CILAT JANË DALLIMET DHE ÇKA I BASHKON UDB-NË DHE GJYKATEN SPECIALE

CILAT JANË DALLIMET DHE ÇKA I BASHKON UDB-NË DHE GJYKATEN SPECIALE

Nga Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA

Gjërat që i bashkojnë

UDB-ë dhe udbashët në fillim të luftës çlirimtare në Kosovë e kidnapuan Nait Hasanin duke e keqtrajtuar brutalisht, deri se edhe jetën ia rrezikuan. Po të mos ishte KMDLNj- ë që e alarmoi rastin dhe po mos ta dërgonte Destan Rukiqin, avokat dhe anëtar i Këshillit në polici, fati i Nait Hasanit do të merrte drejtim tjetër,  mbase nuk do të ishte i gjallë. Intervenimi i KMDLNj- së përmes avokatit Rukiqi për Naitin thuaja i kushtoi me jetë Destan Rukiqit, u rrahë mizorisht nga milicia dhe udbashët serbë duke luftuar me vdekjen disa ditë. Vetëm Zoti e shpëtoi. Para disa ditëve në një pritë të udbashëve të EULEX-it u kidnapua Nait Hasani dhe u dërgua në bazën e EULEX-it në Fushë Kosovë. Edhe UDB-ë kishte shumë baza. Naiti nuk u keqtrajtua por iu morë telefoni dhe, që nga ai çast vëzhgohet dhe mbahet peng i lirë. Jakup Krasniqi ishte arrestuar dhe keqtrajtuar mizorisht nga UDB-ë dhe udbashët, serbë dhe shqiptarë. Ishte dënuar me burg afatgjatë dhe të rëndë por jo më shumë se 20 vjet. Pas çlirimit, si bartës i lartë i posteve institucionale , ministër dhe kryetar Kuvendi si dhe U.D. i Presidentit ishte bastisur brutalisht nga udbashët e EULEX -it dhe alienët e Speciales për t’u transferuar në Qendrën e Paraburgimit në Hagë. Trajta mashkullore e Danica Marinkoviqit , kryeprokurori Smith e ka kërcënuar me burgim të përjetshëm, më mizor se gjykatat serbe. Hashim Thaçi ishte dënuar në mungesë me 15 vite burg për aktivitet politik dhe kombëtar nga gjykatësi Zdravkoviq kurse kryprokurori Smith e kërcënon me burgim të përjetshëm. Cilësimet e aktakuzës nga binjakët siamezë (Zdravkoviq/Smith) janë të njëjta, dallimi është në nuanca. Edhe Nasim Haradinaj ishte burgosur dhe dënuar nga udbashët e Serbisë, i njëjti “fat” e përcolli nga udbashët e Speciales.

Kadri Veseli, Rexhep Selimi, Hysni Gucati dhe Pjetër Shala ishin të pakapshëm për udbashët e Serbisë por u arrestuan nga këta të Speciales. Sipas të njëjtit model. Salih Mustafa kaloi shumë më lehtë nga gjykatat e Serbisë se nga Gjykata Speciale Raciste e Hagës. UDB – ë ushtronte dhunë fizike dhe psikike ndaj shqiptarëve të arrestuar, të gjithë shqiptarë, veprimtarë kombëtarë dhe politikë. Kishte raste kur i vriste ose vdisnin për shkak të torturave. Gjykata Speciale nuk ushtron dhunë fizike por ushtron terror psikologjik, zbaton shantazhin në mënyrë flagrante dhe të palejueshme, korrupton dhe kërcënon dëshmitarët sikur që përndjek të gjithë ata që e kundërshtojnë. Për të ardhur deri te “e vërteta” sipas standardeve të tyre, pamëshirshëm e dhunon dhe e vret të vërtetën. Në mënyrë të paskrupulltë ndërhynë në familje duke e dhunuar privatësinë. Skema e rekrutimit të dëshmitarëve nuk dallon aspak, atëherë shqiptarë të ndershëm, tash shqiptarë të ndershëm, sikur atëherë. “Elitat” politike të atëhershme bashkëpunonin me gjykatat serbe, “elitat” aktuale kosovare bashkëpunojnë me Gjykatën Speciale. Në vend të mbledhjes së fakteve, Gjykata Speciale po mbledhë telefona duke e rrezikuar privatësinë. Këta telefona pastaj i përdorin për shantazhim ndaj dëshmitarëve dhe kërcënim ndaj kundërshtarëve. Gjykatat serbe ishin të huaja dhe armiqësore për shqiptarët, të tilla po bëhen edhe “gjykatat e Kosovës” në Hagë. Me dënimet e shqiptuara deri tani dhe me kërcënim për dënimet e ardhshme, gjykatat serbe po dalin të jenë humane krahasuar me Gjykatën Speciale Raciste të Hagës. Gjykata Speciale, nëse fillonë të keqtrajtojë fizikisht shqiptarët e dyshuar apo të arrestuar, mund të barazohet me gjykatat serbe. Nëse vret të burgosurit apo të dyshuarit, fiton epërsi ndaj gjykatave serbe.Gjykata Speciale e ka bërë Kosovën  “lamë thiu”, bënë çka të donē , në çdo kohë dhe kur t’i çohet. Sikur që ky vend të ishte jetim apo pa zot shtëpie. Edhe është pa zot shtëpie.
Jemi vonuar për dekorata

Presidenti i Serbisë , Aleksandar Vuçiq e ka dekoruar udbashin Dimiq për kontributin e tij për rekrutimin e dëshmitarëve shqiptarë dhe të tjerë në proceset e kurdisura kundër ushtarëve të UÇK- së dhe udhëheqësve të shtetit të Kosovës në Hagë. Presidentja e Kosovës ende nuk e ka dekoruar “shqiptarin”, bashkëpunëtorë i Dimiqit për të njëjtin kontribut. Marre i qoftë!

Prishtinë 15 shtator 2023

Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA, i ikur në një lokacion ilegal nga frika nga EULESH-i

Total
0
Shares
1 comments
 1. HEU, GJYKATËN SPECIALE DHE UDB-NË NUK I DALLON SHKAQE! EU, PYKATËN NGEC KANIBALE UDB-NË RUSO SERBO JUGOSLLAVE KU I SHKALLMON GJAQE,
  KËSO PËSO DY GJYKATA RACISTE, NACISTE, KANIBALE, TRANDIVALE, QELLIME
  FASHISTE, DRAZHISTE, KRYEKRIMINELË, SHFRYESHFRIMINGELË O, HITLERIANE,
  STALINIANE, PUTINIANE OUUU, MILLOSHEVIÇIANE; PLANE, KLANE RUSE SERBË
  ËH PUSE GJERBË; ME TRAKTATE NGA KARPATE RUSE MOJ PUSE, SI BISHA O TË
  TËRBUARA OR, KISHA TË VËRBUARA, ME SHEKUJ OR TEMPUJ, PËR SHFAROSJE,
  ZHVAROSJE MASAKRA KASAPRA VARRE MASIVE, ZJARRE MAFIVE, GJENOCIDE,
  ETNOCUDE GJERË HOLOKAUSTE TOTALE, GLOBALE O, NUK NGOPËN AS KOPEN
  ME MBI 80% TERË POPULL KOMBIT MBARË SHQIPTARISË; POR, KËRKOJNË DHE
  TENTOJNË 100% TERË TË ZOT SI PËRJETË MOT, SI BABË E NËNË OU SHKABE OJ
  GJENË, TË TERË O GJERË GADISHULLIT AH, ISHULLIT, PELLAZGO ILIRO E MBARË
  SHQIPTARISË; HEEEJ, TË MBARË SHQIPTARISË?!. TË FALA REFUGJATË LUFTË TË
  TERORIZUAR TERË TËRBIM PËR MERGIM PA KTHIM MARRSHIM GJERË AMSHIM
  NGA BOTËKOTA SHKRIPZARE ËËËH NA, GOLGOTA SHQIPTARE!!. NGA MANI USA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura