PROKURORJA E BE-së, KÖVESI PO HETON URSULA VON DER LEYEN & Co, PËR BLERJEN MILIARDËSHE TË VAKSINAVE COVID -19

Skandalet e korrupsionit në BE!

PROKURORJA E BE-së, KÖVESI PO HETON URSULA VON DER LEYEN & Co, PËR BLERJEN MILIARDËSHE TË VAKSINAVE COVID -19

Nga Sheradin Berisha. Facebook 19.12.2022 – Pashtriku 16. 01. 2023

Javën që lamë pas ka plasur një Skandal i korrupsionit në kryeqendrën e BE në Bruksel. Hetuesit Belg kanë kontrolluar disa zyra në  Parlamentin Evropian dhe në shumë lagje të Brukselit. Ky skandal duket që po e lë nën hije një hetim tjetër që kishte nisur më herët, për kontratat mbi 30 miliardëshe për vaksinat Korona nga Shefja e Komisionit të BE-së, Ursula Von Der Leyen.

***

Vilimsky për marrëveshjen e vaksinës Pfizer: “Nevoja urgjente për sqarim mbi rolin e von der Leyen”

Kryetarja e Komisionit nuk dëshiron të zbulojë komunikimin e saj me shefin e Pfizer, Bourla, i cili tashmë është kritikuar edhe nga një raport i Gjykatës së Auditorëve të BE-së.

Nga Harald Vilimsky, më 13 shtator 2022

Ka më shumë se një nevojë urgjente për sqarime në lidhje me rolin e shefes së Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen në prokurimin e vaksinës Covid nga grupi Biontech-Pfizer. Komisioni dhe von der Leyen po e pengojnë këtë çështje në një mënyrë që sugjeron se diçka nuk shkoi siç duhet”, tha Harald Vilimsky, kreu i delegacionit liberal në Parlamentin Evropian sot.

Sfondi është një raport i publikuar dje nga Gjykata e Auditorëve të BE-së, i cili kritikon faktin se Komisioni nuk dëshiron të zbulojë asnjë detaj rreth këtij transaksioni dhe ka injoruar kanalet e zakonshme të prokurimit. Çështja kryesore është një kontratë e tretë me Pfizer, e lidhur në maj 2021, për deri në 1.8 miliardë doza vaksine me vlerë 30 miliardë euro. Sipas Gjykatës së Audituesve, kjo është kontrata më e madhe e vaksinave që Komisioni ka nënshkruar dhe do të dominojë portofolin e vaksinave të BE-së deri në fund të vitit 2023, thuhet në raport.

Gjëja pikante në të është mbi të gjitha SMS-të që von der Leyen shkëmbeu me shefin e Pfizer, Albert Bourla, përpara marrëveshjes. Von der Leyen e informoi Avokatin e Popullit të BE-së vetëm në qershor se ata nuk mund të gjendeshin. Kjo në asnjë mënyrë nuk korrespondon me transparencën e kërkuar të autoriteteve të BE-së dhe sugjeron që diçka duhet të fshihet këtu”, thotë Vilimsky.

New York Times raportoi për herë të parë për trafikun SMS më shumë se të pazakontë midis von der Leyen dhe Bourla në prill 2021. Ndërsa BE pagoi 15.50 euro për dozë për dërgesat e para, kostot u rritën në 19.50 euro për dozë pas kontaktit personal midis von der Leyen dhe Shefit të Pfizerit, siç raportoi Financial Times pasi kishte parë pjesë të kontratave.

“Von der Leyen me sa duket ka një problem serioz me komunikimin e saj me celular. Edhe si ministre gjermane e Mbrojtjes, mesazhet që kishin të bënin me komisionimin problematik të konsulentëve të jashtëm u fshinë nga celulari i saj i punës”, tha eurodeputetja liberale. “Ose von der Leyen do ta gjejë SMS-në e saj me shefin e Pfizer sa më shpejt që të jetë e mundur, ose do të duhet të përballojë akuzën se diçka nuk shkon me marrëveshjen mega të vaksinës. Atëherë duhet t’i sugjeroni dorëheqjen e saj si kryetare e Komisionit të BE-së”, tha Vilimsky.

Kush është Harold Vilimsky

Është Shefi i delegacionit | Anëtar i Komisionit për Punë të Jashtme (AFET) | Zëvendës Anëtar i Komisionit për Liritë Civile, Drejtësinë dhe Çështjet e Brendshme (LIBE)

_________

Burimi:

***

Marrëveshjet e vaksinave: Kjo gjuetare korrupsioni po heton Von der Leyen & Co

Po bëhet e vështirë për Ursula von der Leyen

 Gjuetarja kryesore e korrupsionit në Evropë, Laura Kövesi, ndjek të gjithë ata që kanë regjistruar marrëveshjet farmaceutike shumë miliarda dollarëshe që lidhen me vaksinimin e koronës në BE.

“E patrembur dhe e patrembur”, kështu përshkruhet prokurorja Kövesi. Dhe duhet të jetë, duke pasur parasysh armiqtë e fuqishëm që ajo ka hapur për të gjuajtur.

“Zyra e Prokurorit Publik Evropian (EPPO) konfirmon se ka një hetim në vazhdim për blerjen e vaksinave Covid-19 në Bashkimin Europian. Ky konfirmim i jashtëzakonshëm është për shkak të nivelit jashtëzakonisht të lartë të interesit publik. Nuk do të jepen detaje të mëtejshme për momentin”, tha agjencia.

Ajo që fshihet pas këtij mesazhi ndoshta e bën edhe Ursula von der Leyen të dridhet.

***

Komisioni i BE-së është shumë nervoz për hetimin, raporton revista Politico. Sigurisht, negociatat për vaksinat Covid ishin një çështje e shefes. Vetë Von der Leyen kishte arritur marrëveshjen prej 71 miliardë eurosh me shefin e Pfizer, Albert Bourla.

Prokurorja Kövesi nuk është e para që merret me prokurimin e vaksinave: një vit më parë,

 ombudspersonja e BE-së Emily O’Reilly donte të dinte se çfarë kishte në kontratat me kompanitë farmaceutike. Por von der Leyen nuk mundi të gjente mesazhet që ajo shkëmbeu me shefin e Pfizerit Bourla për këtë temë. Avokati i Popullit u informua se mesazhet SMS me “përmbajtje të parëndësishme” nuk arkivoheshin në mënyrë parimore.

Të mëdhenjtë e BE-së ndoshta nuk do të mund të luajnë lojëra të tilla me prokuroren Kövesi.

Megjithatë, me Laura Codruța Kövesi, von der Leyen tani përballet me një kalibër tjetër siç është Laura Codruța Kövesi

Ish-basketbollistja ishte ngatërruar me mafian vendase në Rumani për të përfaqësuar vlerat e BE-së. Deutsche Welle e përshkroi dikur Kövesin si një “ikonë kundër korrupsionit”, sepse ajo ndërmori rreziqe të mëdha personale kundër makinacioneve të errëta në vendin e saj. Ajo gjithashtu nuk u shmang nga aleancat radikale: kundërshtarët e saj në Rumani e akuzuan atë se kishte bashkëpunuar me shërbimin sekret vendas SRI për të ndjekur kriminelët, raporton Berliner Zeitung.

————–

Burimi:

https://exxpress.at/impfstoff-deals-diese-korruptions-jaegerin-ermittelt-gegen-von-der-leyen-co/

***

Pfizer: “Duhej të rrezikonim gjithçka në këtë mënyrë”

Nuk dihet se cilat aleanca ka krijuar Kövesi në Bruksel. Megjithatë, hetimet vijnë në një kohë kur industria farmaceutike duhet t’i përgjigjet pyetjeve në lidhje me kontratat e errëta përpara një komisioni të Parlamentit të BE-së. Edhe këtu, gatishmëria e Pfizer për të bashkëpunuar me sa duket nuk është shumë e theksuar: ndërsa drejtuesit e Moderna, Sanofi dhe Astrazeneca dolën para komitetit.

Bosi i Pfizer Bourla anuloi pjesëmarrjen e tij në një njoftim të shkurtër dhe dërgoi përfaqësuesen e tij Janine Small. Ndër të tjera, ajo i tha komitetit se Pfizer nuk kishte kryer asnjë studim nëse vaksinimi me vaksinën BionTech parandalonte infeksionin e palëve të treta: “Duhej të lëviznim me shpejtësinë e shkencës për të kuptuar me të vërtetë se çfarë po ndodhte në treg. Në këtë kuptim, ne duhej të rrezikonim gjithçka.”

Von der Leyen ndihmoi në zbatimin e shpejtë të kontratave miliardë eurove, detajet e të cilave janë sekrete edhe sot e kësaj dite, se ajo kishte krijuar një marrëdhënie të ngushtë personale me Albert Bourlën. Bourla i tha New York Times se ai dhe von der Leyen “zhvilluan një besim reciprok sepse ne jemi të përfshirë në biseda intensive”. Bourla: “Ajo dinte detaje për variantet, dinte detaje për gjithçka. Kjo e bëri diskutimin shumë më të gjallë.”

Detajet e kushteve të kontratës të negociuara në mesazhet me tekst mes Bourla dhe presidentes mund të harrohen. Janine Small i dha vetëm një thënie Parlamentit të BE-së mbi temën: Pfizer nuk do të negocionte kontratat me SMS. Është shkruar në yje se si do të shkojnë gjërat.

Megjithatë, Politico paralajmëron që të mos merret lehtë rasti: “Duke pasur parasysh që zyra e prokurorit të BE-së heton në mënyrë specifike në çështjet penale, nuk mund të mbitheksohet se sa keq do të ishte për von der Leyen nëse ajo do të përfshihej në hetim.” Komisioni i BE-së i qëndron argumentit të tij. Në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve rreth procesit, një zëdhënës tha se komisioni “nuk kishte marrë ende asnjë informacion mbi këtë temë”.

————–

Burimi:

Von der Leyen nervös: EU-Staatsanwaltschaft ermittelt wegen Pfizer-Deal

https://www.berliner-zeitung.de/wirtschaft-verantwortung/von-der-leyen-nervoes-eu-staatsanwalt-ermittelt-wegen-pfizer-deal-li.281403

***

Marrëveshja e vaksinës kundër COVID të Von der Leyen vjen nën kritika nga kryeqytetet e BE-së

‘Çfarë u premtua? Ne me të vërtetë do të donim ta dinim”, tha një zyrtar belg.

 Zyrtarët e lartë shëndetësorë të BE-së po bëjnë thirrje për transparencë më të madhe në kontratën më të madhe të bllokut për vaksinat kundër COVID – një për të cilën Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen mori një rol personal në negocimin.

“Çfarë u premtua? Ne me të vërtetë do të donim të dinim,” tha Pierre Cartuyvels, zëvendës përfaqësues i përhershëm për Belgjikën, në lidhje me kontratën shumë miliardë euro me BioNTech/Pfizer, gjatë një takimi të zyrtarëve shëndetësorë të BE-së në Bruksel të premten.

Ishte një pikë e zgjedhur nga Ministri irlandez i Shëndetësisë, Stephen Donnelly, i cili tha se mungesa e transparencës rreth negociatave të kontratës mund të sigurojë “karburant për keqinterpretim”, edhe nëse rezultati është “dukshëm i matur dhe i justifikuar”.

Marrëveshja në fjalë, për deri në 1.8 miliardë doza të vaksinës BioNTech/Pfizer, tashmë është vënë nën një shqyrtim intensiv. Në fillim të këtij viti, një raport i Gjykatës Evropiane të Audituesve vuri në dukje refuzimin e Komisionit për të nxjerrë ndonjë detaj në lidhje me rolin e von der Leyen në negociatat e tij. Në prill 2021, New York Times raportoi se shefi i Komisionit shkëmbeu mesazhe me tekst me Albert Bourla, shefin ekzekutiv të Pfizer, në prag të marrëveshjes.

Blerjet e vaksinave të BE-së për COVID janë gjithashtu nën hetim nga Zyra e Prokurorit Publik Evropian, megjithëse nuk ka specifikuar ende se kush po hetohet ose cilat nga kontratat e vaksinave të BE-së janë nën shqyrtim.

Tepsia aktuale e vaksinës “ekspozoi dobësinë e marrëveshjeve të negociuara nga Komisioni”, tha ministri polak i shëndetësisë Adam Niedzielski”.

___________

Burimet:

Von der Leyen’s COVID vaccine deal comes under fire from EU capitals

https://www.politico.eu/article/ursula-von-der-leyen-covid-vaccine-deal-under-fire-eu-capitals/

***

VERTRAG ÜBER CORONA-IMPFSTOFFE

Europäische Staatsanwaltschaft ermittelt zu Impfstoff-Käufen der EU

https://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/gesundheit/coronavirus/staatsanwaltschaft-ermittelt-zu-impfstoff-kaeufen-der-eu-18388873.html

(Në shqip e përgatiti: Sheradin Berisha) 

____________

E VËRTETA QË THA KRYETARJA E BE-së URSULA VON DER LEYEN (VIDEO)

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura