LIRI PËR GAZETARËT …

Në ditën botërore të “shtypit të lirë”, Liri për Julian Assange, Chelsea Manning dhe Edward Snowden!

LIRI PËR GAZETARËT …

Në SHBA, Julian Assange përballet me 175 vjet burg nëse shpallet fajtor. Më 10 dhjetor 2021, një gjykatë britanike e apelit hoqi ndalimin e ekstradimit të themeluesit të WikiLeaks. Juliani do të ekstradohet në vendin që komplotoi vrasjen e tij.

“Shërbimi sekret amerikan CIA donte të rrëmbente dhe vriste Julian Assange – ky është rezultat i një kërkimi të gjerë. Megjithatë, këto zbulime vështirë se bënë bujë në mediat në SHBA”, raporton Deutschlandfunk.

Më gjerësisht lexoni:

Raport mbi komplotet e vrasjes së CIA-s

Heshtja e mediave amerikane për Julian Assange

https://www.deutschlandfunk.de/bericht-ueber-mordplaene-der-cia-das-schweigen-der-us-100.html

***

Julian Assange, Chelsea Manning dhe Edward Snowden janë heronj të lirisë! Ata janë heronj njerëzorë me të gjitha të metat që kanë njerëzit. Dallimi midis një demokracie dhe një diktature reflektohet gjithmonë në marrëdhëniet me denoncuesit, shtypin e lirë dhe shqetësimet e zgjuara!

Pse Julian Assange, Chelsea Manning, Edward Snowden urrehen dhe persekutohen është kjo video për krimet e luftës në luftën e Amerikës për naftë në Irak. Pa sinjalizuesit, ne nuk do të dinim për këto krime. Por nuk janë kriminelët dhe vrasësit që ndiqen dhe dënohen, por njerëzit që i kanë ekspozuar këto krime. Julian Assange, Chelsea Manning dhe Edward Snowden duhet të marrin më në fund azil në Gjermani. Por qeveritë dhe partitë tona janë shumë të nënshtruara për një gjest kaq të natyrshëm lirie. (…) Më gjerësisht lexoni te burimi…

/ Përgatiti në shqip, Sheradin Berisha – Fb 3 Maj 2022 /

***

Burimi:

Free! Julian Assange, Chelsea Manning und Edward Snowden 2021! Keine Abschiebung von Assange!

https://www.mitwelt.org/julian-assange-chelsea-manning-edward-snowden-free.html

___________

Në ditën botërore të “Lirisë së Shtypit”!

“SHTYPI I LIRË” DHE GAZETARËT NË SHËRBIM TË PARASË!

Nga Sheradin Berisha, Pashtriku 3 Maj 2022

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura