SHERADIN BERISHA: GJENEZA E KORRUPSIONIT DHE KRIMIT TË ORGANIZUAR NË KOSOVËN E PASLUFTËS

Pashtriku.org, 12. 01. 2016: Të gjitha njohuritë tona, korrupsionin dhe krimin e organizuar në një vend e përkufizojnë si shpërdorim të pushtetit për përfitime personale, duke filluar nga mitmarrja në administratën e shtetit, për të vazhduar me marrëveshjet e fshehta në prokurimet publike të tenderëve për veprimtari të ndryshme ndërtimi nga kompanitë e njerëzve të afërt me politikanët, kompani këto që kanë financuar vazdimisht edhe fushatat zgjedhore të partive politike PDK-LDK-AAK-AKR…; me përvetësimin dhe abuzimin e fondeve publike nga të gjitha nivelet e pushtetit (buxheti i qeverisë dhe i komunave), siç është rasti me ndërtimin e autostradës Morinë – Prishtinë dhe Prishtinë – Shkup; privatizimi dhe shitja e aseteve publike – kombëtare, reketimi, kontrabanda me cigare, derivate të naftës, etj.etj. Rrjedhimisht mund të thuhet se: të gjithë ata që ishin dhe janë në pushtet, abuzuan e abuzojnë me këto veprimtari publike, cilësohen si të përfshirë në korrupsion dhe krim të organizuar.

Duke u bazuar në dokumentarin e përgatitur nga organizata “Ҫohu” dhe Qendra për Gazetari Hulumtuese, me titull: ’KORRUPSIONI DHE KRIMI I ORGANIZUAR NË KOSOVË’, rezulton se, të gjitha qeveritë e pasluftës në Kosovë (gjer më sot) në bashkëveprim me oligarkë të koorporatave të ndryshme të huaja, si dhe mentorë tjerë që vepronin e veprojnë në kuadër të UNMIK-ut, EULEX-ut, UNDP, Agjensionit Kosovar për Privatizim etj.etj., janë bartës të krimit të Organizuar dhe Korrupsionit në Kosovë…!!!
***
Shikoni me kujdes shtatë pjesët e dikumentarit: “KORRUPSIONI DHE KRIMI I ORGNIZUAR NË KOSOVË”!

…………………………………………………………………

Ndërkaq këtu mund ta shikoni dokum:entarin në tërësi

 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura