NË PREKAZ, NË FORTESËN E PARË TË UÇK’së – TE KULLA E HAMIT JASHARIT!

Në 24 vjetorin e Epopesë së UÇK’së

NË PREKAZ, NË FORTESËN E PARË TË UÇK’së – TE KULLA E HAMIT JASHARIT!

Nga Sheradin Berisha, Pashtriku 6 mars 2022

Prekazi i Poshtëm shtrihet rreth 2 km në lindje të Skënderajt. Është vendbanim i ndarë në lagje, i shtrirë në kodrina dhe lugina.

Para luftës kishte 220 shtëpi, me 1630 banorë shqiptarë. Gjatë luftës janë djegur e shkatërruar 178 shtëpi dhe objekte të shumta ekonomike, ndihmëse dhe të tjera.

Si shkohet deri në Prekaz?

Në kthesën e parë sapo e kalon Skënderajin, në krah të djathtë të rrrugës së asfaltuar, është i vendosur mbishkrimi “BAC U KRY”.

Ndërkaq në hyrje të fshatit Prekaz, përpara Kompleksit Memorial “Adem Jashari”, ndodhet Kulla Memoriale e familjes së madhe të Hamit Jasharit (e familjes së Gjeneral Musa Jasharit), e cila në Betejën e Lavdishme të 5 – 7 marsit 1998, ishte fortesa e parë e UÇK-së që u përballë me forcat pushtuese ushtarake – policore serbe!

Gjatë kësaj rezistence të fuqishme ranë dëshmorë 12 anëtarë të familjes së Hamit e Sala Jasharit, dhe 3 anëtarë të familjes Halili & Bazaj.

Në këtë betejë ranë për të mos vdekur kurrë:

1. Hamit Jashari 1934 – 1998

2. Sala Sheremet Jashari 1943 – 1998

3. Sadik Hysen Jashari 1932 – 1998

4. Afije Hysen Jashari 1938 – 1998

5. Hamdi Sadik Jashari 1960 – 1998

6. Elfije Sadik Jashari 1963 – 1998

7. Fatime Sadik Jashari 1970 – 1998

8. Ramiz Sadik Jashari 1974 – 1998

9. Qerim Hus Jashari 1944 – 1998

10. Hajrije Zymer Jashari 1957 – 1998

11. Shahin Qerim Jashari 1973 – 1998

12. Ukshin Qerim Jashari 1976 – 1998

13. Isak Halili 1934 – 1998

14. Fatime Bazaj 1978 – 1998

15. Smail Bazaj 1980 – 1998

Qoftë i përjetshëm kujtimi dhe lavdia për Dëshmorët e Kombit!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura