SHBA-ja QYSH NË VITIN 2005 U PËRPOQ TË FINANCOJË LABORATORË BIOLOGJIK NË UKRAINË!

Sot gazeta e përditshme kombëtare në Zelandë të Re “Daily Telegraph NZ” boton artikullin:

SHBA-ja QYSH NË VITIN 2005 U PËRPOQ TË FINANCOJË LABORATORË BIOLOGJIK NË UKRAINË!

Nga Daily Telegraph NZ – 12 Mars 2022

Moska ka zbuluar prova se Kievi urdhëroi disa laboratorë biologjikë, të cilët morën fonde nga SHBA, për të shkatërruar mostrat e patogjenëve të rrezikshëm.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë thotë se ka prova se këta laboratorë biologjikë po punonin në armë biologjike që synonin disa etni. Kievi dhe Uashingtoni e mohojnë atë.

Qeveria e SHBA-së iu ka shmangur pyetjeve për disa kohë në lidhje me faktin se financoi laboratorët biologjikë në Ukrainë, derisa Zëvendës Sekretarja e Shtetit për Çështjet Politike, Victoria Nuland, pranoi më 8 mars se Uashingtoni u ofroi ndihmë këtyre laboratorëve (por megjithatë shmangu konfirmimin dhe akuzat e Rusisë se Kievi zhvilloi armë biologjike atje). Nuk është e qartë se çfarë i mori SHBA-së kaq shumë – veçanërisht pasi ajo dinte shumë mirë për të paktën një laborator të tillë për më shumë se një dekadë.

Falë punës së “Qendrës së Kundërpërhapjes së Forcave të Armatosura të SHBA-së”, u ruajt një fragment mediatik i datës 17 qershor 2010, që tregonte se si senatori i atëhershëm amerikan Richard Lugar “përshëndeti hapjen e Laboratorit Qendror të Përkohshëm të Referencës (ICRL) në Odessa, Ukrainë”.

Sipas artikullit, të botuar fillimisht nga BioPrepWatch.com (dhe i ruajtur vetëm në arkivat e internetit dhe copëzat e Qendrës së Kundërpërhapjes), objekti ishte një laborator i nivelit 3 të biosigurisë – që do të thotë se ishte i pajisur për të trajtuar patogjenët më të rrezikshëm në Tokë, si antraksi dhe ethet Q. Ai ishte krijuar posaçërisht për të hulumtuar këta patogjenë, thuhet në artikull duke cituar senatorin e ndjerë.

“Bashkëpunimi i vazhdueshëm i partnerëve Nunn-Lugar ka përmirësuar sigurinë për të gjithë njerëzit kundër armëve të shkatërrimit në masë dhe përdorimit të mundshëm terrorist, përveç përparimeve në parandalimin e pandemive dhe pasojave të shëndetit publik”, tha Senatori Lugar në atë kohë.

Për më tepër, bisedimet për krijimin e ICRL në Ukrainë datojnë edhe më tej – në vitin 2005, sipas një botimi të arkivuar të Nunn-Lugar Report nga gushti i atij viti. Në atë kohë, Lugar dhe (në atë kohë) kolegu i tij senator Barack Obama po koordinonin përpjekjet me autoritetet ukrainase për të studiuar dhe ndihmuar në parandalimin e përhapjes së gripit të shpendëve.

Rastësisht, gripi i shpendëve ishte një nga patogjenët që laboratorët e Kievit po studionin në kontekstin e përhapjes së mundshme të patogjenëve të rrezikshëm nëpërmjet migrimit të shpendëve nga Ukraina në Rusi, sugjeruan gjetjet e Ministrisë së Mbrojtjes Ruse.

Përfundimisht, Ukraina nënshkroi një marrëveshje me SHBA-në sipas Aktit Nunn-Lugar, i cili kërkonte heqjen e armëve të shkatërrimit në masë nga ish-shtetet sovjetike dhe ra dakord për ndërtimin e një laboratori modern për trajtimin dhe studimin e patogjenëve të rrezikshëm në territorin e saj.

Pavarësisht se përfundimisht pranoi praninë e laboratorëve biologjikë të financuar nga SHBA në Ukrainë, Victoria Nuland nuk mori parasysh akuzat e Rusisë për eksperimentet për modifikimin e patogjenëve të rrezikshëm dhe kthimin e tyre në armë biologjike.

Në të njëjtën kohë, ajo tha se Uashingtoni ishte “mjaft i shqetësuar” me perspektivën e kapjes së këtyre laboratorëve nga ushtria ruse gjatë operacionit të tyre special në territorin ukrainas.

Drejtori i CIA-s, William Burns, pretendoi se Ukraina nuk kryen kërkime mbi patogjenin e rrezikshëm që mund të përdoret në armët biologjike.

Ai hodhi poshtë deklaratat e ushtrisë ruse si “propagandë” dhe një pretekst të mundshëm për “operacione të flamurit të rremë”. Nga ana tjetër Organizata Botërore e Shëndetësisë, i bëri thirrje Ukrainës që të shkatërrojë patogjenët me kërcënim të lartë të vendosur në laboratorët e saj – duke përmendur nevojën për të parandaluar “lëshimin aksidental ose të qëllimshëm” të tyre.

(Përgatiti në shqip: Sheradin Berisha)

————–

Burimi:

US TRIED TO FUND BIO LABS IN UKRAINE AS EARLY AS 2005, RECORDS SHOW

——–

Dëshmitë ilustruese:

1. Pamja e ekranit të Raportit të arkivuar Nunn – Lugar nga gushti i vitit 2005.

2. Artikulli i botuar në BioPrepWatch.com më 17 qershor 2010 dhe i ruajtur nga “Qendra e Kundërpërhapjes së Forcave të Armatosura të SHBA”.

……………

SHTOJCË

Në Ukrainë zbulohen laboratorë të armëve biokimike!

A PO ZHVILLOHET LUFTA NË UKRAINË EDHE PËR LABORATORËT E ARMËVE BIOLOGJIKE – KIMIKE?!

Nga Sheradin Berisha, Facebooku 11 mars 2022

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura
Read More

FRYMËZIM VJESHTE

Nga Rexhep Kasumaj Frymëzim vjeshte (Një sprovë…) Vdekja e fundit e “Katarinës”… 1. Berg Karabach, (Azerbajxhan i pasur),…