SUNDIMI I NJERIUT NGA SISTEMI I PIRAMIDËS!

SUNDIMI I NJERIUT NGA SISTEMI I PIRAMIDËS!

Nga Sheradin Berisha, Pashtriku 22 tetor 2021

Njohuri themelore

“Politikanët janë kamarierët e bankierëve”, dijetari amerikan, Erza Pound, 1885 – 1972.

E majta dhe e djathta në politik janë dy anët e PARASË, ndërsa PRONARI dhe menexhuesi i parasë është BANKA!

Partitë me përcaktime të ndryshme ideologjike, në planin e brendshëm janë grupime politike që garojnë për pushtet për ta menaxhuar paranë dhe pasurinë publike etj., të një vendi.

Ndërkaq në planin e jashtëm këto parti politike (të veshur me pushtet), në forma të ndryshme “bashkëpunimi” iu nënshtrohen mekanizmave të shumtë ndërkombëtare që grupohen në një elitë globale të kryesuar nga elita bankare! Elita e bankierëve është shtylla kurrizore e sistemit si tërësi e strukturuar!

Sistemet politike, partiake, policore, ato të shërbimeve inteligjente, të drejtësisë, të shëndetësisë, të religjioneve, të ushtrisë (NATO etj), sistemi i bankave (BB, FMN etj), i shtëpive mediale (gazeta, TV, Interneti etj), i arsimit (të gjitha nivelet), i artit (kultura), i filmit (Hollivudi), sistemi i korporatave të oligarkisë globale etj., ndërtohen mbi bazën e PIRAMIDËS!

Rrjedhimisht sistemi piramidës i vë nën kontrollë të gjitha segmentet e poshtme të sistemit, sipas principit shumicë (populli), pakicë (elita)!

Në themelet e piramidës është populli, pastaj duke u ngritur shkallë – shkallë kemi pakicat elitare, ndërsa në krye është elita bankare!

Të gjitha bashkimet dhe unionet ndërtohen me shembullin e Piramidës. Edhe Bashkimi Europian (BE) ndërtohet mbi këtë bazë!

Shtetet e BE’së në sistemet e tyre të brendshme janë “minipiramida”, ndërsa në sistemin e jashtëm në mënyrë të strukturuar ndërtojnë ‘megapiramidën’ që quhet Bashkim Europian (BE) me maje (seli) në Bruksel!

Brukseli si kupolë e sundon gjithë piramidën!  Ngjashëm me piramidën e BE’së kemi: SHBA-të, Rusinë, Kinën, Indinë, Australinë, Kanadanë etj.

Organi më i lartë në botë, ku përfshihen 193 shtete (dhe dy shtete vëzhgues) është Organizata e Kombeve të Bashkuar (OKB).

OKB është selia e piramidës globale!

Në këtë seli është centralizuar i gjithë sistemi global që punon për një REND TË RI BOTËROR me një Qeveri Botërore, në krye me Elitën globale të bankierëve!

Për Rendin e ri botërorë, më 11 shtator 1991 ka folur edhe persidenti amerikan, George H. W. Bush: Shikoni e dëgjoni fjalimin e tij:

“New World Oder”, George H.W.Bush, 11/9/91

Elitën globale të bankierëve e përbëjnë:

– Familja Rotshild,

– Familja Rokfeler,

– Morganët,

– Kisingerët,

– DuPontët,

– Astori,

– Pondy,

– Collins,

– Freemanet,

– Kenedy,

– Li,

– Onassi,

– Disney,

– Russeli,

– Van Duyn etj.

Kjo elitë në literaturë quhet ILUMINATI!

***

Lexoni: Elita udhëheq me botën!

https://pashtriku.beepworld.de/…/kashtrendiiribotror_22…

***

Të gjitha revolucionet e shek.XVIII -XX, dy luftërat botërore, luftërat rajonale, luftërat ndërmjet dy shteteve, luftërat qytetare, epidemitë e shumta sikurse Plandemia Covid19 etj., nuk kanë ndodhur rastësisht, aksidentalisht! Ato janë shkaktuar, financuar, kontrolluar e menaxhuar, nga Elita e bankierëve, e cila ndryshe quhet iluminati!

What The Pyramid On The Back Of A One Dollar Bill Means

***

Duke e kuptuar ndërtimin e sistemit të PIRAMIDËS, e dimë mirëfilli ku është Shqipëria dhe Kosova, dhe çfarë ndikimi kanë lidershipi politik e institucional në këtë piramidë! Mbi te gjitha kuptojmë varësinë e plotë të këtij lidershipi nga ELITA SUPREME si dhe manipulimin lokalë (në Shqipëri e Kosovë), të konstruktuar e dirigjuar nga mashtruesit global të kësaj elite!

FUQIA E SISTEMIT BANKARË NË SHBA!

Presidenti i 28’te amerikan, Woodrow Wilson (1913-1921) ka thënë se: ‘industria amerikane menaxhohet nga një fuqi e padukshme, e organizuar, e ndërtuar, e kompletuar dhe e pakapshme’.

– Cila është ajo fuqi?!

– Është Sistemi i Krediteve bankare!

Wilsoni lidhur me këtë sistem thotë:

“Monopoli më i madh i këtij vendi (SHBA) është ai mbi kreditin e madh. Një komb i madh industrial kontrollohet nga sistemi i tij i krediteve (bankierëve). Rritja e Kombit tonë dhe i të gjithë aktiviteteve tona, është në duart e disa njerëzve që kontrollojnë, ngrijnë dhe shkatërrojnë lirinë tonë ekonomike”!!!

***

“Për fat të mirë, qytetarët nuk e kuptojnë sistemin bankar, pasi po ta kuptonin, do të kishim menjëherë një revolucion”, thotë fabrikanti i makinës ‘Ford’, Henry Ford.

***

– Fotoilustrimet të cilat përbëjnë definimet në analizën time!

***

Total
0
Shares
1 comments
 1. HEU, “SOVRANIZMI” I ALBINIT ËSHTË NË “LUFTË” ME “SISTEMIN” E REPUBLIKËS SË AHTISARIT!” “KOBRAKRIZMI” I ALBINIT ËSHTË NËN FUTË ME KRIZEMIN FERR-
  PUBLIKE ATIJ VARRIT!! NGA DEKLARATA E AHTISARIT NË PRISHTINË PËR KLAN-
  PLAN GJËJA TË TIJ ËH, SA GËRDI OH, KËRDI PËR TREGTI TERË E GJERË POPULL
  KOMBIN MBARË SHQIPTARISË: KY PLAN NUK S’ËSHTË I IMI POR ËSHTË PLAN O
  KLAN POLITIK EUROPË-RUSO SERBO JUGOSLLAVE”; Q’NA ROPË O, PUSO VERBO
  TUGOSHKAVE! PORSE QË NDODHI NJË BEFASI E ÇUDITSHME; SERBIA OU, NUK E
  NËNSHKROJË AS PLANIN E VETË; KURSE KOSOVA E NËNSHKROJË PLANIN HEJ,
  QË KY PLAN ËSHTË MBI 80% PRO INETERSAVE RUSO SERBË N’KOSOVË NDËRSA
  ËSHTË VETËM 20% PRO INTERESAVE POPULL KOMBIT SHQIPTARË MBI 95% OR,
  AUTOKTONE MBARË SHQIPTARE?! KAM MENDUAR TË KUNDËRTËN, TEK SERBIA
  DO TA NËNSHKRUAJË PA VREJTJE PLANIN E VETË A, NDËRSA KOSOVA OH NUK
  DO TA NËSNSHKUAJË POR, TË NA I GJEJË ME QINDRA VREJTJE TË KËTIJ PLANI
  MË ANTI SHQIPTARË!! QË NGA SOT MISIONI IM MBRAOJË DHE JAP DORËHEQJE
  OH, NUK MBAJ PËRGJEGJËSI PËR KURFARË PADREJTËSIE NDAJ “SOVRANTETIT
  DHE LIRISË E PAVARËSISË TË KOSOVËS!!. JU UDHËHEQJA ËH, KRTHËDREQJA TË
  KOSOVËS, QË ME GAFE TUAJA E PAQI VETËVETIN DHE TERË VENDIN NË QAFË O
  PËR “PADREJTËSINË ËH PAVARËSINË, LIRINË MBARË KOMBËTARE SHQIPTARE!!”
  TË FALA NGA MANI USA REFUGJATË LUFTË NGA TERRORIZMI RUSO SERBË O TË
  TËRBUAR, MËRGUAR, MARRSHUAR PA KTHIM, PËR AMSHIM; BOTËKOTA BIZARE
  NA GOLGOTA SHQIPFARE-PËRSËRI KRYELEGJENDA-HYEREGJENDA SHQIPTARE!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura