SHERADIN BERISHA: TË FALEM TY O FLAMUR! (DOKUMENT ARKIVOR)

Pashtriku.org, 1. 12. 2016: Në vitet 1934 – 1936 në Korçë u botua revista e përdyjavshme shoqërore, kulturore dhe letrare “Rilindja”, dhe drejtor përgjegjës i saj ishte, Dr.Pandi M.Frashëri. “Rilindja” kryesisht botonte artikuj që përshkruanin gjendjen sociale të vendit, ndërsa në rubrikën letrare botoheshin shkrime nga autorët e rinj. Më 28 nëntor 1934 (në 22 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë) “Rilindja” (Viti 1, Nr.1), faqet e para ia kushtonte FLAMURIT tonë KOMBETAR. Në 104 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë shkëputa këtë pjesë, kushtuar FLAMURIT! 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura