SHKRIMI
e enjte, 20 shtator 2018

DR.SULEJMAN ABAZI: NJË THIRRJE DHE ALTERNATIVË PËR KONGRESIN E SHQIPTARËVE NË BOTË

Tiranë, 25 shtator 2017: Ende nuk po kuptohet se cila është detyra jonë madhore dhe cila është ajo që ne presim dhe duhet të presim nga aleatët tanë strategjikë.

Me shumë rëndësi për ne në këto momente është detyra jonë, ajo që na takon dhe që duhet të bëjmë ne, jo me fjalë, por me veprime konkrete.

Një nismë te tillë TË INTEGRIMIT GJITHËSHQIPTAR ende nuk ka, por mjaftohemi me patriotizmin romantik, ndonjëhere fals, duke menduar se e bëmë detyrën ndaj Kombit.

Alternativa për kohën që jetojmë dhe për të ardhmen është mëse e qartë. Ajo pret që ne ta përqafojmë, të bëhemi pjesë aktive e saj, me energji të përbashkëta atdhetare, politike, shtetërore, bashkëpunuese, rekomanduese, në mënyrë që kombi ynë, pavarësisht kufijve ndarës politik të padrejtë, të ndjejë forcën dhe energjinë e tij.Përballë kësaj alternative, kundërshtarët tanë do ta kenë shumë të vështirë të na zvarritin rrugëve të historisë, përkundrazi, do të detyrohen të na dëgjojnë dhe të na respektojnë.

Këtë e kemi vet në dorë.

Këtë duhet t'ia kërkojmë vetvetes.

Këtë duhet t'ia kërkojmë qeverive dhe shteteve tona, partive politike, organizatave atdhetare, intelektualëve patriotë, veçanërisht rinisë tonë.

Kjo është një thirrje dhe alternativë për Kongresin e Shqiptarëve në Botë. Këtë e kanë bërë të tjerë kombe më përpara, që sot janë ngritur në lartësinë e kombeve të fortë dhe të civilizuar.

Faleminderit. Ju përshëndes.

SULA


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks