JULIAN ASSANGE: CIA KRIJOI SHTETIN ISLAMIK (ISIS)!

Pashtriku.org, 20.02.2017: (“Në Lindjen e Mesme, revolucioni iranian, kryengritja e pranverës arabe, marrëveshjet Egjipt-Izrael, jo vetëm çuan në dinamikën e sotme të fuqive rajonale, por me vendosmëri ndryshuan lidhjen mes naftës, islamit militant dhe botës” – Julian Assange)
***

Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange ka thënë se CIA është përgjegjëse për shtrimin e rrugës së ISIS-it. Organizata ka publikuar gjysmë milioni kabllograme të ish diplomatëve amerikanë që datojnë në vitin 1979.
Në përvjetorin e gjashtë të famëkeqes “Cablegate” nga WikiLeaks, sot Libraria Publike e Diplomacisë Amerikane (PLUSD) është pasuruar edhe me 531, 525 dokumente të reja.
Në një deklaratë Assange, ka thënë se ngjarjet që kanë ndodhur më 1979, filluan një seri eventesh që çuan në themelimin e ISIS-it.
Ai tha: “Nëse ndonjë vit mund te thuhet si ‘viti zero’ i kohës tonë moderne, atëherë 1979 është i tillë”.
Kjo gjë ka çuar në sulmet e 11 shtatorit, pushtimin e Afganistanit e Irakut nga Amerika, dhe krijimin e Shtetit Islamik.
Duke folur për mënyrën se si viti 1979 formoi ngjarjet aktuale globale, Assange tha: “Në Lindjen e Mesme, revolucioni iranian, kryengritja e pranverës arabe, marrëveshjet Egjipt-Izrael, jo vetëm çuan në dinamikën e sotme të fuqive rajonale, por me vendosmëri ndryshuan lidhjen mes naftës, islamit militant dhe botës”.

Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange

__________________
Burimet:

WikiLeaks founder says CIA allowed creation of ISIS

‘CIA created ISIS’, says Julian Assange as Wikileaks releases 500k US cables

‘CIA created ISIS’, says Julian Assange as Wikileaks releases 500k US cables
http://www.express.co.uk/news/world/737430/CIA-ISIS-Wikileaks-Carter-Cables-III-Julian-Assange

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura