PASHTRIKU: SHKRIMTARI GREK NIKOS DIMOU KA THËNË ‘NE DIKUR FLISNIM SHQIP’

(Pashtriku.org, 18. 12. 2012) – Shkrimtari dhe kolumnisti i njohur Michael Kimmelman në artikullin me titull: “Elgin Marble Argument in a New Light” të botuar në “The New York Times, June 23, 2009″ ndër të tjera ka shkruar: “Është faji i një gjermani,” tha zoti Dimou (Nikos Dimou, një shkrimtar i shquar në Greqi) në lidhje me krenarinë greke mbi këtë çështje. Ai po i referohej gjermanit Johann Winckelmann, historianit të artit të shekullit të 18-të, vizioni i të cilit mbi një Greqi të lashtë “të populluar nga njerëz të hijshëm, të gjatë, flokëverdhë, të ditur, që përfaqësonin përsosmëri”, siç e thotë zoti Dimou, u imponua ndaj vendit me qëllim që të krijohej identiteti modern grek. “Ne dikur flisnim shqip dhe e quanim veten romanë, por pastaj Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix, ata të gjithë, na thanë,”Jo, ju jeni Grekë, pasardhës direkt të Platonit e Sokratit”, dhe ajo u bë. Nëse një komb i vogël dhe i varfër ka një barrë të tillë mbi supet e tija, ai kurrë nuk do shërohet.”

Shkrimtari, Michael Kimmelman

…………………………………………

Më poshtë lexoni këtë citat të shkëputur nga ky artikull:
“It’s the fault of a German,” Mr. Dimou (Nikos Dimou, a prominent writer in Greece) said about Greek pride in this cause. He was referring to Johann Winckelmann, the 18th-century German art historian whose vision of an ancient Greece “populated by beautiful, tall, blond, wise people, representing perfection,” as Mr. Dimou put it, was in a sense imposed on the country to shape modern Greek identity.
“We used to speak Albanian and call ourselves Romans, but then Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix, they all told us, ‘No, you are Hellenes, direct descendants of Plato and Socrates,’ and that did it. If a small, poor nation has such a burden put on its shoulders, it will never recover.”

Për më tepër lexoni të plotë artikullin me titull: “Elgin Marble Argument in a New Light” të botuar në: “The New York Times, June 23, 2009″ nga autori, Michael Kimmelman:

KLIKONI KËTU:

http://www.nytimes.com/2009/06/24/arts/design/24abroad.html?pagewanted=all

=================================

ARGUMENT + …:

SHIKONI: DOKUMENTARIN, GREQIA SHTET I SHQIPTARËVE

*   *   *

(Përgatiti kryeredaktori i pashtriku.org, Sh.Berisha)

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura