PRESIONI I GJITHANSHËM PËR THEMELIMIN E ZAJEDNICËS MUND TA RRËZOI QEVERINË!

Një parashikim para 14 shkurtit 2021!

PRESIONI I GJITHANSHËM PËR THEMELIMIN E ZAJEDNICËS MUND TA RRËZOI QEVERINË!

Nga Sheradin Berisha, Pashtriku – 29.01.2023

Më 21 Janar 2021 (24 ditë para votimit në zgjedhjet e 14 shkurtit 2021) kam bërë një parashikim lidhur me presionin e gjithanshëm për themelimin e Zajednicës, presion ky i cili mund ta rrezikoj edhe qeverinë e dalë pas këtyre zgjedhjeve!

Para dy viteve kam shkruar si vijon:

“14 shkurti do të sjellë krizën e radhës, për shkak të Kushtetutës (lexo: Pakos së Ahtisarit) dhe presionit të vazhdueshëm nga jashtë (miqtë tanë) dhe nga faktorët e brendshëm për negociata të reja me Serbinë (e mbi të gjitha) për themelimin e Zajednicës, kishave dhe manastireve sebe si zona të veçanta eksterritoriale dhe jo vetëm. Negociatat në këtë drejtim me Serbinë mund ta rrëzojnë edhe Qeverinë e re që do të dalë nga zgjedhjet e 14 shkurtit 2021. Uroj që ky gjykim imi paraprak të dalë jo i sakt!”

Sot qeveria e dalë nga zgjedhjet e 14 shkurtit 2021 në krye me Albin Kurtin pikërisht për shkak të presionit për themelimin e ZAJEDNICËS është e rrezikuar të rrëzohet!

Këshilltari i Departamentit të Shtetit, Derek Cholet, Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Robert Hill, i dërguari special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe i dërguari special i Bashkimit Evropian (BE-së) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak… kanë ripërsëritur presionin e tyre, në drejtim të Qeverisë Kurti-2 (që doli pas zgjedhjeve të 14 shkurtit 2021), për themelimin urgjent të Asociacionit të komunave me shumicë serbe…

***

Në vijim ju ftojë të lexoni të plotë analizën time të publikuar më 21 janar 2021 në rrjetin tim facebook:  “PRESIONI I JASHTËM DHE I BRENDSHËM PËR THEMELIMIN E ZAJEDNICËS MUND TA RRËZOI EDHE QEVERINË E 14 SHKURTIT!”

———–

Nga arkivi i facebookut, 21 Janar 2021

https://www.facebook.com/sheradin.berisha/posts/10218330395427666

PRESIONI I JASHTËM DHE I BRENDSHËM PËR THEMELIMIN E ZAJEDNICËS MUND TA RRËZOI EDHE QEVERINË E 14 SHKURTIT!

Nga Sheradin Berisha

Shumëherë kam shkruar se Kushtetuta e Ahtisarit dhe sistemi aktual zgjedhor janë gjeneratorët kryesor të krizave qeveritare dhe jo vetëm. Dhe se pa ndryshimin e tyre s’do të kemi stabilitet institucional, përkundrazi do të kemi vazhdimisht riciklim të krizave në këtë drejtim! 14 shkurti do të sjellë krizën e radhës, për shkak të Kushtetutës (lexo: Pakos së Ahtisarit) dhe presionit të vazhdueshëm nga jashtë (miqtë tanë) për negociata të reja me Serbinë (e mbi të gjitha) për themelimin e Zajednicës, kishave dhe manastireve sebe si zona të veçanta eksterritoriale dhe jo vetëm. Negociatat në këtë drejtim me Serbinë mund ta rrëzojnë edhe Qeverinë e re që do të dalë nga zgjedhjet e 14 shkurtit 2021. Uroj që ky gjykim imi paraprak të dalë jo i sakt!

***

Asociacioni i Komunave me shumicë serbe (Zajednica) është projekt politik i dizajnuar në Pakon e Ahtisarit, e cila në maj 2008 u shndërua në kushtetutë. Ky projekt i rrezikshëm për integritetin e brendshëm dhe sovranitetin e jashtëm të Kosovës, vazhdimisht është kundërshtuar, edhe me gazë lotsjellës në kuvend!

***

Në mars 2018 kam publikuar një porosi të ish presidenti kroat, Stipe Mesiç (për politikanët tanë), lidhur me rrezikun e planit serb për coptimin e Kosovës – përmes Zajednicës.

Lexoni në vijim;

Nga arkivi, më 25 mars 2018:

Një porosi për politikanët e Kosovës!

STIPE MESIҪ: ‘GAZI LOTSJELLËS ËSHTË MË PAK I RREZIKSHËM SESA PLANET SERBE PËR COPËTIMIN E KOSOVËS!

Nga Sheradin Berisha

Pashtriku, 26 mars 2018: Sfida e radhës është themelimi i Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe (ZAJEDNICA).

Ish’presidenti kroat, Stipe Mesiç, lidhur me këtë çështje ka thënë:

“Opozita kosovare ka përdorur gaz lotsjellës. Unë iu them se Ai është më pak i RREZIKSHËM se sa PROJEKTET E PLANET SERBE për COPËTIMIN e Kosovës. Një bombolë GAZI është e pakëndshme për dikë apo disa individë, e projektet serbe sikurse ASOCIACIONI i Komunave Serbe, janë RREZIK për një popull të tërë!”

Tashmë kupa është mbushur me ratifikimin e marrëveshjes  për kufirin me Malin e Zi, (nga Kuvendi i Kosovës, më 21 mars 2018), ndërsa me themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe (Zajednicës), kjo kupë mund të derdhet!

___________

Nga arkivi, më 25 mars 2018

Një porosi për politikanët e Kosovës!

STIPE MESIҪ: ‘GAZI LOTSJELLËS ËSHTË MË PAK I RREZIKSHËM SESA PLANET SERBE PËR COPËTIMIN E KOSOVËS!

=====================

Nga arkivi i Facebookut, më 25 mars 2018

Një porosi për politikanët e Kosovës!

STIPE MESIҪ: ‘GAZI LOTSJELLËS ËSHTË MË PAK I RREZIKSHËM SESA PLANET SERBE PËR COPËTIMIN E KOSOVËS! Nga Sheradin Berisha

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10211550581016543&id=1125324528

___________ 

Shtojcë

Nga arkivi i facebookut, më 13.12.2022

ALBIN KURTI TASHMË ËSHTË MIDIS DY ZJARREVE! A DO TË DIGJET, A JO?!

Nga Sheradin Berisha, Facebook 13. 12. 2022 

***

THEMELIMI I ASOCIACIONIT SI DETYRIM I IMPONUAR …, NUK DUHET PRANUAR!

***

SERWER: BEOGRADI E KËRKON ASOCIACIONIN PËR TË USHTRUAR KONTROLL NË KOSOVË!

***

“ANTI – AMERIKANIZMI” SI SKIZMË (*) NË SHOQËRINË TONË!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura