SHERADIN BERISHA: OPINIONET DHE FAKTET HISTORIKE

Pashtriku.org, 7 dhjetor 2018: Shpeshherë lexojmë opinione të ndryshme për ngjarje të shumta historike, të cilat parimisht nuk prezentojnë historinë e mirëfillt, sepse opinioni i bazuar në imagjinatë e ‘mbyt’ faktin historik! Rrjedhimisht historia shkruhet nga të dhënat e vërtetuara arkivore, e jo nga opinionet e imagjinuara!
Filozofi, historiani dhe arkeologu i shquar anglez, Robin George Collingwood (1889 – 1943) në librin e tij: “Der Historiker als Detektiv – der Detektiv als Historiker” (Historiani si dedektiv – Dedektivi si historian) nënvizon se: “Histori është ajo që e bën historiani. Kur historianët e kundërshtojnë njëri tjerin në mënyrë kritike, atëherë mendoj se është hapur shtegu për hulumtime.”
Hulumtimet – kërkimet e të dhënave arkivore shkrimore etj., janë bazë mbi të cilat historiani shkruan histori, ndërkaq opinioni i njerëzve është i lirë dhe joshkencor! /

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura