MË 28 NËNTOR TË GJITHË PO BËHEN PATRIOTË O BACA ADEM, EDHE ATA TË 29 NËNTORIT!

MË 28 NËNTOR TË GJITHË PO BËHEN PATRIOTË O BACA ADEM, EDHE ATA TË 29 NËNTORIT!

Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA, Prishtinë  30 nëntor 2022

Shkuan , hëngrën , pinë dhe ….:  

Baca Adem  , për së gjalli kur doje ta dërgoje një porosi për proceset në Kosovë , Shqipëri apo ku jetonin shqiptarët , TI bashkëbisedoje me Heronjtë  e Kombit dhe , kush ishte bektesh , e merrte vesh. Në çaste të caktuara kur , kryesisht bëhesha nervozë dhe këtë e shprehja përmes shkrimeve ,  më thoje : “ Qetësohu , ulu në b.. sepse , me pyet nuk po na pyesin , me dëgjua nuk po dëgjojnë prandaj do të vjenë një kohë kur do të na vjenë keq – gjynah për këta shokët tonë …” . Ashtu ishte Bacë , pa asnjë përjashtim ! T’i ngushtuan dhe pamundësuan shtigjet që të merresh me një politikë në dobi të Kombit dhe Atdheut , nuk të lejuan të bëhesh as deputetë i Kuvendit të Kosovës , madje nuk të lejuan asnjëherë t’i drejtohesh Kombit nga foltorje e Kuvendit , as në raste ceremoniale e lëre më të bëhesh President sepse e dinin se nuk do të bëhesh asnjëherë kallauz për të tjerët . Në ndërkohë , nuk mbeti politikan , oborrtar , rrogëtar ndërkombëtar , gjithsesi pa iu drejtuar delegatëve të Kuvendit të Kosovës që e pranonin  si të ishte vete Zoti i zotave , Zeusi . Ta bënë një ceremoni varrimi që ma mirë mos ta kishin bërë se që e bënë ashtu duke e shndërruar vendin ku prehesh në përjetësi në parking të veturave dhe kamionëve , pa e mirëmbajtur fare , me barishta dhe baltë përreth. Po të mos ishte Arbërie Demaçi që e pastronte vendin , ai varr do t’i përngjante varreve të nizamëve shqiptarë që varroseshin në Siri apo Egjipt , në kohën e Perandorisë Osmane , pa nam dhe pa nishan. Po të mos ishin Elmi Reçica dhe Jahja Lluka , të pamet kishin vendosur t’i bënin në ndonjë kafene të lagjes ! Gjatë ceremonisë së varrimit , në atë platonë e improvizuar , së paku 80% ishin që nuk e meritonin të ishin aty , jo që të kishin përkrahur apo respektuar ndonjëherë por , në çdo rast të sulmonin. Çfarë turpi ! Ne , si popull ramë në provim ditën e varrimit Tënd , Baca Adem. Nguteshim të përfundojë sa më shpejtë e mos ta lëshojmë kohën për një makiato ! Çfarë mungese respekti ! E pastaj habitemi pse na erdhën punët si na erdhën !

Me 28 Nëntor të çdo viti , edhe shqiptarët si dhe kosovarët me prejardhje shqiptare  bëhen patriotë . Së paku një ditë brenda një viti ! Këtë vit u mbajtë mbledhja e përbashkët e Kuvendit të Shqipërisë dhe Kuvendit të Kosovës në Tiranë sepse ishte 110 – të vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë. Kësaj mbledhje i parapriu një prelud me valle shqiptare dhe me një ikonografi kombëtare , sikur në fshatrat e Potemkinit. Disi m’u kthye në kujtesë një rast kur Mihajllo Zviceri dhe Hajredin Hoxha  ishin në Tiranë në stadiumin “ Qemal Stafa “ ku , për hirë të delegacionit nga Kosova , Ansambli i  Këngëve dhe Valleve kishte përgatitur një program me artistë më të merituar të kohës si dhe valltarët e famshëm në me krye Hajredin Çelikun. Hajredini nga Kosova  , i mësuar me vallet jugosllave  sikur : “ Shiri kollo , shiri kollo , kozaraçko llollo  – luaje vallen , luaje vallen , bandill nga Kozara …” i entuziasmuar , për çastin , i drejtohet Mihajllo Zvicerit me fjalët : “ Çohu bre Mihajllo ta luajmë uzhiçko kollon – vallen e uzhices … “. Disi kështu vepruan një numër i deputetëve të Kuvendit të Kosovës që ishin vazhdimësi e paraardhësve  politikë dhe biologjikë , me mendësi jugosllave .  O Baca Adem , ishin veshur si për Halloween , shtriheshin në ulëse sikur veziret e Turqisë , me telefona para hundëve duke bërë selfie dhe duke bërë fotografi me të Atin e të Birin. Fitohej përshtypja se ishin ringjallur Nënshkruesit  e Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë të datës 28 Nëntor 1912  ! Ani kur filluan të flasin , nuk e dije se kush ishte  Ismail Qemal më shumë se tjetri.  O Bacë , problemin kryesorë e kishin t’i lexonin tekstet që ua kishin shkruar të tjerët . Po të mos ishte një deputet turk , Enis Kervan që e pati fjalimin më të mirë dhe që e lexoi në gjuhën shqipe më mirë se vet shqiptarët , horën e dynjasë ishim bërë ! U përmendën emra dhe mbiemra të figurave të merituara dhe aspak të meritura , si nga folësit shqiptarë e që shquheshin për gojëtari ashtu edhe nga kosovarët me prejardhje shqiptare , mirëpo vetëm Glauk Bin Sherifi ta përmendi emrin duke të marrë shembull për atdhedashuri . Albin Bin Zaimi përmendi shumë emra por se nuk iu kujtove në ato çaste ! Duket se angazhimet dhe “ përgjegjësitë “e mëdha e kanë bërë një humbameno. Edi Rama i pati dy pika referuese për lirinë e Kosovës e që shkojnë bashkë sikur nata me ditën , ate të Ibrahim Rugovës dhe të Adem Jasharit ! Nuk jam i sigurt se ka dëgjuar ndonjëherë për Adem Demaçin ! Edi Rama , si artist mbi trapez , po ekuilibron – manipulon për mrekulli, kurdo që ka nevojë me Ibrahim Rugovën dhe Adem Jasharin ! Këtë , në Kosovë po mundohet ta bëjë Albin bin Zaimi duke vizituar , në baza të rregullta varrin ku është Rugova , bashkë me Vojsa Osmanin , ndërsa , gjatë kthimit marrin në thua në vendin ku prehesh në përjetësi , Baca Adem. Mbase që terreni është gunga – gunga! Edhe në Kosovë nuk kam dëgjuar, përveç shokëve të sinqertë dhe besnikë, të të përmendin përveç kur shënohet përvjetori i kalimi Tënd në Përjetësi! Edhe aty shfaqin ndjenja të rreme , falsitet i gërditshëm !

Në Lagjen Kodra e Trimave u përurua Pllaka Përkujtimore në shtëpinë ku jetoi dhe veproi , Heroi i Kombit Shqiptar , Xhavit Haziri. Pati njerëz mjaftueshëm , shokë të Xhavitit, ish të burgosur politikë , idealistë që i mbijetuan materializmit, ish – luftëtarë të UÇK-së dhe disa shokë që i pate besnikë gjatë tërë kohës . As aty askush nuk e përmendi emrin dhe veprën tënde që ishte frymëzim për të gjithë idealistët që e donin lirinë sikur që ishte edhe vet Xhavit Haziri , tash në piedestalin e Lavdisë së Përjetshme. Bacë , në atë kohë , unë si sekretar i KMDLNj-së , me rekomandimin tënd dhe të Nuhiut e pranuam Xhavitin në punë për t’i siguruar kushte dhe mundësi që aktivitetin ilegal , si njëri ndër kryesorët në UÇK-ë , ta legalizojë përmes angazhimit të rregulltë në KMDLNj –ë . Askush nuk e përmendi as këtë ! Nuhi Ahmeti e kishte ruajtur flamurin kombëtar 40 vite, flamurin para të cilit ishte betuar Xhavit Haziri dhe këtë flamur e shpalosi Avdullah Dërguti , i preferuari i Bacës Adem për aktivitete të caktuara , shumë specifike . Kishte përfaqësues nga Maqedonia e Veriut , Lugina e Preshevës dhe Ilirida. Përfundoi edhe kjo punë !

Lëmshi po ç’thurret duke na u bërë lak në fyt

Ata që e sollën lirinë sot janë në Burgun e Hagës . Ata që e bënë shtetin , kështu si është po mbahen si pengje  në Burgun e Hagës për kënaqësi të disa partive dhe politikanëve që janë në pushtet dhe opozitë ! Patriotët e vërtetë sot në Kosovë , Shqipëri , Maqedoni të Veriut , Luginë , Mal të Zi dhe në diasporë i kanë tri pika referuese për pelegrinazh ; Vlorën në Shqipëri , Prekazin në Kosovë dhe Burgun në Hagë . Patriotët në Kosovë sot janë pakicë absolute , minoritet , me një fjalë. Jemi shndërruar thuaja në jashtëtokësorë , ashtu na konsiderojnë disa në pushtet dhe në opozitë ! Na kërcënojnë pse ende jemi shqiptarë dhe nuk e pranojmë një krijesë parapolitike si janë kosovarët ! Adem Demaçin mundohen  ta varrosin shtatë pashë nën dhe kurse Adem Jasharin e përdorin si joker kur kanë nevoja politike për marrje të pushtetit . Thonë se ishte koha për një president nga familja Jashari kurse e zgjedhin Vojsa Osmanin . Ani , flitet se Vojsa Osmani është nga trungu i Adem Jasharit , dikund brezi i 137 –ë , sikur që jam unë me Ernest Heminguejn ! Prej politikanëve madhorë , burrështetasit e burgosur në Hagë janë vizituar , kryesisht nga ish –  politikanë të rangut të lartë  nga Kosova , Shqipëria dhe viset tjera shqiptare . Një pjesë e tyre e kishin vizituar edhe Zelenskin në Ukrainë. Nga aktualët në Kosovë , vetëm Glauk Bin Sherif i vizitoi të syrgjyrosurit e Hagës pas së cilës e shkrepi një plumb kundër Gjykatës por se duket ka harruar ta rimbushë armën , i ka mbetur vetëm si trofe i një vizite të paralajmëruar , për t’i hapur rrugë vizitës së Albin bin Zaimit.  Duket se , më në fund edhe Albin Bin Zaim do t’i vizitojë pengjet e Hagës dhe , sipas informatave që i kam edhe pengjet e Hagës do të mirëpresin këtë vizitë. ! Dhe këtu merr fund burrëria !

Po , baca Adem sigurisht se të intereson si i kemi punët në Kosovë ?! Llugë dhe lëmsh ! Vuçkoja po luan në tokën e Kosovës , me mallë të Kosovës sikur të ishte në Shumadi apo Kragujevc. Targat ilegale po e vazhdojnë rrugëtimin deri në kohën kur duan serbët si dhe ndërkombëtarët. U luajtë një lojë e ndyrë me targa në emër të shtrirjes së sovranitetit . Kurse , në fakt aty u shtri një sofrabez mbi të cilën do të vendoset Zajebnica si pjesë e një propozimi franko – gjerman ku ka Zajebnicë por nuk ka njohje reciproke duke lënë se pas 10 vjetëve , nëse shelnja bënë rrush , Serbia do ta njohë Kosovën e pavarur dhe sovrane . Serbët e veriut në Polici , doganë , gjyqësi , administratë  etj. dhanë dorëheqje duke nënshkruar kontrata me Vuçiqin , Daçiqin dhe Petkoviqin. Hynë e dalin sikur të ishin në bahqen e babës Zhivadin të Nishit kurse ne , ngaq lakmia për të mbetur dhe ardhur në pushtet dhe për t’ua ngrohur prapanicen ndërkombëtarëve , pranojmë çdo gjë duke kërkuar rrugë për kthimin e tyre në vendet e punës ndonëse, nëse nesër paraqitet nevoja përsëri do t’i lëshojnë vendet e punës për t’u kthyer kur t’iu çohet ! Gjermania dhe Franca po na bëjnë presion ta pranojmë propozimin e tyre ndonëse ky propozim , në emër të trojkës negociuese ku ishte edhe Harçenko i Rusisë , i njohur si propozimi i Ishingerit (propozimi i dy gjermanive – dy serbive) ishte refuzuar në mënyrë kategorike nga Të Persekutuarit e Hagës që këmbëngulnin vetëm për Pavarësi, fillimisht e Kushtëzuar ! Tash , Albin Bin Zaimi po thotë se ky propozim qenka bazë e mirë …. për çka  ?! Ky ësht bulshit propozim që , edhe pas vjetëve dhe pas dhjetë vjetëve tjerë nuk e bënë Kosovën shtet të pavarur dhe sovran por , me kërthizën e ndrikullave franko – gjermane e lidhë nyje me Serbinë ! Pamja e jashtme do të jetë ashtu si duam ne , përmbajtja do të jetë në kundërshtim me statusin e një shteti të pavarur dhe sovran ! I vetmi deri tani Memli Bin Milazimi ztha se e ka parë këtë propozim dhe se asnjëri në Kosovë nuk duhet ta parnojë si të tillë! Në Qeverinë Kurti 2 Patriotizmin dhe Atdhedashurinë duhet ta kërkoni me një teleskop sepse kanë mbetur vetëm gjurmët. Edhe disa qëe kanë treashëguar një bagazh patriotik këtë e kanë përdorur gjatë fushatës dhe për akomodim në pushtet duke u shndërruar në ndjekës të pashpirtë të kundërshtarëve që nuk pajtohen me halucinacionet e tyre . Kjo Bacë është për fillim , më vonë të shkruaj gjerësisht . Është një i ashtuquajturi Grup Teknik , kryesisht nga mercenarë dhe përfitues të Luftës dhe të Paqes , që marrin rroga 3500 euro për muaj duke i pregatitur materiale Ajnshtajnit të politikës kosovare , me test të IQ , mbi 350 , Besnik Muçiverces duke ia fyer thellësisht inteligjencën dhe kontributin e madh kombëtar të pamohueshëm …..për lirinë dhe pavarësinë e Mongolisë ! Këtë personalitet parahistorik , Albin Bin Zaimi e ka bërë njeriun kryesor për bisedime për faktin se nuk e fletë asnjë fjalë të vetme dhe se , në fund të baladës , ky  do të sakrifikohet , pa asnjë mëshirë ( edhe nuk meriton mëshirë ) duke ia adresuar tërë përgjegjësinë e që realisht nuk e ka . Besnik Muçiverca nuk ka mundësi t’i bartë koçet e Albin Bin Zaimit e as t’i kuptojë skenaret që janë shkruar ! Ka harruar ta ndërrojë dioptrinë , mbase !

Albin bin Zaimi është bërë miqësor dhe i afërt me opoziteën , jo se ka ndonjë vlerësim apo konsideratë për ta por se i duhet për t’i pastruar rrobat e palara , për ta pranuar propozimin e Trojkës dhe për të fituar kohë deri sa Serbia ( kur të bënë shelnja rrush) ta njohë pavarësinë e Kosovës . Ky është edhe misioni i vizites eventuale në Hagë sepse ka nevojë për përkrahjen e tyre . Vetëvendosje nuk ka problem me LDK-në sepse këta binden (në emër të interesit të shtetit dhe ruajtjes së miqësisë së përjetshme me ndërkombëtarët , me amerikanët në radhë të parë) dhe se LDK–ë nuk ka kapacitet të pengojë zbatimin e marrëveshjes eventuale në terren . Në radhët e PDK-së ka burra dhe gra  që kurrë nuk do ta pranojnë një marrëveshje ku nuk ka njohje , kanë trashëgimtarë biologjikë që , në mos si ata , pa asnjë dyshim do ta kundërshtojnë një marrëveshje të tillë . Populli shqiptar , hiç këtu kosovarët me prejardhje shqiptare gjithmonë kanë gjetur mënyrë dhe gatishmëri për të kundërshtuar çdo marrëveshje që është në kundërshtim me intereset kombëtare dhe shtetërore , pa pyetur për çmim që duhet paguar . Kush ngutet , përmutet thotë një urti popullore , që nuk buron nga Emanuel Kant por nga burrat e mençur të Odave Shqiptare prandaj duhet refuzuar këtë presion për nguti që , pa asnjë dyshim është shantazh klasik dhe i pacipë. Sikur që po bëhet loja me liberalizim të vizave , nuk ka targa , nuk ka viza! Nesër e njëjta mund të përsëritet , nuk ka marrëveshje në afat të caktuar dhe ashtu si po imponohet, nuk ka viza! LDK–ë po deklaron se po bëhen gati ta marrin pushtetin por pa opoziten ( PDK dhe AAK ). Duket se paskan vendosur të bëjnë koalicion me LV–në . Vetëm në këtë mënyrë mund ta marrin një copë pushtet , sikur që e ka Lista S‘Guxo sot !

Është një rregull : kush nuk ka bartë tirqi , nuk ia dinë as rëndësinë e lëmshit, i bërë nga leshi! Ta shohim !

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura