ULTIMATUMI I ESCOBARIT!

Rreziku nga “Zajednica” dhe “44 minishtetet kishtare serbe” në Republikën e Ahtisarit!

ULTIMATUMI I ESCOBARIT!

Nga Sheradin Berisha, Pashtriku 6 qershor 2023

“Edhe nëse nuk do Kurti, ky Asociacion do të bëhet. Pyetja është: si do të duket? Nëse Kosova nuk dëshiron një Republikë të re Srpska si në Bosnje, duhet të na japë një ide se çfarë dëshiron.” Kështu ka thënë Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit dhe Emisari special amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, në një intervistë për gazetën e përditshme austriake “Die Presse”.

***

Kjo për mua nuk paraqet befasi! Befasia tashmë qëndron në anën e Albin Kurtit! Deri nesër (më 7 qershor 2023) ai duhet të pranoj ose jo Zajednicës dhe jo vetëm, për të vazhduar punën si kryeministër!

Përndryshe nuk pyetet më për themelimin e Zajednicës! Do s’do ai, asociacioni do të bëhet, sepse kjo çështje është kryer nga pasardhësit e tij!

***

Më 23 nëntor 2022 lidhur me fatin e Albin Kurtit në krye të ekzekutivit kam bërë këtë analizë:

ALBIN KURTIT PO I VJEN FUNDI SI KRYEMINSTËR!

Nga Sheradin Berisha, Fb më 23.11.2022

Nga ky mishmash i ricikluar dhe plotësisht i kontrolluar Kosova del e dëmtuar, jo Serbia! Pse? Sepse gjithçka po negociohet për statusin politik të serbëve në këtë republikë!

Në këtë kuadër rreziku vjen nga ‘Zajednica’ dhe ’44 minishtetet kishtare serbe’!

Klikoni e dëgjoni 👇👇👇

https://fb.watch/g_7t_u5KjZ/

***

Albin Kurti nëse vazhdon kështu i ka muajt e numëruar, për të mos thënë javët… Pse? Sepse kjo republikë është krijesë e marrëveshjeve ndërkombëtare që kulmoi me pakon e Ahtisarit, jo me gjakun e Adem Jasharit. Po ta kishim në themel gjakun e Adem Jasharit do të ishim vërtetë shtet i pavarur dhe sovran! Prandaj ky mishmash që ka krijuar pakoja e Ahtisarit, do të kulmoj me një marrëveshje tjetër ndërkombëtare, në dëmë të Kosovës!

***

Edhe më 15 nëntor 2022 në një status në rrjetin tim facebook kam shkruar:

„Nëse Albin Kurti nuk e pranon zbatimin e marrëveshjes: Thaçi – Daçiq, të datës 19 prill 2013 për Zajednicën, shumë shpejt mund të rrëzohet. Përgatitjet për largimin e tij kanë nisur qysh në verën e këtij viti!“

Burimi:

***

Lidhur me paralajmërimin e Escobarit për themelimin e asociacionit, më 14 dhjetor 2022 në rrjetin tim facebook ka bërë këtë analizë:

TALLJA E ESCOBARIT!: “DO TA KEMI ASOCIACIONIN, NËSE NUK PËRFSHIHET QEVERIA, DISKUTIMI ZHVILLOHET ME PARTNERË ALTERNATIVË DHE ME SHOQËRINË CIVILE”!

Nga Sheradin Berisha, FB 14. 12. 2022

***

Dhe partnerët e alternativës: PDK – LDK – AAK – LISTA Serbe dhe jo vetëm tashmë janë të gatshëm të rikthehen në pushtet!

==========

Ana tjetër e qëndrimit amerikan …

___________

SHTOJCË

PASURITË MILIARDËSHE TË KOSOVËS NË AGJENDËN E FUQIVE TË MËDHA!

Nga Sheradin Berisha

***

KUSH VENDOS PËR FINALIZIMIN E NEGOCIATAVE KOSOVË – SERBI, PRISHTINA, BEOGRADI APO BRUKSELI…?! / Nga Sheradin Berisha

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura