KRITERI IM – IDETË JO PERSONAT, QENDRA E IDEVE ISHTE JUSUF GËRVALLA

Një përgjigjie ndaj reagimit të Ibrahim Kelmendit (*)

KRITERI IM – IDETË JO PERSONAT, QENDRA E IDEVE ISHTE JUSUF GËRVALLA

Nga Xhafer Durmishi, Suedi 28.01.2023

Çështja e letrave të Jusufit përfundimisht është sqaruar në librin “TI IA KE BESUAR ARKIVIN E JUSUFIT”  pos tjerash edhe nga vetë fjalët e Ibrahim Kelmendit të shënuara si më poshtë.

MIRËNJOHJA E IBRAHIM KELMENDIT PËR SUZANA GËRVALLËN

Ibrahim Kelmendi: ”Të jam shumë mirënjohës që nuk e pate zhduk atë letër! E pate mundësinë. Jusufi e kishte dërguar si letër rekomandë (të mos ndodhte ta humbisnin postjerët). Pak ditë pas tragjedisë, meqë nuk kam qenë në Bochum, – siç ndodh rëndom me letra rekomandë, – ajo letër është kthye në adresën Tuaj. Atë ditë kur e pranove nga postieri, ju gëzove dhe pate mirësinë të më luteshe për leje që ta hapje e ta lexoje. Po e potencoj edhe njëherë: ke pas mundësinë ta zhdukje, që të mos e kishte mundësinë as Miku ynë i përbashkët, Faridin Tafallari, ta publikonte i pari në librin e tij, meqë Ti ia ke besuar arkivin e Jusufit që ta ruante.” (Letër publike Suzana Gërvallës, 21)

Lexoni librin:

TI IA KE BESUAR ARKIVIN E JUSUFIT

https://pashtriku.org/wp-content/uploads/2019/07/xhafer%20durmishi%20Ti%20ia%20ke%20besuar%20arkivin%20e%20Jusufit.pdf

***

KRITERI IM – IDETË JO PERSONAT

Në 22 librat e mi jam marrë me të gjitha shkrimet e mendimet që janë shprehur për Jusuf Gërvallën. Kriteri kryesor në punën time kanë qenë idetë dhe jo personat. Këtë e dëshmon edhe akuza e mëposhtme e Ibrahim Kelmendit kundër meje.

FALËNDERIMI I IBRAHIM KELMENDIT PËR XHAFER DURMISHIN

Ibrahim Kelmendi: ”Po shfrytëzoj rastin ta falënderoj Xhaferin për mundësinë që më ka dhënë për të parë çfarë kanë shkruar të tjerët në emër të gjysmanalfabetit Nuhi Sulejmani (meqë nuk e dija as se kishte botuar edhe “libër”), por nuk po e kuptoj se përse ka publikuar aq shumë fra-gmente të tij?” (Gjurmë dhe fërkem, Prishtinë 2019)

QENDRA E IDEVE ISHTE JUSUF GËRVALLA

Në veprimtarinë time publicistike personazhi kryesor është Jusuf Gërvalla, për shkakun se veprimtaria e tij është më e njohura për mua. Për mua primare ka qenë lidhja e përqendrimi pas IDEVE dhe jo personave. Këtij principi iu kam përmbajtur edhe në librin e fundit “QENDRA JUSUF GËRVALLA”. Në librat e mi nuk jam marrë vetëm me mendimet e veprimet e ndonjë personi të caktuar por me thelbin e ideve të Gjeneratës ‘81, Qendra ideologjike e së cilës ka qenë dhe ka mbetur Jusuf Gërvalla.

***

Përmes një shoku, nga Sabri Maxhuni-Novosella, më ka ardhë kjo përshëndetje për Librin “QENDRA JUSUF GERVALLA”. Sabri Maxhuni-Novosella: “Ju lutem e përshëndetni Xhaferin në emër timin dhe i thuani: Ju lumtë, librin e keni shkruar shumë mirë dhe keni bërë shumë mirë që ato të vërteta historike i keni qitë në dritë.” (21 janar 2023)

______________

(*) Reagimi i Ibrahim Kelmendit

NDOSHTA REAGIMI I FUNDIT KUNDËR BROÇKULLAVE TË XHAFER DURMISHIT

Nga Ibrahim Kelmendi, Pashtriku 27.01.2023

================

SHTOJCË:

FLAKA E PASHUAR E LËVIZJES NË UNTERGRUPPENBACH

Nga Xhafer Durmishi

***

LËVIZJA E JUSUF GËRVALLËS

Nga Xhafer Durmishi

https://pashtriku.org/wp-content/uploads/2012/10/Levizja-e-Gervalles.pdf

***

RAPORTI JUSUF GËRVALLA – XHAFER DURMISHI ME PSEUDONIMIN SHPENDI

Nga Xhafer Durmishi

Total
0
Shares
1 comment
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura