SHIRLEY C.DIOGUARDI: JAM KUNDËR ZGJATJES SË MANDATIT TË EULEX’it DHE PËRFSHIRJES SË OKB’dë, PASI TANI NË KOSOVË KEMI TË BËJME ME NJË LLOJ PROTEKTORATI DHE NUK KEMI PAVARËSI TË PLOTË! (VIDEO)

Pashtriku.org, 25. 04. 2014 – Me 6 prill, 2014, Këshilltarja për Çështje të Ballkanit Shirley Cloyes DioGuardi i dha një intervistë Zërit të Amerikës ku ajo vuri në pikëpyetje legjitimitetin e zgjatjes së mandatit të EULEX-it dhe Kombeve të Bashkuara në Kosovë, kundërshtoi krijimin e Tribunalit për hetimin e krimeve të supozuara të UÇK-së, hetim që bazohet në deklaratat e pabazuara të bëra nga diplomati zviceran Dick Marty, si dhe nënvizoi nevojën për ti dhënë fund abuzimit të fuqisë politike në Kosovë dhe Maqedoni. Znj.Shirley Cloyes DioGuardi, thotë se në Kosovë duhet të konsiderohet ndërprerja e misionit të EULEX-it dhe OKB-së, ndërsa klasa politike të marrë përgjegjësi për zhvillim të vendit para të gjithë popullatës, përfshi grupet e pakicave. Në intervistën me gazetarin Julian Zyla të Zërit të Amerikës, këshilltarja e grupit lobist me qendër në Nju Jork shpreh opinionin e saj dhe për çështjen e Krimesë dhe zhvillimet në Maqedoni.


Shirley Cloyes DioGuardi

 ========================
INTERVISTËN E PLOTË MUND TA SHIKONI KËTU:

……………………………………….

(Përgatiti kryeredaktori i pashtriku.org, Sh. Berisha) 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura
Read More

HEPATITI!

HEPATITI! Nga Sheradin Berrisha, Pashtriku 25 Prill 2022 Një hepatit po prek fëmijët në mbarë botën! Organizata Botërore…