PERSONALITIETI I SHQUAR I ARTIT DHE KULTURËS SHQIPTARE – MOIKOM ZEQO ËSHTË NDERUAR ME TITULLIN

Pashtriku.org, 06. 03. 2016: Këshilli Bashkiak Berat i ka akorduar sot titullin “Qytetar Nderi” shkrimtarit dhe arkeologut të njohur Moikom Zeqo. Në ceremoninë e dhënies së titullit krahas Kryetarit të Bashkisë, Petrit Sinaj, dhe Kryetares së Këshillit Bashkiak Nikoleta Manka ishin të pranishëm deputetët e Qarkut të Beratit, Eduard Shalsi, Anila Agalliu, Eduard Bejko, Prefekti i Qarkut Fadil Nasufi, Këshilltarët e Këshillit Bashkiak dhe drejtues institucionesh. Të ftuar nderi në këtë ceremoni ishin edhe shumë intelektualë si Shaban Sinani e Namik Dokle.
Moikom Zeqo është autori i 65 librave me poezi, prozë, studime arkeologjike, për historinë e artit, si dhe të një numëri skenaresh për filma kinematografikë e televizivë me karakter arkeologjik dhe kulturor. Ka marrë disa herë çmime të para për librat e tij.

Krijime të Moikom Zeqos janë përkthyer në gjuhët anglisht, frëngjisht, greqisht, italisht, serbokroatisht, bullgarisht, rumanisht, polonisht, danisht, esperanto, gjermanisht. Pasioni i tij është edhe piktura. Është autor i tri ekspozitave vetjake në pikturë. Moikom Zeqo është sot një nga personalitetet më të mëdha dhe të njohura të kulturës sonë kombëtare.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura