SHERADIN BERISHA: DIJA E NJERIUT SA NJË PIKË UJË NË OQEAN!

Pashtriku, 7 dhjetor 2020: Diku e kam lexuar se: “sa më e madhe është padituria, aq më të ngurta janë mendimet”.
Nuk duhet të pretendojmë se i dimë të gjitha!
“Ajo që dimë është një pikë ujë, ajo që nuk dimë është një oqean”, ka thënë shkenctari i shquar anglez, Isak Njutoni (1643 – 1727).
Në këtë kuadër, thënia e filozofit të antikitetit, Sokratit (469 – 399 p.e.s): “unë e di një gjë, që s’di asgjë”, tregon qartë se, njeriu ka dije të kufizuar, ndërsa mosdija është e pakufishme, ashtu sikurse pafundësia e universit (gjithësia) me shumë të panjohura!

Isak Njuton (Isaac Newton), 25 dhjetor 1642 – 20 mars 1727.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura