QEVERIA FEDERALE GJERMANE KA BËRË MARRËVESHJE MILIARDA DOLLARËSH ME KOMPANITË E VAKSINAVE!

QEVERIA FEDERALE GJERMANE KA BËRË MARRËVESHJE MILIARDA DOLLARËSH ME KOMPANITË E VAKSINAVE!

“Kabineti federal vendosi të mërkurën të lidhë kontrata me pesë kompani për të ofruar vaksina kundër koronës për vitet e ardhshme deri në vitin 2029. Kostot: deri në 2.861 miliardë euro.” (Berlin: Agjencia gjermane e lajmeve)

“Kontratat deri në vitin 2029: marrëveshje miliarda dollarësh nga qeveria federale me furnizuesit e vaksinave” shkruan Epoch Times.

Me sa duket, qeveria federale nuk pret që valët e infeksioneve me korona të marrin fund së shpejti. Ajo vazhdon të mbështetet në sigurimin e furnizimit me vaksina në Gjermani.

Kabineti federal gjermanë vendosi të mërkurën të lidhë kontrata me pesë kompani për të ofruar vaksina kundër koronës deri në vitin 2029. Kosto: deri në 2.861 miliardë eurosh.

Kompanitë janë:

– Biontech,

– CureVac/GSK,

– Wacker/CordenPharma,

– Celonic dhe

– IDT.

Këto synojnë të sigurojnë që qeveria federale të ketë akses në kapacitetet prodhuese të kompanive në rast se pandemia COVID-19 vazhdon ose ndodh një pandemi e re, dhe në këtë mënyrë të parandalojë një situatë të ripërtërirë të pengesave.” shkruan Epoch Times.

Përveç ofrimit të kapacitetit prodhues, kontratat përfshijnë gjithashtu marrëveshje për prodhimin dhe furnizimin e vaksinave për qeverinë federale. Qeveria federale u paguan kompanive një “tarifë gatishmërie” vjetore për të siguruar që kapacitetet të mbahen dhe që ato të jenë të disponueshme menjëherë për prodhimin e vaksinave të mjaftueshme kur thirren. (Burimi: Epoch Times)

****

Twitter

Kabineti ka vendosur të nënshkruajë kontrata me 5 kompani për të siguruar vaksinat #COVID19 deri në vitin 2029. @Karl_Lauterbach për këtë: “Kjo është mënyra se si ne sigurojmë që popullsia të mund të furnizohet shpejt me #vaksina në të ardhmen.”

https://bundesgesundheitsministerium.de/presse/pressem

Burimi:

https://mobile.twitter.com/bmg_bund/status/1504047778409893894?fbclid=IwAR2nGQ_5vlztMq2l8BUlq__nRYXjQiVDU3oN_J8a51hWgunpN5MxSP-ZSJc

***

Ndërkaq Ministri Federal i Ekonomisë Robert Habeck (Të Gjelbrit), duke arsyetuar marrëveshjen me korporatat ka thënë: “Ne kemi mësuar mësimet nga pandemia e koronës dhe mungesa fillestare e vaksinave”.

***

Me këtë rast kujtojmë “Agjendën 2030”!  Gjithçka po shkon sipas planit. Të paktën tani qytetarët veçanërisht ata që janë vaksinuar e dinë që plandemia duhet të mbahet deri në vitin 2029 dhe kjo sigurisht përfshin abonimin Vaccination-Plörre.

A janë paratë e gatshme tashmë të përfshira në koston deri në 2.861 miliardë apo i vijnë në krye të kësaj?

——–

Burimi:

Verträge bis 2029: Milliarden-Deal vom Bund mit Impfstofflieferanten

KARL LAUTERBACH KA POROSITUR SHUMË VAKSINA ANTI’COVID!

Në fund të janarit 2022 “hna.de” ka shkruar artikullin me titull: “Qeveria blen hamsters: A porositi Karl Lauterbach shumë vaksinë kundër koronës?”

(hna.de, më 29.01.2022)

Ministri i Shëndetësisë Karl Lauterbach (SPD) me sa duket ka urdhëruar shumë doza të vaksinës kundër koronës. Kështu, kërkesa për Gjermaninë do të ishte më se e mbuluar.

Kassel – Pandemia e koronës ende e ka fort në kontrollin e saj Republikën Federale. Incidenca shtatë-ditore në Gjermani u rrit në 1127.7 të shtunën (29.01.2022). Për këtë është përgjegjës varianti shumë ngjitës Omicron. Ndërkohë, vaksinat kundër Covid-19 konsiderohen ende një rrugëdalje nga pandemia.

Ministri Federal i Shëndetësisë Karl Lauterbach (SPD), i cili ka komentuar rregullisht rrjedhën e pandemisë për rreth dy vjet, ndoshta ka porositur shumë doza vaksinash. Kjo del nga një raport i Daily Mirror. Aty thuhet se politikani i SPD-së urdhëroi “aksidentalisht” 35 milionë doza të vaksinës Moderna nga BE – por vetëm gjysma e dozës Moderna nevojitet për një vaksinim përforcues. Prandaj, 18 milionë ampula vaksinash do të ishin të mjaftueshme.

Sipas Ministrisë Federale të Shëndetësisë, më shumë se 40 milionë qytetarë janë rritur tashmë (që nga 29 janari 2022). Meqenëse nevojitet vetëm gjysma e dozës Moderna për një injeksion përforcues, një furnizim me 35 milionë shishe vaksinash do të mjaftonte për 70 milionë injeksione përforcuese. Kjo do të kishte mbuluar prej kohësh nevojat e Gjermanisë, veçanërisht duke pasur parasysh që BE-ja vazhdon të porosisë doza nga prodhuesi i vaksinave Biontech/Pfizer.

Ndërsa paraardhësi Jens Spahn (CDU) ndonjëherë porosiste shumë pak vaksinë kundër koronës, Karl Lauterbach dhe qeveria e re tani me sa duket duan ta bëjnë të sigurt. Kur u pyet nga programi SWR “Raport Mainz”, Ministria Federale e Shëndetësisë njoftoi se donin të siguronin që porositë të furnizoheshin në mënyrë adekuate gjatë gjithë kohës. Sipas kontratave të furnizimit, Gjermania është e detyruar të blejë të gjithë sasinë e vaksinës së porositur. Megjithatë, dozat e tepërta të vaksinave mund të shiten ose dhurohen në vende të tjera, për shembull nëpërmjet nismës COVAX. Kjo fushatë për një shpërndarje të drejtë të vaksinave në mbarë botën. (Nail Akkoyun)

(Shqipëruar nga Sheradin Berisha, Facebook 16 mares 2022)

———-

Burimi:

Hamsterkauf der Regierung: Hat Karl Lauterbach zu viel Corona-Impfstoff bestellt?

https://www.hna.de/politik/corona-impfstoff-karl-lauterbach-gesundheitsministerium-hamsterkauf-regierung-moderna-biontech-91268555.html

SHTOJCE

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura