it të quajtur “krimet e çlirimtarëve”.

Hetimet e dhunimeve të femrave gjermane deri tash janë bazuar tek krimet e ushtarëve të Armatës së Kuqe sovjetike (aleates së koalicionit antihitlerian gjatë luftës së dytë botërore).
“Kjo është e njëjtë si propaganda naziste që rusët i paraqiste me origjinë aziatike”, thotë Gebhardt.
Sipas të dhënave, sovjetët dhunuan afro dy milionë femra, por Gebhardt thotë se Armata e Kuqe është përgjegjës për 430 mijë dhunime.
“Për dallim nga Armata e Kuqe, imazhi i amerikanëve ishte më i mirë, sepse ata simbolizonin pasurinë, lirinë dhe demokracinë”, thotë Gebhardt për Der Spiegel. Ajo thotë se ka pas edhe shumë raste që gjermanet të kenë shkuar vullnetarisht me ushtarët e aleancës në krevat.

***

Die Verbrechen der Befreier [WW2][Doku ZDF 05.05.2015]

=============================================

Për të shpërfaqur këtë periudhë të ndjeshme historike (të pasluftës së dytë botërore) në vijim ju sjell disa argumente:
Lexoni:
ZDF dokumentar: ushtarë amerikanë përdhunuanmijëra gra në Bavari
ZDF-Doku: US-Soldaten vergewaltigten in Bayern tausende Frauen
http://www.merkur.de/bayern/die-verbrechen-der-befreier-zdf-doku-ueber-kriegsverbrechen-der-amerikaner-im-2-weltkrieg-4972374.html

====================================================

Lexoni librin e Miriam Gebhardt:
“Kur erdhën ushtarët: përdhunimin e grave gjermane në fund të Hardcover Luftës së Dytë Botërore” –
Als die Soldaten kamen: Die Vergewaltigung deutscher Frauen am Ende des Zweiten Weltkriegs Gebundene
https://www.amazon.de/Als-die-Soldaten-kamen-Vergewaltigung/dp/3421046336

======================================================

Lexoni librin:
Grua, eja: Përdhunimi masiv i grave dhe vajzave gjermane 1944-1945 -(5 Tetor 2009)
Frau, komm!: Die Massenvergewaltigungen deutscher Frauen und Mädchen 1944/45 ( 5 Oktober 2009 )
https://www.amazon.de/Frau-komm-Massenvergewaltigungen-deutscher-M%C3%A4dchen/dp/3902475781/ref=pd_bxgy_14_img_3?ie=UTF8&refRID=DEHEA49HVKFXC9ECYY2F

==============================================

***
Ingeborg Jacobs: Fati i grave gjermane në vitin 1945
Ingeborg Jacobs Freiwild: Das Schicksal deutscher Frauen 1945
http://www.buchhandlung89.de/Freiwild-Das-Schicksal-deutscher-Frauen-1945-von-Ingeborg-Jacobs

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

(Përgatiti editori i pashtriku.org, sh.b)

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura