SHKRIMI
e mërkurë, 21 nëntor 2018

AVDI IBRAHIMI: PUTHADORI QË I KA SHËRBYER BABË DREQIT TITIST!

Prizren, 22 nëntor 2017: Shfletova bllokun e shënimeve?! Tash e dy vite më pare kisha shkruar këtë ngjarje. Ishte 6 Tetori i vitit 2015, ishte dita kur mbahej manifestimi i mjedrës në Besianë, një nga qyetetarët mbante duart në xhepa, për të cilin nuk e kisha idenë se kush ishte. Dukej në moshë të thyer ai dhe gruaja që qëndronte me të, por, nga të folurit e tyre dukej se ishin të shkolluar. Ndodhesha afër tyre, si dukej ata të dy po prisnin të vinte kryeministri me eskortën e tij të sigurisë?! E dëgjova kur po i thoshte në emër Artana, -ne kemi dalur ta presim kryeminstrin, i cili për mua është një njeri i pabesë, është gënjështari me dy këmbë, gjithë jeta e tij politike, është se i ka sherbyer birit e dreqit, po asnjiherë nuk i ka sherbyer interesit tonë kombëtar shqiptar!

U bëra kurreshtarë të dëgjoja e nga pamja dukej i revoltuar, përderisa ai po fliste me zë, mbase e dëgjonin edhe njerëz të tjerë që ndodhën afër tij…

Kështu ai vazhdonte të fliste për kryeministrin:

-Ai në të kaluarën i ka shërbyer babë dreqit, pra ka qenë në anën e titizmit gjakatar. Por neotitistët e rinjë të babë dreqit Tito (ndonse tashmë të diskredituar), u kishte rënë në gjunjë edhe pse në moshë të thyer, për qëllime karrieriste, është pushtuar nga dreqi i zi!

-Çfarë flet kështu more Kushtrim? Dëgjoja t’i hhoshte Artana.

-Po, po, ai ka mbetur i njejtë në qëllimet e tij, ate e njoh qysh nga bankat shkollore. A e di si më duket ky njeri?! Më duket si Sizifi ajo figura e miteve të lashta pellazgjike, - të gjithë poetët e antikitetit e tregojnë, si, vjedhës, gënjështar dhe dinak, i dënuar nga Zoti Pellazgjik me një gur në gjoks, por s’ka gjë ai nga tjetërsimi në jugosllav, tani është konvertuar në kosovar, ndonëse populli shqiptar e kishte përjashtuar nga vetja e tyre, megjithatë ky përjashtim vetëm sa e kishte rritur vendosmërinë e tij të servilosej edhe më shumë ndaj pushtetarëve të klasës politike kinse demokratike, pikërisht para tyre të shtirrej e të gjente maskat neotitiste të zbehta klounësh, dhe hyri në pushtetin e tyre bythlëpirës të të huajve, kështu hyri nën hijen e dreqit neotitist, që vepron kundër gjakut të arbërit!-Si kështu more, ç’është ky lloj njeriu? Po i thoshte Artana me nervozizëm Kushtrimit.

-Po, ky është njeri i krisur që i është shitur dreqit të mallkuar? Njeri i padinjitetshëm? Njeri që provokon kombin shqiptar? Njeri që të neverit, që të rritë një vale gjaku të pastër shqiptar. Kjo të krijon bindjen se atij i ka hyr dreqi në bark dhe ja ka marrur mendtë.

-Ky soj pushtetari dhe soj-sorollapi i tij kanë përfituar aq shumë në kurriz të shqiptarisë, a thua nuk mendojnë fare nëse i detyrohen gjë ndokujt? Dëgjohej të thoshte e acaruar Artana, a duhet dhënë llogori popullit e Atdheut Shqiptar?

-Aha, foli me qetësi Kushtrimi, -Ata po kalojnë jetën si vaji i ullirit në petën e lakrorit, duke u pispillosur nën drita të shkëlqyera të bareve, restoraneve, hoteleve, si brenda poashtu edhe jashtë atdheut ne udhtime të pafrytshme zyrtare, duke puthur vajza e gra nën petkun e zyrtarit, nën vështrimin e të huajve që kanë paguar për të par turpet dhe paaftësin e tyre?

Pak para mbrritjes së kryeministrit, Kushtrimi ju drejtua policit si me shaka, mbase mund ta kishte të njohur?

Ai ndër të tjera po i thoshte: “Të më falni po ju lutem në Zotë. Kur kryeministri që ka shkelur kushtetutën e vendit për marrëveshjet e arritura në Bruksel me palën serbe, në dëm të shtetit shqiptar të Kosovës, të vijë me makinën e shtrejtë të bler nga taksapaguesit e qytetarëve tanë, kini mirësinë t’i kërkoni të ulë dritarën e makinës që t’i hedhë vezët. ” Polici po ashtu me shaka i ishte përgjigjur: “Zotëri. Shumë mire. Tani po të them diçka serioze. Në demokraci lejohet qëlluarja me vezë, mund ta qëllosh kryeministrin edhe me domate, unë takord jam. Por, po gabove e godite me ndonjë gjësend të fort, zotri mos u habit pastaj, nëse shoku im që është i politizuar, dhe është instrumentalizuar nga pushtetari, ju qëllon me plumba gome?!

Në momentin që nisi fjalimin kryeministri, pati një trazirë, ai u qëllua me vezë.

Artana e mllefosur fliste përqartë, -ju pushtetarë të korruptuar mallkuar qofshi, ju po talleni me ne të vuajturit, me ne të varfërit!

-Ti nuk je biri i ShqipëriKosovës, po, ti dhe soji yt jeni një grup dreqnish të ardhur nga ferri për t’ja prishur paqen lumturin e përbashkët shqiptarisë. Tani që keni edhe dreqin në bark, dreqin tuaj të interesit personal që ju udhëzon nga tjetërsimi, nga e keqja, nga e liga dhe shisni e jepni falas tokat tona të lara në gjak shqiptari, mos mendoni se keni në dorë llambën magjike të Alajdinit. Përkundrazi ju nga ferri keni ardhur në parajsën e tokës shqiptare, keni pët t’u flakur në ferrin e Dantes, dhe flakët e ferrit kanë për t’ju djegur përgjithmonë!


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks