SHERADIN BERISHA: DREJTËSIA NË KANADA, NJË MËSIM PËR NE!

Pashtriku, 14 gusht 2020: Një mësim për ne!
Në Kanada, një burrë i moshuar u arrestua për vjedhje të bukës dhe u dërgua në gjygj.
Plaku e pranoi fajin dhe rrëfeu:
“Unë isha shumë i uritur, gati sa vdiqa nga uria.”

Gjykatësi vendosi:
“Ju e dini që keni bërë vjedhje, dhe unë po ju porosis që të paguani dhjetë dollarë kompenzim. Unë e di që ju nuk mund ti paguani këto para, kështu që unë do të paguaj për ju.”
Të gjithë në sallën e gjyqit heshtën, gjykatësi mori dhjetë dollarë nga xhepi dhe kërkoi që të meren në thesar si kompensim për dënimin e plakut.
Pastaj u ngrit në këmbë dhe iu drejtua sallës:
“Ju të gjithë jeni fajtorë, dhe secili prej jush duhet të paguajë nga dhjetë dollarë për ju, sepse jetoni në një qytet ku një i moshuar detyrohet të vjedhë që të mos vdes nga uria.”
Në sallën e gjyqit u mblodhën 480 dollarë dhe paratë e mbledhura gjykatësi ia dorëzoi plakut.
Dhe gjykatësi shtoi:
“Nëse në një qytet ku jetojnë njerëz të civilizuar shihni të varfër, atëherë dijeni që pushtetarët e këtij qyteti vjedhin pronat e njerëzve.”!!!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura